Kategorie

Jak czyścić biżuterię?

Uwielbiasz biżuterię, masz już sporą kolekcję cennych drobiazgów i martwisz się zabrudzeniami? Osadzanie się nalotu jest rzeczą naturalną, jednak czyszczenie srebra czy złota wymaga trochę wprawy i właściwej metody. Sprawdź, jakie sposoby polecamy!

Biżuteria ze szlachetnych metali czy kamieni nie należy do najtańszych, dlatego warto o nią dbać. Problem w tym, że niektóre materiały, choćby srebro, mają skłonność do patynowania. Po pewnym czasie  nasze ozdoby mogą nie wyglądać już tak wspaniale, jak w dniu zakupu i czasem konieczne jest ich odświeżenie. Boisz się użyć szczotek, wody albo środków chemicznych? Bez obaw! Za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Czyszczenie złotej biżuterii

Złoto jest niezwykle cenne, ale również delikatne, dlatego jego czyszczenie lepiej pozostawić specjalistom. Nieumiejętne używanie środków chemicznych może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wyrobów ze złota. Jeżeli zabrudzenia są niewielkie, możesz spróbować usunąć je przy pomocy ciepłej wody, kilku kropel płynu do mycia naczyń oraz szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Po całym zabiegu nie zapomnij wypłukać biżuterii w czystej wodzie oraz starannie jej osuszyć.

Czyszczenie srebra

Z upływem czasu srebrna biżuteria pokrywa się ciemnym nalotem, który nie wygląda estetycznie. Na szczęście, możesz przywrócić świetność swoim drobiazgom. Na rynku jest pełno specjalistycznych preparatów, przeznaczonych do usuwania patyny ze srebra. Ważne, aby stosować je zgodnie z instrukcją. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, czyszczenie srebra możesz wykonać też domowymi metodami. Po pierwsze, świetne rezultaty daje pocieranie biżuterii miękką szmatką z nałożoną pastą do zębów (pasta nie może zawierać dużej ilości sodu, gdyż to niszczy srebro). Drugim, równie rewelacyjnym sposobem, jest mieszanina gorącej wody i soli, którą wlewamy do miseczki wyścielonej folią aluminiową i zanurzamy w niej naszą biżuterię na kilka godzin. Potem dokładnie ją myjemy zimną wodą. Zawsze pamiętaj o tym, aby czyścić i polerować srebro tylko miękkimi ściereczkami. Nigdy nie czyść też srebra w gumowych rękawiczkach: guma w kontakcie z metalem doprowadzi do jego korozji.

Czyszczenie pereł

Jeśli jesteś posiadaczką prawdziwych pereł, szanuj ten skarb i nie próbuj czyścić go samodzielnie. Inaczej wygląda kwestia sztucznych pereł. Taką biżuterię możesz co kilka miesięcy zanurzać w lekko osolonej wodzie. Nigdy nie używaj do czyszczenia pereł kwaśnych roztworów ani szczoteczek, gdyż bardzo łatwo możesz porysować ich powierzchnię.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.