Kategorie

Must have każdego mężczyzny - klasyczny garnitur

Jak wybrać pierwszy garnitur?

Koniec studiów, rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza poważna praca, czy wyjątkowa uroczystość rodzinna. Okazja nie ma tutaj znaczenia, bo nieważne jaką drogę w życiu zawodowym czy prywatnym wybierzesz i tak prędzej czy później staniesz przed wyborem swojego pierwszego garnituru. Pomożemy Ci w tym!

Wybór koloru garnituru, czy naprawdę jest trudny?

 

Granat. Bezspornie to najlepszy kolor na pierwszy garnitur. Młodsze osoby preferują jaśniejsze odcienie granatu, starsze zaś ciemniejsze, choć nietraktuj tego jako regułę. Granat to nie tylko jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, ale także symbol wewnętrznego uporządkowania i odpowiedzialności noszącego. Kolor ten jest bardzo uniwersalny, dlatego możesz wykorzystać go na prawie wszystkie uroczyste okazje, ale róznież śmiało możesz włożyć go na co dzień, przy mniej oficjalnych spotkaniach.

Uniwersalnym i powszechnym kolorem jest również szary, będzie on także dobrym wyborem na pierwszy garnitur. Zdecydowanie odradzamy jednak zakup czarnego, przynajmniej na pierwszy raz. Czerń w tym wypadku zarezerwowana jest na specyficzne okazje. Nie jest uniwersalna. Nie daj sobie tego wmówić.

 

Model garnituru, jak go wybrać?

Dwuczęściowy, trzyczęściowy, dwurzędowy. Jest to zdecydowanie najprostszy i jednocześnie najbardziej istotny podział, który ułatwi Ci podjęcie decyzji odnośnie garnituru, którego potrzebujesz.

 

Dwuczęściowy – czyli marynarka i spodnie oraz trzyczęściowy – marynarka, spodnie i kamizelka. Ciężko powiedzieć co jest lepszym rozwiązaniem, to zależy. Garnitury dwuczęściowe są z pewnością tańsze, radzą sobie w prawie każdej sytuacji, a w cieplejsze dni są wręcz wskazane. Trzyczęściowy w każdej chwili może stać się dwuczęściowym, a dodatkowo dodaje elegancji i sprawia, że sylwetka wygląda na masywniejszą. Dwurzędowy garnitur, czyli posiadający dwa rzędy guzików na marynarce, to również bardzo ciekawa propozycja, jednak nie polecamy jej jako pierwszy wybór garnituru, ponieważ to bardzo wymagający model.

Rozmiar, czyli jak mierzyć garnitur?

Pierwszy garnitur musi być skrojony perfekcyjnie. Nie może być za ciasny oraz nie może odstawać. Jeśli zdarza Ci się kupić czasami zbyt ciasną rzecz z myślą, że się naciągnie, to przy zakupie garnituru taka sytuacja nie może mieć miejsca. Tutaj nic się nie naciągnie, tutaj wszystko ma leżeć doskonale.


Do zakupu garnituru musisz się przygotować. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą odpowiednie buty i koszulę, które są niezbędne do poprawnego mierzenia. Pomiar w trampkach i T-shircie nie będzie adekwatny. Najważniejsza jest marynarka, a to dlatego że nie wszystko w niej nadaje się do poprawki krawieckiej. Przede wszystkim nie powinna odstawać w ramionach, natomiast długość rękawów oceń na podstawie koszuli. Zakładając marynarkę, koszula w rękawach powinna wystawać na długość 1 cm. Jeśli chodzi o talię, sprawa jest o tyle prosta, że nadaje się ona do regulowania. Marynarkę mierzymy na stojąco z zapiętymi odpowiednimi guzikami (w jednorzędowej dwu guzikowej – guzik górny, w trzy guzikowej – guzik środkowy i górny, w dwurzędowej – przynajmniej jeden, najlepiej środkowy). Jeśli pomiędzy marynarkę a koszulę jesteś w stanie swobodnie włożyć rękę, to nie jest to dobry znak. Duży luz nie jest wskazany. Z tyłu marynarka powinna zakrywać pupę. Co do spodni i długości nogawek zasada jest prosta – z tyłu nie powinna tworzyć się żadna fałda, a z przodu jedno załamanie. Może wydawać Ci się, że spodnie są za krótkie, zwłaszcza kiedy siadasz, ale nie jest to prawda. Normalną rzeczą jest, że podczas siadania spora część skarpet zostaje odsłonięta i o to właśnie chodzi, bo to daje Ci pole do popisu w wyborze odpowiednich skarpet, które stanowią nie tylko atrakcyjny dodatek ale pozwolą Ci na dodanie swojego „ja” do klasyki.

Najlepszy materiał na garnitur

 

Równie istotną kwestia jak kolor czy rozmiar, jest materiał, z którego wykonany jest garnitur, przede wszystkim dlatego że wpływa on na Twoją wygodę i komfort użytkowania. Najpowszechniejszym materiałem jest poliester, który jest stosunkowo tani i bardzo wytrzymały, ma jednak sporo wad. Poliester jest włóknem syntetycznym, które nie przepuszcza powietrza. Kiepskie właściwości higroskopijne i blokowanie przepływu powietrza powodują, że ciało nadmiernie się poci. Nawet w zimie, wystarczy odrobina stresu. Lepszym rozwiązaniem (jeśli nie najlepszym) jest wełna. Najpopularniejszy, naturalny materiał, który nie tylko nie będzie się gniótł, ale pozwoli na swobodne oddychanie skóry.  W zależności od potrzeb i zasobności portfela możesz wybrać również wełnę z domieszką kaszmiru czy wełny z alpaki,  odrobinę wyższą cenę bardzo szybko zrekompensuje Ci komfort noszenia garnituru.

Moda męska blog

Fot.: Kaja Kajdana, Imaxtree

Napisz do autora: anna.brotoj@allani.pl

Redaktorka z zamiłowania, psycholog z wykształcenia. Fanka niezależności - dlatego dodatkowo rozwijam również swoją działalność. Marzę, aby doba była elastyczna, a noc dłuższa. Mimo wielu obowiązków, zawsze znajdę czas na poszukiwanie najświeższych trendów! Co mnie relaksuje? Wieczory przy PlayStation lub dobrym filmie.