Kategorie

Makijaż dla problematycznych typów cery

Twoja cera wymaga specjalnego makijażu? Sprawdź, jakie kosmetyki są stworzone dla poszczególnych rodzajów skóry i naucz się wykonywać makijaż w zależności od problemów, z jakimi boryka się Twoja twarz!

Cera naczynkowa

Cera naczynkowa jest jednym z najwrażliwszych typów, a jej skłonność do zaczerwienienia i podrażnienia może być prawdziwym utrapieniem. Codzienna pielęgnacja oparta na specjalistycznym kremie i serum to Twój priorytet. Na ratunek pękającym naczynkom i wstydliwym rumieńcom przyjdzie Ci korektor z zielonym pigmentem, który skutecznie zamaskuje zaczerwienienia. Kryjący podkład będzie kolejnym krokiem do promiennego wyglądu. Jeśli chodzi o kosmetyki kolorowe, rozświetlacz i konturujący bronzer są Twoimi sprzymierzeńcami. Wystrzegaj się natomiast różu (niepotrzebnie podkreśli naturalne u Ciebie rumieńce) oraz cieni do powiek w różowych i czerwonych odcieniach.

Cera sucha

W przypadku cery suchej, Twoim priorytetem jest jej nawilżenie. Aby zatrzymać wilgoć w skórze, dobrym pomysłem będzie zastosowanie bazy silikonowej. Kosmetyki do makijażu powinny mieć formę płynną lub kremową, która będzie łatwo się rozprowadzać oraz nie podkreśli suchych skórek. Tłuste podkłady w płynie, róże oraz cienie do oczu w kremie są dla Ciebie! Dodatkowo możesz poszukać produktów wzbogaconych o witaminę A i E oraz odżywcze olejki. Cera sucha zazwyczaj nie ma problemu ze świeceniem, dlatego możesz zrezygnować z pudru albo nakładać go w minimalnych ilościach w celu utrwalenia makijażu.

Cera trądzikowa

Z cerą trądzikową borykają się nie tylko nastolatki, ale często również dorosłe kobiety. W swoim makijażu musisz przede wszystkim postawić na krycie i zmatowienie, gdyż niedoskonałości zwykle wiążę się z cerą tłustą. Oczywiście, nie zapomnij o odpowiednim kremie — nawilżenie skóry jest bardzo ważne, niezależnie od jej typu. Wybierając kryjące kosmetyki do makijażu, zwróć uwagę nie tylko na ich właściwości, ale i skład. Staraj się unikać nadmiernej ilości silikonu i pochodnych ropy naftowej, które mogą zapychać. Swój makijaż zaczynaj najpierw od podkładu, potem nałóż korektor (najlepszy będzie z dodatkiem kwasu salicylowego albo olejku z drzewa herbacianego, które przyspieszą gojenie wyprysków), a całość wykończ matującym pudrem. Jeśli świecenie twarzy jest Twoją zmorą, miej zawsze przy sobie bibułki matujące. Nie używaj również mocnego rozświetlacza ani różu z błyszczącymi drobinkami, które niepotrzebnie podkreślą tłustą cerę. Po każdym makijażu dezynfekuj swoje pędzle, gąbki i inne sprzęty, których używałaś.

Cera dojrzała

Makijaż dla cery dojrzałej powinien spełniać dwie funkcje: maskować zmarszczki oraz podkreślać wszystkie auty. Z wiekiem cera staje się wiotka oraz zszarzała, dlatego swój make-up zacznij od nałożenia bazy liftingującej, która napnie skórę. Następnie zastosuj cienką warstwę podkładu idealnie dobranego do koloru cery (zbyt ciemny może postarzać!). Niedoskonałości zamaskujesz kryjącym korektorem, z kolei okolicom oczu możesz dodać blasku korektorem rozświetlającym. Całość delikatnie oprósz pudrem. Czas na kosmetyki kolorowe. Wystrzegaj się zbyt ciemnych kredek do oczu i czarnego tuszu do rzęs, które mogą wyglądać nienaturalnie oraz wszelkich perłowych i błyszczących pomadek, różów oraz cieni do powiek. Najlepiej sprawdzą się u Ciebie matowe cienie w odcieniach brązu i beżu oraz matowa szminka dobrana do typu urody (stosuj ją razem z konturówką, która nada kształtu Twoim ustom). Z wiekiem brwi stają się rzadsze i bledsze, dlatego warto je podkreślać szarą lub jasnobrązową kredką.

Fot.: Shuttertock, Imaxtree

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.