Kategorie

plaamkaa

Plaamkaa radzi: praca stylisty – jak zacząć?

Od dziecka kochasz modę? Od momentu, w którym dowiedziałaś się o pracy stylistki, marzysz tylko o tym, by nią zostać? Dzisiaj podpowiem Ci jak tego dokonać! Udzielę Ci kilku niezbędnych wskazówek jak zacząć, a cała reszta należy do Ciebie!

Rodzaje stylistów

Zacznę jednak od podziału na dwa rodzaje pracy stylistów:

  • Styliści mody – styliści, którzy stylizują pokazy mody, całe lookbooki, sesje zdjęciowe, pracują w magazynach modowych, ubierają również gwiazdy oraz celebrytów, współpracują z showroomami oraz wielkimi domami mody.
  • Personal shopperzy – styliści, którzy stylizują osoby prywatne. Robią analizy kolorystyczne, przeglądy szafy, analizę sylwetki. Najpierw spotykają się z klientami, by ich poznać, porozmawiać o ich trybie życia, by jak najlepiej dopasować garderobę. Następnie wybierają się na wspólne zakupy, często tworzą całe szafy od nowa – dbają o to, by każdy element był spójny z resztą oraz idealnie dopasowany do sylwetki, tworząc w ten sposób spójny wizerunek. Z usług personal shopperów często korzystają klienci, którzy są w trakcie zmian zawodowych: starają się o awans, szukają nowej pracy, chcą zmienić swoje życie na lepsze, a co za tym idzie – praca personal shoppera wymaga ogromnej dozy empatii i wsparcia.

Wymagane cechy

Aby być dobrym stylistą, bez wątpienia niezbędne jest wyczucie stylu i estetki. Potrzebna jest również wiedza – zarówno z dziedziny kreowania wizerunku, jak i historii mody czy stylizacji. Tak jak wspominałam powyżej, oprócz ogromnej wiedzy, bardzo istotne jest podejście do ludzi, empatia, wrażliwość , otwartość, umiejętność nawiązywania kontaktów . Stylizacja osób prywatnych to poniekąd leczenie ich z kompleksów i tworzenie nowego obrazu ich osoby, zatem należy być dobrym psychologiem, mieć odpowiednie podejście do ludzi, odznaczać się wielką wyrozumiałością i wsparciem. W pracy stylisty modowego niezbędna jest charyzma.

Kursy i szkoły stylizacji

Aby nabrać doświadczenia, najlepiej udać się na kursy dla stylistów/personal shopperów lub do odpowiedniej szkoły stylizacji. Ja uczęszczałam zarówno na kursy, jak i do szkoły. Muszę przyznać, że kurs personal shopper był dla mnie odpowiednim wstępem do pracy stylisty. To właśnie na kursie pokochałam stylizowanie, przekonałam się, że lubię to robić i chcę to robić w przyszłości. Kurs skłonił mnie do tego, by zapisać się do szkoły stylizacji i móc obcować z pracą stylisty na co dzień.

W szkole stylizacji miałam zajęcia m.in. ze stylizacji, kreowania wizerunku, historii mody, rysunku, makijażu, stylizacji męskiej oraz warsztaty kreatywne, na których tworzyliśmy kreacje do sesji zdjęciowych. Przykładowo :ja stworzyłam suknię ślubną z bibuły i sukienkę koktajlową z plastikowych łyżeczek. W szkole uczyliśmy się wszystkiego od postaw, nikt nie zakładał, że mamy już jakąkolwiek wiedzę, zatem nie ma się czego bać, jeśli jeszcze nie masz ogromnego doświadczenia i wiedzy.

Sesje amatorskie

Warto przejrzeć portale modowe z ogłoszeniami i poszukać osób, które chętnie podejmą się współpracy w zakresie sesji amatorskich zupełnie bezpłatnie. Znajdź początkującego fotografa, wizażystę, stylistę fryzur, świeżo upieczoną modelkę i… działajcie! To na takich sesjach nabierzesz pewności siebie i doświadczenia. Ubrań do stylizacji szukaj w second handach.

Staże w magazynach modowych i konkursy

Aby zdobyć doświadczenie w modzie, warto poszukać informacji o bezpłatnych stażach w magazynach modowych. Wielu popularnych stylistów zaczynało właśnie w ten sposób – od stażu w roli asystenta stylisty. Często  w galeriach handlowych  organizowane są konkursy na najlepsze stylizacje. Próbuj swoich sił w każdym z nich!

Moja rada na koniec

Jeśli stylizacja sprawia Ci ogromną przyjemność, a myśl o zbliżającej się sesji zdjęciowej dodaje Ci skrzydeł i ogromnego kopa energii, zacznij już teraz! Pamiętaj, że praca stylisty to porządne portfolio, wiedza i doświadczenie. Zadbaj o każdy ten aspekt i ruszaj na podbój świata mody! Powodzenia!

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk