Kategorie

6 porad, jak robić dobre zdjęcia na Instagram według Plaamki

Instagram to aktualnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na całym świecie, która zachęca swoich użytkowników do robienia pięknych zdjęć i publikowania ich na swoich profilach! Chcesz wiedzieć jak wykonywać dobre zdjęcia na Instagram? Po kilku latach prowadzenia swojego profilu na Instagramie dzisiaj ujawniam wszystkie swoje sekrety!

1. Dobry sprzęt

Nie oszukujmy się – jakość zdjęcia jest zależna przede wszystkim od sprzętu, którym je wykonujesz. Wiadomym jest, że lustrzanka zrobi lepsze zdjęcia, ale nic straconego – telefon z dobrym aparatem również świetnie się sprawdzi.

2. Fotografowany obiekt i odpowiednia kompozycja

Aby zrobić zdjęcie na Instagram, najpierw musisz znaleźć obiekt, który chcesz sfotografować. Banalne? Owszem! Ale podstawowym aspektem na Instagramie jest ciekawy obiekt, który przyciągnie uwagę odbiorców i sprawi, że z chęcią wręczą Ci serduszko pod zdjęciem.  Gdy znajdziesz już idealny obiekt, który chcesz sfotografować, wybierz dla niego odpowiednie tło. Ja preferuję miejsca, w których dużo się dzieje, a każdy pojedynczy przedmiot przykuwa uwagę odbiorcy lub jasne tła, które podkreślają fotografowany przedmiot. Aby dobrze sfotografować obiekt, użyj siatek, które znajdziesz w Instagramie (lub w telefonie w ustawieniach aparatu).

 

3. Estetyka, kolory i światło

Pamiętaj o estetyce zdjęcia! Wygładź nierówne krawędzie koca, usuń niepotrzebne elementy z kadru, zadbaj, by całość była przyjemna dla oka. Dodaj swoim zdjęciom życia. Mój sposób na nasycone, pełne kolorów zdjęcia to kwiaty – z nimi całość prezentuje się świeżo i ciekawie. Pamiętaj również o świetle. Aby zdjęcie było jasne, warto robić je przy oświetleniu dziennym. Jeśli nie masz możliwości wykonywania zdjęć w ciągu dnia, rób je w wolne dni (ja większość swoich zdjęć wykonuję w weekendy) lub zainwestuj w profesjonalny sprzęt – np. softbox, który odpowiednio oświetli fotografowane przedmioty (to mój jedyny ratunek zimą).

4. Edycja zdjęć i spójność

Osobiście nie lubię za bardzo ingerować w zdjęcia, nie wygładzam sobie nazbyt twarzy, nie używam też dziesięciu filtrów jednocześnie, ale chętnie podkręcam kolory czy kontrast fotografii. W tym celu używam następujących programów do edycji: Snapseed, VSCO, Facetune, natomiast bezpośrednio w Instagramie korzystam z suwaków: jasność, kontrast, temperatura i nasycenie. Warto zadbać również o to, by dodawane zdjęcia tworzyły spójną całość. Abu to osiągnąć, sprawdź czy dodawane przez Ciebie zdjęcia mają ten sam stopień nasycenia oraz jasności. Zobacz jak to wygląda u mnie – mimo tego, że każde zdjęcie jest inne, razem tworzą spójny kolaż.

plaamkaa

5. Inspiruj się!

Spędź na Instagramie więcej czasu, poszukaj kont, które Cię zainspirują, sprawdź jak robią to najlepsi. Przygotowałam trzy różne przykłady na pięknie prowadzone, spójne profile. Jestem pod ich wielkim wrażeniem, a Ty?

plaamkaa

plaamkaa

6. Wyróżnij się

Wprowadź do instagramowego świata coś, co będzie wyjątkowe, tylko Twoje, co będzie Cię odróżniało od innych! Ja od pewnego czasu dodaję kolaże składające się z trzech takich samych zdjęć jednej stylizacji. To fajne urozmaicenie mojego profilu, które odbiorcy bardzo lubią.

Na dzisiaj to już tyle porad dotyczących zdjęć na Instagramie. Mam nadzieję, że każdy znalazł tu coś dla siebie! Przy okazji zapraszam na mój profil: @plaamkaa. I do przeczytania w następnym artykule!

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk