Kategorie

koszula

ABC męskiej koszuli, czyli wszystko, co musisz wiedzieć

Absolutne must-have każdego mężczyzny to koszula. Ponadczasowa klasyka, która przyda się w każdej szafie. Mamy dla Was ABC męskiej koszuli, czyli wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Koniecznie to przeczytaj!

Męska garderoba składa się w dużej części z koszul, zarówno tych klasycznych, jak i casualowych, np. uszytych z denimu. Warto więc wiedzieć kilka rzeczy o tym elemencie garderoby. Podpowiemy Wam nie tylko jak wybrać idealną koszulę, na co zwrócić uwagę, ale również jak o nią dbać. To przydatna wiedza nie tylko dla mężczyzna, ale również dla ich partnerek. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu – tak powstało ABC męskiej koszuli.

Jak wybrać idealną koszulę?

Kupując koszulę, zwróć uwagę na długość rękawów. Ten element zawsze powinien wystawać spod marynarki, jednak nie więcej niż 2 cm. Jeśli chodzi o kołnierzyk, dość łatwo dobrać idealny. Wystarczy włożyć wskazujący i środkowy palec pomiędzy materiał, a szyję. Ta odległość sprawi, że koszula będzie leżeć jak ulał. Kolejnym ważnym aspektem jest krój. Model regular fit, czyli fason prosty, to dobry wybór zarówno dla bardzo szczupłych mężczyzn, jak i tych tęższych. Koszula taliowana (slim fit) to niestety propozycja tylko dla smukłych osób, w przypadku reszty podkreśli mankamenty sylwetki, m.in. duży brzuch.


Więcej męskich koszul znajdziesz tutaj!

Rodzaje kołnierzyków

Na rynku znajdziemy kilkanaście różnych rodzajów kołnierzyków koszul męskich. Wypadałoby znać chociaż te najbardziej popularne i wiedzieć, na jakie okazje pasują. Kołnierzyk włoski (cutaway) ma największy kąt rozwarcia wyłogów, nadaje się głównie do stylizacji formalnych. Kolejnym popularnym modelem jest kent (klasyczny) – idealny na co dzień. Może mieć kilka różnych długości. Natomiast kołnierzyk typu spread ma skrócone wyłogi, jest mniej oficjalny niż cutaway. Najbardziej swobodnym modelem jest button-down (amerykański), spokojnie możesz nosić go także bez krawata. Rodzaj kołnierzyka powinien pasować do kształtu męskiej twarzy. Do okrągłej najlepiej sprawdzi się spiczasty, natomiast do wąskiej i pociągłej – model z szerokim kątem rozstawienia wyłogów. Właściciele kwadratowej twarzy mają szczęście, pasuje do nich większość typów kołnierzyków.

Mankiety i spinki

Istnieją dwa typy mankietów przy koszuli – zapinane na guziki (mniej formalny) oraz na spinki (koszule wizytowe). Pierwszy z nich, tradycyjny, może mieć jeden albo dwa guziki rozmieszczone pionowo lub poziomo. Natomiast drugi rodzaj mankietu występuje w wersji pojedynczej lub podwójnej (french cuff). Do koszuli z tym detalem obowiązkowo musisz mieć spinki ! Srebrne będą najbardziej uniwersalne. Postaw na model okrągły lub w formie kwadratu. Jeśli zdecydujesz się na kolorowe spinki, dobierz je do kolorystyki krawatu, guzików i koszuli. Niech każdy detal w stylizacji tworzy spójną całość!

Jak prać męską koszulę?

Zawsze najpierw sprawdź informację na metce! Najczęściej koszule pierzemy w 30-40 stopniach. W wielu pralkach jest specjalny program do prania tego rodzaju ubrań, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Wystarczy zwykły proszek lub płyn do prania delikatnych tkanin, ewentualnie możemy wykorzystać domowe sposoby. Musująca aspiryna usunie plamy z potu, podobnie jak ocet, który dodatkowo odświeży biel. Przy praniu koszuli unikaj wirowania, gdyż może spowodować liczne zagniecenia, podobnie jak używanie suszarki bębnowej. W takim razie w jaki sposób suszyć? Koszulę zawsze wieszaj na wieszaku!

Prasowanie krok po kroku

Wiele osób ma duży problem z prasowaniem koszul – nie wiemy od czego zacząć i jak to zrobić. Szybciej uporasz się z zagnieceniami, gdy materiał będzie nieco wilgotny. Zacznij tę czynność zanim koszula całkowicie wyschnie lub zwilż ubranie wodą, używając spryskiwacza. Pamiętaj, model w ciemnym kolorze zawsze prasuj przez ściereczkę, unikniesz świecenia materiału! Od czego zaczynamy? Na początku prasujemy sztywne elementy, czyli kołnierzyk i listwy guzikowe. Najpierw strona lewa, a następnie przechodzimy do prawej. Na wąskiej części deski prasujemy karczek, zaczynając od jego środka. W następnej kolejności zajmujemy się mankietami – najpierw rozłożony, a później złożony. Specjalna deska, tzw. rękawnik, pomoże szybko usunąć zagniecenia z rękawów koszuli. Prasujemy je od połowy ich długości, kierując się od środka do zewnątrz. Na sam koniec zajmij się częściami, które najbardziej się gniotą, czyli plecami i przodem. Ostatnim etapem jest ponowne prasowanie kołnierzyka.

Fot.: Shutterstock, Imaxtree

Napisz do autora: karolina.stola@allani.pl

Absolwentka dziennikarstwa zakręcona na punkcie mody. Fanka Karla Lagerfelda i książek o modzie. Z zamiłowania "lumpexoholiczka" i zbieraczka markowych dodatków. Uzależniona od czekolady i nakryć głowy.

One Comment