Kategorie

  • Allani
  • /
  • News
  • /
  • Balenciaga oddaje hołd Ukrainie. O tym pokazie mody mówią dziś wszyscy
Pokaz mody Balenciaga podczas Tygodnia Mody w Paryżu

Balenciaga oddaje hołd Ukrainie. O tym pokazie mody mówią dziś wszyscy

Fashion Week w Paryżu dobiegł już końca. Odbyło się prawie sto pokazów mody, ale o tym jednym wciąż nie można zapomnieć. Marka Balenciaga podczas swojego show oddała hołd Ukrainie. Sposób w jaki wyrażono wsparcie walczącym, był nietypowy i jednocześnie bardzo wymowny. Poznaj szczegóły.

Demna Gvasalia – projektant, uchodźca, człowiek o wielkim sercu 

Demna Gvasalia to projektant mody pochodzenia gruzińskiego. Od 2015 pełni funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Balenciaga. Temat wojny jest mu niezwykle bliski, ze względu na jego historię. W wieku 12 musiał uciekać ze swojego rodzinnego kraju na skutek wojny domowej w Gruzji. Na własnej skórze doświadczył bycia uchodźcą i wie, jak ważne w sytuacji konfliktów zbrojnych jest wsparcie, współczucie i relacje międzyludzkie. 

Demna Gvasalia przyznał, że ze względu na sytuację panującą aktualnie na Ukrainie chciał odwołać pokaz Balenciagi podczas Tygodnia Mody w Paryżu. Jednak nie podjął tej decyzji, a zamiast tego przygotował show, które skłania do przemyśleń. 

Jak Balenciaga wsparła Ukrainę podczas Tygodnia Mody w Paryżu?

Już od samego początku pokaz mody marki Balenciaga wywoływał dreszcze. Demna Gvasalia rozpoczął show odczytaniem wiersza ukraińskiego poety Ołeksandra Ołesia. Recytacja odbywała się w ciemności, przez co wydźwięk był jeszcze bardziej dosadny. Po chwili rozbłysnęły światła, a goście ujrzeli wybieg pokryty śniegiem. Nawiewy imitowały śnieżną zamieć, co niewątpliwie utrudniało modelom i modelkom przejście po catwalku. Sceneria została zaplanowana przez Demna Gvasalia dużo wcześniej, jednak w aktualnych okolicznościach zdawała się mocno nawiązywać do ciężkiej sytuacji w Ukrainie. Prezentacja zimowej kolekcji Balenciagi bez wątpienia wywołała mnóstwo dyskusji, ale i zachwytu. 

Pokaz mody Balenciagi zamknęły dwie stylizacje w barwach flagi Ukrainy. Pierwszą była zjawiskowa niebieska sukienka z trenem, a drugą żółty dresowy komplet, które były wyrazem hołdu dla walczących w Ukrainie. 

Balenciaga zmieniła feed na Instagramie – wyraz wsparcia dla Ukrainy

Kilka dni wcześniej, jeszcze przed Tygodniem Mody w Paryżu, Balenciaga podjęła decyzję o zmianie feedu na Instagramie. Z firmowego profilu, który obserwuje prawie 13 milionów fanów, zniknęły wszystkie opublikowane dotychczas zdjęcia. Został tylko jeden post przedstawiający flagę Ukrainy. Publikacji towarzyszył tekst, który był wyrazem wsparcia dla Ukrainy. Marka umieściła również w swoim profilu link do zbiórki World Food Programme, gdzie można było przekazywać datki na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy. 

Napisz do autora: martyna.majchrzak@grupadomodi.pl

Absolwentka publikowania cyfrowego i sieciowego na Uniwersytecie Wrocławskim, miłośniczka mody i fanka minimalizmu. Od zawsze marzyła, by pisać o kobietach i dla kobiet w magazynie tradycyjnym, ale fascynacja mediami cyfrowymi przeniosła ją do świata online. W wolnym czasie uwielbia czytać blogi, magazyny modowe i książki, słuchać muzyki i podróżować.