Kategorie

  • Allani
  • /
  • Modowy trik
  • /
  • Ciesz się zamszowymi butami jesienią! Poznaj tajniki ich pielęgnacji
zamsz jak pielęgnować

Ciesz się zamszowymi butami jesienią! Poznaj tajniki ich pielęgnacji

Deszczowa pora roku nie sprzyja kondycji naszego obuwia. Co zrobić, żeby nie wyrzucić ulubionych zamszowych botków, szpilek czy kozaków? Jak wygląda codzienna prezentacja takiego obuwia i jak w kilka chwil przywrócić zamsz do idealnego stanu?

Zamsz nie jest wymarzonym materiałem na jesienną i zimową porę roku, jednak co roku mamy wysyp nowych trendów, w których ten rodzaj skóry gra pierwsze skrzypce. I jak tu być praktyczną, kiedy zewsząd bombardują Cię setki zgrabnych modeli czółenek, półbutów, botków i muszkieterek? A przecież zadbane buty świadczą o Twoim wizerunku! Na szczęście, zamsz też może dobrze się prezentować. Wystarczy tylko regularna pielęgnacja z użyciem odpowiednich preparatów i narzędzi. Uwierz, jesienne zamszowe botki wcale nie muszą być przybrudzone, zmechacone i rozczłapane.

Kiedy zaskoczy Cię ulewa…

Wychodząc do pracy czy na uczelnię włożyłaś nowiutkie zamszowe botki, a wciągu dnia spotkała Cię przykra niespodzianka – deszcz. Woda jest zabójcza dla zamszu: w kilka chwil Twoje obuwie jest przemoczone i pojawiają się na nim nieestetyczne zacieki. Jednak nic straconego! Po powrocie do domu szybko je zdejmij i osusz. Uwaga! Zamszowe buty należy suszyć w cieniu: wnętrze botków czy czółenek wypchaj makulaturą i postaw z dala od kaloryfera. Absolutnie nie wspomagaj się suszarką do włosów! Po upływie doby Twoje buty powinny być już suche, czas usunąć zabrudzenia. Zrobisz to z pomocą specjalnej gumki do zamszu oraz szczotek. Używaj tych narzędzi ostrożnie, aby nie naruszyć delikatnej struktury materiału.

Zamsz w codziennym użytkowaniu

Deszcz jesienią zdarza się często, dlatego warto dodatkowo się zabezpieczyć przed przemoczeniem zamszu. Kiedy Twoje buty są całkowicie suche i czyste, spryskaj je bezbarwnym impregnatem. Taki preparat w sprayu zabezpieczy powierzchnię buta przed głębokim wnikaniem wilgoci i brudu w głąb zamszu. Impregnacja nie wymaga wiele zachodu, a daje dużo korzyści. Przecież żadna z nas nie chce marznąć w przemoczonych butach! A kiedy skóra trochę wyblaknie, pomocny będzie renowator, który ożywi kolor. Taki środek kupisz w każdym sklepie obuwniczym.


Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.