Kategorie

  • Allani
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Co zrobić, żeby blog stał się popularny – sprawdź porady Plaamki!

Co zrobić, żeby blog stał się popularny – sprawdź porady Plaamki!

Marzysz o tym, by prowadzić bloga lub zrealizowałaś już swoje marzenie i założyłaś go, ale nadal nie wiesz co zrobić, by stał się popularny? Po niemalże 7 latach doświadczenia w branży blogowej mam całkiem sporo do powiedzenia na ten temat, zatem przychodzę z pomocą i wskazówkami! Jesteś gotowa? Oto one…

Tematyka bloga i regularność

Musisz pisać o tym, co kochasz, co sprawia Ci prawdziwą przyjemność. To absolutna podstawa, bez której nie osiągniesz sukcesu. Czytelnicy od razu zauważą, że blog prowadzony jest z ogromną pasją i zostaną z Tobą na dłużej. Jeśli dopiero zaczynasz blogowanie, zadbaj o to, by na blogu znalazło się kilkanaście wartościowych artykułów, które zainteresują czytelnika i zatrzymają go na dłużej. Pamiętaj, że na uwagę czytelnika trzeba sobie zapracować i czasami może to potrwać kilka tygodni lub miesięcy, ale naprawdę warto! Po dłuższym czasie blogowania zauważysz, jaka ilość wpisów jest optymalna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich czytelników.

Szata graficzna bloga

To bardzo istotna kwestia, o której blogerzy często zapominają. Blog musi być przejrzysty i łatwy w obsłudze, by przyjemnie spędzało się na nim czas. Unikaj magicznych kursorów, nachalnej muzyki na stronie czy ciemnego tła i małych, białych literek. Postaraj się też, by na stronie głównej pojawiło się wiele wpisów w różnych kategoriach – wtedy każdy znajdzie na niej coś odpowiedniego dla siebie. Zobacz jak ja to robię: www.plaamkaa.pl. Na stronie głównej mojego bloga w bocznym panelu widoczne są posty najpopularniejsze, najnowsze z kategorii moda oraz najnowsze z kategorii uroda. Dla każdego coś fajnego!

Zadbaj o jakość zdjęć i treści

Dobrej jakości zdjęcia to czynnik, który wyróżni Cię spośród ogromnej masy innych blogów. Wybierz odpowiednie filtry dla siebie, dzięki którym czytelnicy będą rozpoznawać Twoje fotografie. Ja bardzo lubię zdjęcia czyste, jasne, a zarazem nasycone. WhatAnnaWears zawsze stosuje pastelowy filtr, który dodaje magicznej aury zdjęciom. Znajdź swój filtr, niech Twoje zdjęcia będą unikalne! Pamiętaj również, żeby nigdy nie pisać na siłę, tylko dlatego, że czytelnicy czekają na nowy wpis. Blogowanie musi sprawiać Ci przyjemność, nie może być przykrym obowiązkiem. Nie masz weny? Wyjdź na spacer, odetchnij, poczytaj książkę, obejrzyj film. Zobaczysz, że flow powróci, głowa będzie pełna nowych pomysłów, a Ty będziesz tworzyła posty ze zdwojoną siłą!

Social media

Pamiętaj, że kanały social media mają magiczną moc. Konto blogowe na Facebooku oraz Instagramie to wręcz obowiązek! Załóż profil na Facebooku (fanpage), napisz coś o sobie, dodaj adres bloga, wstaw zdjęcie na cover i avatar, dodaj kilka postów, następnie zaproś znajomych do polubienia. Później zrób to samo na blogu – zachęć swoich czytelników do polubienia Twojego profilu, wstaw na blogu widget kierujący do Facebooka (u mnie znajduje się po prawej stronie bloga). Warto też dodać wtyczkę, która po określonym czasie będzie wyświetlała się na blogu osobom, które dotychczas nie polubiły Cię na FB. Z Instagramem sprawa wygląda podobnie – uzupełnij opis, dodaj zdjęcia, wstaw na blogu widget kierujący do profilu i… zbieraj serduszka!

Pozycjonowanie i optymalizacja

Przyznam szczerze, że pozycjonowaniem i optymalizacją bloga zajęłam się dosyć późno, bo kilka miesięcy temu, ale warto było! Po wpisaniu w Google frazy „blog modowy” mój blog wyświetla się na pierwszej stronie, a to naprawdę spore osiągnięcie, z którego jestem bardzo dumna! Uzupełnij w ustawieniach bloga opis strony, który będzie pojawiał się w Google, zainstaluj na blogu wtyczkę do pozycjonowania (na WordPress polecam Yoast SEO), dodawaj tagi do wpisów i twórz tematy wpisów, które sama wpisałabyś w Google, gdybyś szukała odpowiedniej informacji.

Pamiętaj, że na sukces pracuje się latami, on nie przychodzi od razu.

Życzę Ci dużo wytrwałości, pasji i zapału do pracy! Powodzenia!

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk

3 komentarze