Kategorie

Jak prać futro

Jak dbać o ubrania zdobione cekinami, piórami i futrem?

Karnawałowy sezon coraz bliżej, więc stroje z dodatkiem cekinów, piór czy futra znów będą na topie. Jak dbać o tego rodzaju ubrania, aby na każdej imprezie prezentować się nienagannie? Sprawdź!

Ekstrawaganckie ubrania pokryte błyszczącymi cekinami, futrzane okrycia albo dodatki wykończone piórami są niezastąpione na karnawałowych zabawach i nie tylko. Niestety, niecodzienne kreacje wymagają szczególnej pielęgnacji i czyszczenia, zwłaszcza po przetańczonej nocy. Jak dbać o ubrania zdobione modnymi aplikacjami sukienki z cekinami, bluzki dekorowane piórami lub futrzane płaszcze? Podpowiadamy!

Jak dbać o ubrania z cekinami?

Plamy potu, zabrudzenia i drobny pył gromadzący się na tkaninie o zróżnicowanej fakturze jest problematyczny. Zastanawiasz się, jak dbać o ubrania ze zdobieniem zapewniającym efektowny połysk? Ostre cekiny mogą zniszczyć pralkę, z kolei maszyna niekorzystnie wpłynie na fason pranego ubrania. Dlatego przybrudzoną odzież z cekinami najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. W tym przypadku nie wywracamy jej na wewnętrzną stronę, gdyż nitki przytwierdzające cekiny do tkaniny mogą ulec splątaniu. Po zakończonym praniu nie wyżymaj cekinowej sukienki czy bluzki, tylko pozwól wodzie swobodnie ścieknąć (najlepiej połóż odzież płasko na grubszym ręczniku, który pochłonie nadmiar wilgoci). Nie wieszaj ubrania, póki nie będzie całkowicie suche — inaczej grozi mu odkształcenie.

Może spodobają ci się te ubrania zdobione cekinami:


Jak dbać o futra sztuczne i naturalne?

Czyszczenie futer, zarówno tych sztucznych, jak i naturalnych, wymaga sporej wprawy, dlatego powinniśmy przekazać nasze okrycie wierzchnie specjaliście. Aby futro prezentowało się dobrze, jego odświeżanie dobrze wykonać raz na rok. Jeśli podczas noszenia twoje okrycie zmoknie, od razu po przyjściu do domu energicznie je strzepnij, aby pozbyć się resztek śniegu czy deszczu. Następnie przetrzyj je suchą szmatką. Futra z krótkim włosiem powinnaś dodatkowo przetrzeć gąbką nasączoną terpentyną, a następnie posypać talkiem lub otrębami, a po 3-4 godzinach energicznie je otrzepać. Jak jeszcze dbać o ubrania takie, jak futra lub ze zdobieniami tego rodzaju? Po zakończeniu sezonu futra przechowujemy w szafie wytartej terpentyną. Nie wkładamy ich do plastikowej folii, gdyż tego rodzaju okrycia muszą mieć dostęp do powietrza. Zamiast naftaliny dobrze jest włożyć do futra woreczki wypełnione aromatycznymi ziołami: lawendą, nostrzykiem czy szałwią.

Obok futer przebojem na zimę i jesień są także pluszowe okrycia wierzchnie jak je nosić? Przeczytaj w naszym poradniku!

Obejrzyj też te modne propozycje:


Ubrania i dodatki zdobione piórami – jak o nie zadbać?

Ubrania i akcesoria zdobione piórami wymagają delikatnej pielęgnacji. Jak o nie zadbać? Jeśli chcesz się pozbyć nieprzyjemnego zapachu, umieść pióra w specjalnej torebce lub pokrowcu i dorzuć do nich woreczek zapachowy. Czyszczenie piór musi odbywać się z ostrożnością, dlatego najlepiej takie ubrania oddać do specjalistycznej pralni. Piorąc w domowych warunkach, musisz pamiętać, że barwione pióra tracą kolor, dlatego nie mieszaj różnych ich odcieni w jednym praniu. Plamy najlepiej usuwać w mieszaninie wody i delikatnego płynu do prania. Niektóre pióra możesz suszyć na słońcu, natomiast te długie (jak np. strusie) warto suszyć za pomocą suszarki do włosów ustawionej na lekki nawiew i od razu nadawać im odpowiedni kształt. Pióra po pewnym czasie stają się pomarszczone i smętnie zwisają na naszych ubraniach. W ich odświeżeniu może pomóc ci parownica do ubrań.

Jakie jeszcze zdobienia królują na sylwestrowych sukienkach? Sprawdź nasz przewodnik po kreacjach na sylwestra i znajdź propozycje dla siebie!

Wykorzystaj do swojej stylizacji te modne propozycje:


Więcej stylowych ubrań i butów zdobionych cekinami, futrem, piórami i innymi aplikacjami:


Fot.: Imaxtree

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.