Kategorie

Twoja skóra też ma swój cykl

Jak wygląda dobowy rytm pielęgnacji skóry?

Czy wiesz, że Twoja skóra także ma swój własny dobowy rytm, podczas którego przechodzi różne fazy? Sprawdź, jaka pora jest najlepsza na wykonanie makijażu, nałożenie odżywczej maseczki czy pielęgnacyjnego kremu!

Pobudka i podstawowe zabiegi kosmetyczne

Idealna pora na rozpoczęcie pielęgnacji? Oczywiście poranek! Od chwili wstania z łóżka Twoja skóra jest pobudzona i gotowa do działania, dlatego nie wymaga zbyt skomplikowanych zabiegów. Wystarczy jej dokładne oczyszczenie mleczkiem lub żelem (na Twojej cerze po przespanej nocy zgromadził się nadmiar sebum oraz kurz), nawilżenie tonikiem i nałożenie Twojego ulubionego kremu, dostosowanego do rodzaju cery. Nie zapominaj również o filtrze przeciwsłonecznym! Jeśli masz problem z podpuchniętymi powiekami, to właśnie teraz jest moment na delikatny masaż okolic oczu i aplikację kremu lub żelu pod oczy. Schłodzenie kosmetyku w lodówce pozwoli Ci zwalczyć uczucie ciężkich powiek.

Czas na makijaż

Po podstawowych rytuałach pielęgnacyjnych możesz siąść do śniadania albo pomyśleć nad swoją stylizacją. Masz dużo czasu, ponieważ makijaż najlepiej wykonać przynajmniej pół godziny (maksymalnie do godziny) po nałożeniu kremów. Idealną porą na używanie kosmetyków kolorowych są godziny 8:00-10:00. W tym czasie Twoja skóra będzie już nawilżona, co ułatwi Ci aplikację podkładu. Jeśli Twoja cera nie jest problematyczna, warto sięgnąć po lżejsze kosmetyki, takie jak kremy BB i CC.

Nawilżanie przez cały dzień

W ciągu dnia niewiele zdziałasz doraźnie. Możesz za to odżywiać swoją skórę od wewnątrz. Właściwy poziom nawilżenia zapewni jej picie odpowiedniej ilości płynów (około 2 litry wody dziennie), a także zbilansowana dieta oparta na zdrowych produktach (świeże warzywa i owoce, oleje pochodzenia roślinnego, kasze i ciemne makarony, ryby i owoce morza). Twoja skóra na pewno Ci się odwdzięczy nieskazitelnością i promiennym blaskiem!

Wieczorne rytuały

Jak tylko wrócisz z pracy i nie masz już zaplanowanych innych wyjść, zrób porządny demakijaż swojej cery. Oczyszczanie to podstawa wieczornej pielęgnacji skóry, na której w ciągu dnia zdążył się zgromadzić pot, kurz, szkodliwe bakterie i resztki kosmetyków. Usunięcie tych zabrudzeń pozwoli Twojej cerze oddychać. Po zmyciu wszystkich warstw czas na tonizowanie. W godzinach 17:00-20:00 Twoja skóra przygotowuje się do procesów regeneracyjnych: zaczyna się złuszczać naskórek, rozszerzają się pory, a krążenie krwi przyspiesza. To dobry moment na zrobienie peelingu, nałożenie maski czy odżywczego sebum.

Nocna regeneracja

Do godziny 22:00 powinnaś już nałożyć mocniejszy krem na noc oraz krem pod oczy. Dobry specyfik powinien  odbudowywać barierę lipidową naskórka, uzupełniać niedobory witamin i stymulować skórę do syntezy kolagenu. Jeszcze przed północą Twoja skóra przechodzi na tryb regeneracyjny, a procesy te przebiegają nawet 10-krotnie szybciej niż w ciągu dnia. Trwa do mniej więcej do godziny 5:00, kiedy znów włączają się funkcje obronne, a Twoja cera zaczyna nowy dobowy cykl. Dlatego tak ważna jest dostateczna ilość snu i położenia się do łóżka jeszcze przed północą. Tylko wtedy Twoja skóra ma możliwość zregenerować naskórek, oczyścić się z toksyn i odnowić włókna kolagenowe. Nie na darmo mówi się przecież, że sen jest najskuteczniejszym kosmetykiem.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.