Kategorie

  • Allani
  • /
  • Lifehack
  • /
  • Gryzący sweter – co zrobić, by poradzić sobie z trudnym materiałem i nosić go z przyjemnością? Sprawdź
Co zrobić, żeby sweter nie gryzł? Przeczytaj nasze porady!

Gryzący sweter – co zrobić, by poradzić sobie z trudnym materiałem i nosić go z przyjemnością? Sprawdź

Jesienią i zimą chętnie sięgasz po otulające, ciepłe swetry, jednak część twoich ulubionych ubrań z wełny gryzie? Mamy na to sposób! Zobacz, jak poradzić sobie z gryzącym swetrem i w jaki sposób okiełznać nawet najbardziej oporny materiał. Oto kilka prostych domowych trików, dzięki którym noszenie wełnianych swetrów będzie już tylko przyjemnością. 

Gryzący sweter – dlaczego swetry i inne wełniane ubrania gryzą?

Grube wełniane swetry są niezastąpione w czasie jesiennych lub zimowych chłodów. Doskonale sprawdzają się na co dzień, gdy stawiamy przede wszystkim na komfort cieplny i maksymalną wygodę. Gładkie i miękkie swetry kaszmirowe bywają także dobrym uzupełnieniem eleganckich stylizacji na wieczór lub specjalne okazje. Często zdarza się jednak, że noszenie ukochanego swetra staje się dokuczliwe – szorstki materiał drażni skórę, a gryzący sweter, mimo największej miłości, jaką go darzymy, doprowadza nas do obłędu. 

Dlaczego wełniane ubrania gryzą? Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że wełna wełnie nierówna. Istnieje wiele rodzajów wełny, a struktura i tekstura włókna wełnianego zależą w dużej mierze od gatunku zwierzęcia, od którego pochodzi surowiec. Wełna jest włóknem naturalnym, pozyskiwanym wyłącznie od zwierząt, których okrywa włosowa nadaje się do wytwarzania wyrobów włókienniczych. Najczęściej jest to sierść owiec, kóz, królików, lam i wielbłądów. Do najszlachetniejszych a także najbardziej miękkich należą wełna owiec merynosowych i wełna kóz kaszmirskich. Wysoka jakość wełny, a co za tym idzie – jej puszystość, miękkość i delikatność zależą od grubości włókna. Im jest cieńsze, tym lepsze gatunkowo i oczywiście droższe. Na charakter włókna wełnianego mają wpływ także sposób jego pozyskania oraz sezon, w którym pobrano włosie. 

O tym, czy sweter, szalik lub czapka wykonane z wełny na dłużej zachowają estetyczny wygląd, miękkość i puszystość, decyduje także sposób, w jaki obchodzimy się z materiałem. Gryzący sweter często bywa efektem niewłaściwej pielęgnacji czy nieodpowiedniego przechowywania. Jak zatem zapobiec zniszczeniu materiału i co zrobić, by chętnie nosić sweter przez całą zimę? Podpowiadamy! 

Jakie modele damskich swetrów oczarowały nas w tym sezonie? Zobacz najpiękniejsze swetry damskie z jesienno-zimowych kolekcji>>

Swetry, które mogą ci się spodobać:

Sposób na gryzący sweter: odpowiednia pielęgnacja

Gryzący sweter to częsty problem, z którym stosunkowo łatwo sobie poradzić. Jednak, jak mówi dobrze znana wszystkim mądrość, lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego zadbaj o swój ciuch zanim zacznie sprawiać problemy. Swetry posłużą ci na dłużej, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji tego typu ubrań. Co istotne, w przypadku swetrów duże znaczenie ma sposób, w jaki pierzesz je, suszysz, a także… układasz w szafie. Zobacz, co zrobić, by cieszyć się ulubionym elementem garderoby przez długi czas.

Jak prać wełniane swetry, aby nie gryzły?

Do tej pory myślałaś, że swetry i pozostałe ubrania z wełny nadają się jedynie do prania ręcznego? Zapomnij o tym! Wełniane, ale także kaszmirowe swetry z powodzeniem możesz prać w pralce, jednak pamiętaj, aby maksymalna temperatura wody nie przekraczała 30 stopni. Gorąca woda mogłaby uszkodzić materiał i spowodować, że sweter po praniu stanie się… mniejszy o kilka rozmiarów. Przed włączeniem pralki ustaw też odpowiedni program – w przypadku swetrów najlepiej sprawdzą się programy do wełny, dzianin lub symulujące pranie ręczne. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia detergentu, którego używasz do prania. Wełnę należy prać w specjalnych płynach lub łagodnych szamponach przeznaczonych do pielęgnacji wełny. 

Suszenie swetrów – o tym musisz pamiętać

Wyprany sweter najlepiej suszyć na płasko, układając go na suszarce. Aby uniknąć nieestetycznych wgnieceń, w pierwszym kroku możesz rozłożyć na suszarce ręcznik lub specjalną siatkę i na tak przygotowaną powierzchnię sweter. Jeśli zdecydujesz się na ręcznik, pamiętaj, aby wymienić go na suchy, gdy obficie nasiąknie wodą. Staraj się nie suszyć swetrów na wieszakach i sznurkach – ani tych zakładanych przez głowę, ani kardiganów. To zwykle najkrótsza droga do rozciągnięcia materiału. Aby sweter po praniu zachował fason, nie wykręcaj go ręcznie z nadmiaru wody! Ubranie odwiruj w pralce, po czym delikatnie osusz, ugniatając je ręcznikiem.  

Przechowywanie swetrów i innych wełnianych ubrań 

Jeśli nie chcesz, aby twój sweter po pewnym czasie stał się gryzący, szorstki i nieprzyjemny w dotyku, zwróć także uwagę na sposób, w jaki go przechowujesz. Długie swetry i sweterkowe sukienki nie lubią wiszenia na wieszakach, które powoduje odkształcenie materiału, nie służy im także kłębienie się w stosie innych ubrań. Czyste swetry staraj się składać w kostkę i układać w osobnych głębokich szufladach lub na półkach. Jeśli masz ich dużo w swojej kolekcji ubrań, wygospodaruj dla nich odpowiednio dużo miejsca. O grube i puszyste swetry zadbasz, umieszczając je na osobnej półce i nie układając ich zbyt gęsto. 

Sweterkowe sukienki z golfem to hit wśród modnych sukienek na jesień i zimę 2020/2021! Sprawdź, jakie inne modele sukienek z golfem warto wybrać na ten sezon!

Jesienią i zimą stawiasz na ciepłe wełniane ubrania wysokiej jakości? Zobacz, jak wybrać wełniany płaszcz i czym się kierować przy jego zakupie>>

Modne swetry na jesień i zimę 2020/2021:

Domowe sposoby na gryzący sweter: proste i skuteczne!

Co jednak zrobić z gryzącym swetrem, któremu nie pomagają żadne zabiegi pielęgnacyjne? Jeśli wydaje ci się, że próbowałaś już wszystkiego, sięgnij po sprawdzone domowe sposoby na gryzący sweter, które pozwolą ci zapomnieć o swędzącej skórze. Poznaj trzy skuteczne triki! 

Co zrobić gdy sweter gryzie – odżywka do włosów i lanolina

Twój zimowy sweter stał się szorstki i nieprzyjemny w dotyku? Rozwiązanie problemu z pewnością znajduje się w twojej łazience! Mowa o odżywce do włosów, dzięki której gryzący sweter odzyska dawną miękkość. Jak to zrobić? Odrobinę kosmetyku rozprowadź w chłodnej wodzie i w tak przygotowanej kąpieli zanurz problematyczny ciuch. Po kilkudziesięciu minutach wyjmij sweter, wypłucz go w czystej wodzie i starannie osusz, pozostawiając do wyschnięcia. 

Dobrą alternatywą dla odżywki jest lanolina, którą kupisz w sklepach internetowych. Lanolina zapobiega wysychaniu naturalnych włókien, dodaje im miękkości i połysku. Domowy roztwór lanolinowy przygotujesz, rozpuszczając łyżeczkę lanoliny w szklance ciepłej wody. Następnie zanurz sweter w wodzie z dodatkiem preparatu i pozostaw na kilka godzin. Po takiej kuracji zrezygnuj z dodatkowego płukania – twoje ubranie jest gotowe do wysuszenia. 

Twój sweter nadal gryzie? Włóż go do… zamrażarki!

Inny skuteczny, choć zaskakujący sposób na gryzący sweter? Niska temperatura! Aby rozprawić się z szorstkim materiałem, włóż sweter do dużego woreczka strunowego i starannie zamknij. Następnie umieść pakunek w zamrażarce na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie wyjmij sweter, poczekaj aż się rozmrozi i wypierz go zgodnie z podanymi wyżej instrukcjami. Wymienione sposoby możesz zastosować w przypadku każdego typu swetrów – zarówno gładkich, jak i modeli z warkoczem czy ozdobami w postaci falban lub cekinów. Powodzenia! 

W twojej jesienno-zimowej szafie zagościł modny sweter z golfem? Poznaj nasze propozycje stylizacji z tym modowym klasykiem!

Sądzimy, że spodobają ci się także te swetry:

Modne swetry i wełniane akcesoria, które otulą cię w jesienno-zimowe chłody:

Zdjęcia: Adobe Stock. 

Napisz do autora: aniapanow@gmail.com

Polonistka–komparatystka zawodowo związana z projektowaniem tekstów, mediami społecznościowymi i content marketingiem. Specjalistka od tematów modowo–urodowych, o których pisze na co dzień. Prywatnie mama trójki dzieci wychowywanych w duchu bliskości, miłośniczka literatury dziecięcej i rodzinnego gotowania.