Kategorie

czarne botki

Jak dbać o obuwie zimą? Poznaj przydatne triki!

Okres zimowy to dość trudny czas dla naszych butów. Woda, śnieg i sól nie służą naszym ukochanym modelom. Poznaj łatwe triki, dzięki którym Twoje obuwie przetrwa zimę bez problemów!


Buty zimą muszą znieść naprawdę wiele, warto więc o nie zadbać. Istotne jest nie tylko przygotowanie butów przed sezonem, ale również odpowiednia pielęgnacja w trakcie. Na bieżąco usuwaj zabrudzenia i rozwiązuj ewentualne problemy, np. przemoczenie butów. Dzięki temu Twój ukochany model botków lub kozaków posłuży Ci dłużej niż jeden sezon. Dodatkowo nadal będzie wyglądać dobrze. Zobacz, jak dbać o obuwie zimą!

Skórzane buty

Większość z nas zimą nosi skórzane obuwie – solidne, wygodne i praktyczne. Przy takim modelu wystarczy jedynie odpowiednia pielęgnacja, aby buty służyły nam długo. Podstawą oczywiście jest pastowanie butów. Pamiętaj jednak, nigdy nie zaczynaj tej czynności, gdy buty są mokre, ponieważ możesz zniszczyć skórę. Na suche, czyste obuwie nałóż pastę, zrób to ściereczką, gąbką lub szczoteczką. Kolor produktu dobierz do konkretnego modelu butów, bezbarwna pasta będzie uniwersalna. Po nałożeniu musimy odczekać chwilę, aż kozaki wyschną. Potem możemy przystąpić do polerowania czystą, suchą szmatką.

Zamszowe modele

Buty z zamszu zdecydowanie gorzej znoszą zimę niż skórzane modele. Tuż przed sezonem dobrze jest je zabezpieczyć specjalnym impregnatem lub sprayem. Jeśli zapomnimy o tej czynności, są proste triki, aby oczyścić zamszowe buty. Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby. Jakie? Ciepłe mleko, para wodna i skórka chleba skutecznie usuną zabrudzenia. Pozbędziemy się tłustych plam również talkiem: najpierw zasypujemy, a następnie wyczesujemy resztki produktu. W pielęgnacji obuwia zamszowego pomoże specjalna szczoteczka, która ma kilka końcówek. Metalowa – oczyści buty, a gumowa ułoży włosie. To bardzo przydatny gadżet!

Jak usunąć sól z butów?

Najgorsza zimą jet sól drogowa, która tworzy na butach nieestetyczne zacieki. Ze skórzanych modeli usuniemy ją za pomocą szmatki oraz wody z dodatkiem szamponu lub mydła. Możemy również użyć chusteczek dla dzieci, dzięki nim zacieki z soli znikną w mgnieniu oka. Pamiętaj jednak, że zawsze należy zrobić próbę w mało widocznym miejscu, aby nie uszkodzić skóry. W przypadku soli liczy się czas, im szybciej oczyścisz buty, tym większa szansa na całkowite pozbycie się problemu. Z zamszowych modeli nieestetyczne zacieki usuniemy ciepłym mlekiem lub, tak jak w przypadku skórzanych butów, roztworem z wody i soli w proporcji 1:1. Zawsze możesz sięgnąć także po specjalne preparaty do czyszczenia. Z nimi będziesz mieć pewność, że usuną każde zabrudzenie i nie uszkodzą delikatnego zamszu.

Jak osuszyć przemoczone obuwie?

Bardzo często śnieg i chlapa sprawiają, że możemy przemoczyć buty. Co w takiej sytuacji? Najlepiej, aby wyschły w naturalny sposób. Nigdy nie stawiaj butów bezpośrednio przy grzejniku czy kominku! Możesz zniszczyć delikatną skórę – popęka lub się skurczy. Lepiej wypchać obuwie gazetą i pozostawić na całą noc do wyschnięcia w przewiewnym miejscu lub sięgnąć po profesjonalne osuszacze do butów.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: karolina.stola@allani.pl

Absolwentka dziennikarstwa zakręcona na punkcie mody. Fanka Karla Lagerfelda i książek o modzie. Z zamiłowania "lumpexoholiczka" i zbieraczka markowych dodatków. Uzależniona od czekolady i nakryć głowy.