Kategorie

jak dbać o ubrania

Jak dbać o ubrania?

Chyba żadna z nas nie lubi rozstawać się ze swoimi najlepszymi ubraniami i wyrzucać ich z powodu zniszczenia. Na szczęście możesz temu zapobiec i dłużej cieszyć się ulubioną koszulką czy sweterkiem. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji odzieży.

To, że o ubrania należy dbać , wpajano nam od dziecka. Jednak w praktyce różnie z tym bywa: przed praniem zapominamy spojrzeć na metkę, z powodu innych obowiązków prasujemy i układamy koszulki niedbale, a w naszej szafie panuje spory nieporządek. Niestety, dobra kondycja naszych ubrań wymaga poświęcenia im odrobiny uwagi. W zamian będziemy cieszyć się nienagannym stanem odzieży przez długi czas.

Kupuj ubrania dobrej jakości

Czasem lepiej wydać więcej na porządną rzecz, która przetrwa niejedno pranie i zawsze będzie dobrze wyglądać. Zwłaszcza dotyczy to ubrań, które muszą prezentować się idealnie, np. do pracy czy na specjalne okazje. Lepszej jakości tkanina oraz dobrze wykonane szwy i wykończenia gwarantują, że nasza sukienka czy marynarka szybko się nie podrze, nie rozciągnie ani nie wyblaknie. Aby oszczędzić pieniądze, wypatruj wyprzedaży – możesz na nich zdobyć prawdziwe cudeńka w korzystnych cenach.

Zwracaj uwagę na metki

Do każdego ubrania przyszyta jest metka, która informuje o składzie oraz za pomocą specjalnych znaków o sposobie pielęgnacji: praniu, prasowaniu i suszeniu. Warto znać znaczenie poszczególnych symboli, aby uniknąć zniszczenia delikatnej jedwabnej bluzki czy wełnianego sweterka. Jeśli ubranie wymaga ręcznego prania, zastosuj się do tych wytycznych. Wątpliwości co do czyszczenia marynarek i płaszczy najlepiej rozwiać, wysyłając je do pralni. Aby uniknąć przypalenia, prasuj ubrania po ich lewej stronie. Metki, które Cię uwierają możesz odciąć, ale nie wyrzucaj ich – przechowuj je w pudełeczku lub wklej do notatnika z zaznaczeniem, do jakiej rzeczy się odnoszą.

Odpowiednio przechowuj ubrania

Szafy i komody, w których przechowujesz swoje ubrania powinny być regularnie wietrzone. Dobrze też zaopatrzyć się w woreczki zapachowe i specjalne mydełka, które odstraszą mole. Zwracaj uwagę na to, jak składasz swoje rzeczy. Koszule, marynarki i ubrania podatne na gniecenie powinny wisieć pojedynczo na profilowanych wieszakach. Swetry najlepiej składać w kostkę, aby uniknąć ich zniekształcenia. Ubrania, które łatwo się mechacą i przyciągają kurz przechowuj w foliowych pokrowcach. Przydadzą Ci się również  różnej wielkości pudełka i pojemniki, w których ułożysz bieliznę i dodatki.

ZOBACZ WIĘCEJ Z KATEGORII: REDAKCJA POLECA

Fot.: Imaxtree, Gettyimages

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.