Kategorie

 • Allani
 • /
 • Porady stylistki
 • /
 • Jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki wybrać, by uniknąć modowego faux pas? Podpowiadamy!
jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki

Jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki wybrać, by uniknąć modowego faux pas? Podpowiadamy!

Rajstopy to ważna część stroju. Nadają stylizacji ostateczny charakter, ale mogą również wpłynąć na proporcje sylwetki. Czy warto inspirować się lookami z wybiegów i nosić kolorowe rajstopy, czy postawić na klasyczne czarne i cieliste rajstopy? Jakie rajstopy nosić do czarnych, białych lub czerwonych sukienek? Wyjaśniamy dokładnie, jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki, by uniknąć wpadki.

jak dobrać kolor modnych rajstop do sukienki

W tym artykule dowiesz się:

 1. Jakie są zasady dobierania rajstop do sukienki.
 2. Jakie rajstopy do czarnej sukienki będą odpowiednie?
 3. Jak dobrać rajstopy do białej sukienki.
 4. Jakie rajstopy do granatowej sukienki pasują najlepiej?
 5. Jaki kolor powinny mieć rajstopy do czerwonej sukienki?
 6. Jak dobierać rajstopy do szarej sukienki?
 7. Jakie rajstopy pasują do musztardowej sukienki?
 8. Jak dobrać rajstopy do różowej sukienki?
 9. Jak łączyć rajstopy z jasną, pastelową sukienką?

Czy wiesz, jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki? Poznaj główne zasady!

W idealnie zaopatrzonej szafie powinno znaleźć się co najmniej kilka par rajstop w różnych kolorach i o różnej grubości. Łatwo zapomnieć o tym elemencie stroju i nie dostrzec jego potencjału, ponieważ wybór rozstrzyga się zwykle między czarnymi lub cielistymi rajstopami oraz ich grubością. Latem >>rajstopy<< powinny być cienkie, natomiast jesienią i zimą zdecydowanie grubsze. Czy jednak to wszystko? Tak naprawdę, istnieją całkiem rozbudowane zasady rozwiązujące kwestię tego, jak dobrać kolor rajstop do koloru sukienki. Możesz się zdziwić tym, jakie możliwości stylizacyjne zyskujesz dzięki rajstopom. Co trzeba o nich wiedzieć? Poznaj podstawowe zasady.

Jak dobrać rajstopy do sukienki?

 • Jasne rajstopy nosi się do jasnych sukienek. Powinno się unikać odwrotnej konfiguracji, w której obciążona zostaje dolna partia sylwetki.
 • Ciemne rajstopy należy łączyć z sukienkami wieczorowymi. Co więcej: na bardzo eleganckich przyjęciach rajstopy są obowiązkowe i nie wypada pojawić się bez nich.
 • Kolorowe rajstopy wypada nosić do ciemnych sukienek. Wtedy spada ryzyko przestylizowania, a ciemna góra dobrze wyrównuje proporcje z kolorowym dołem.
 • Dopuszczalne są jednokolorowe looki z sukienką i rajstopami w tym samym kolorze. Ewentualnie rajstopy mogą być kilka tonów jaśniejsze. 
 • Cieliste rajstopy pasują do każdej stylizacji, muszą być jednak matowe, czyli powinny zawierać małą ilość lycry w składzie. Odpowiednio dobrane są zbliżone do naturalnego odcienia skóry.

Zasady te wydają się proste, jednak mogą okazać się niewystarczające w momencie, gdy wybieramy konkretną sukienkę w danym kolorze. Wybrałyśmy najczęściej wybierane barwy sukienek na różne okazje i znalazłyśmy dla nich odpowiednie rajstopy. Sprawdź, jak należy je dobierać!

Jakie rajstopy do czarnej sukienki będą odpowiednie?

Czarne rajstopy do czarnej sukienki

Czy wiesz, jak dobrać rajstopy do sukienki w czarnym kolorze? W stroju do pracy i biznesowym zalecane są >>czarne rajstopy<< bez zdobień lub odcienie cieliste. Raczej wskazane są kryjące. Na wieczór, do sukienki wieczorowej odpowiednie będą rajstopy w kolorze czarnym transparentnym. Na imprezie z przyjaciółmi, w klubie, podczas karnawału, sprawdzą się rajstopy z brokatowym zdobieniem lub drobne kabaretki. Na randce – cienkie rajstopy ze szwem lub koronkowe. Jak dobrać kolor rajstop do czarnej sukienki na co dzień? Tak jak chcesz. Mogą być pomarańczowe, czarne lub cieliste. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bardzo kolorowe, intensywne rajstopy skupiają uwagę na łydkach i mogą optycznie je pogrubić.

Biała sukienka do czarnych rajstop? Sprawdź, co pasuje do bieli

jakie rajstopy do białej sukienki

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, do białej sukienki należy dobierać białe rajstopy. A jaki kolor dla kremowej sukienki wybrać? Kremowy, ale i biały będzie odpowiedni. Alternatywą są rajstopy w kolorze cielistym. Warto też rozprawić się z mitem, jakoby biała sukienka do czarnych rajstop była trafnym połączeniem. Przede wszystkim przeczy to głównej zasadzie dobieraniu kolorów jaśniejszych rajstop od całej stylizacji. Czarne rajstopy z jasną górą sprawiają, że całość wygląda ciężko. Warto zatem przekonać się do białych rajstop, zwłaszcza że mogą wyglądać naprawdę efektownie, np. ozdobione sweterkowym wzorem.

Jakie rajstopy do granatowej sukienki pasują najlepiej?

Granatowe sukienki najczęściej wybierane są do pracy i jako suknie wieczorowe. Jaki kolor rajstop do granatowej sukienki dobrać w zależności od okazji? W stylizacji do biura lub spotkanie biznesowe najlepiej sprawdzą się rajstopy w kolorze granatowym, szarym, a także beżowe. W ten sposób stworzą spójną całość, nie będą wyróżniać się w niestosowny sposób i dodadzą sporo elegancji. Natomiast do sukienki wieczorowej niezmiennie odpowiednie będą transparentne >>granatowe rajstopy<<, ale i cieliste. Nie powinny być kryjące ani ciemniejsze od kreacji. Za to na co dzień rajstopy do granatowej sukienki mogą być w dowolnym kolorze, np. czerwone lub niebieskie.

Rajstopy do czerwonej sukienki – jaki kolor powinny mieć?

rajstopy do czerwonej sukienki

Idealne rajstopy do sukienki w kolorze czerwonym, to cieliste i beżowe. Wielu projektantów zachęca do zabawy kolorem i proponuje monokolor, czyli czerwone sukienki oraz rajstopy w tym samym odcieniu. Całość z pewnością pozwoli się wyróżnić! Jest również pewien wyjątek w przypadku czerwonej sukienki – jeśli ma głęboki, czerwony, niemal bordowy lub karminowy kolor będzie dobrze pasować do czarnych, kryjących rajstop. Jest to jedna z niewielu sytuacji, gdy rajstopy mogą być ciemniejsze niż sukienka, jednak czerwień ze względu na swoją intensywność dominuje nad dolną partią stylizacji, więc proporcje nie zostają zaburzone.

Wyjaśniamy, jaki kolor rajstop do szarej sukienki warto dobierać

Kwestię tego, jaki kolor rajstop do szarej sukienki należy dobrać, rozwiązuje odcień szarości. Gdy sukienka ma głęboki, szary odcień, można pozwolić sobie na naprawdę wiele. Rajstopy mogą być czarne półtransparentne, ciemnoszare i kryjące, jasnoszare i półprzezroczyste, albo zupełnie kolorowe. Można pokusić się o połączenie szarej sukienki i żółtych rajstop. Natomiast szare sukienki w jasnym odcieniu nosi się z jasnoszarymi rajstopami, pastelowymi lub cielistymi.

Czy wiesz, jaki kolor rajstop dobrać do musztardowej sukienki?

beżowe rajstopy do musztardowej sukienki

Musztardowa sukienka będzie dobrze wyglądać z musztardowymi rajstopami. Czy to jedyna propozycja? Zdecydowanie nie. Rajstopy do musztardowej sukienki mogą być zielone, różowe, kremowe, fioletowe lub mieć jakikolwiek inny kolor tęczy. Muszą spełniać jeden warunek: powinny być jaśniejsze od odcienia sukienki. Ponadto, pasować będą >>rajstopy beżowe<<, cieliste, jasnoszare, białe lub kremowe.

Sprawdzamy, jaki kolor rajstop do różowej sukienki będzie najlepszy

Wybór rajstop do różowej sukienki zależy od jej odcienia. Podobnie jak w przypadku czerwonej sukienki, różowa sukienka o ciemnym odcieniu amarantowym czy magenty może być noszona z rajstopami w kolorze transparentnej czerni i szarości. Ponadto, rajstopy do różowej sukienki mogą być o mocnym różowym kolorze, lub w jasnych odcieniach różu – od pasteli po mleczne, rozbielone barwy. Natomiast jasnoróżowa sukienka sprawdzi się w zestawieniu z pudrowymi, kremowymi lub cielistymi rajstopami.

Jaki kolor rajstop do jasnej sukienki? Łączymy rajstopy z pastelami

Jasna sukienka w domyśle oznacza sukienkę w odcieniu pastelowym, bardzo jasnym, niemal mlecznym i lekko rozmytym. Mogą to być sukienki w jasnym kolorze zielonym, niebieskim, żółtym i liliowym. W takim wypadku kolor rajstop do jasnej sukienki powinien odpowiadać ich odcieniowi. Dobrze wypadną również cieliste, kremowe i >>białe rajstopy<<. W połączeniu z ciemnymi, czy wręcz czarnymi rajstopami stracą swój urok i lekkość.

Sprawdź też:

Po przeczytaniu tego artykułu kwestia dobierania rajstop do koloru sukienki powinna być dla Ciebie w pełni jasna. Mamy nadzieję, że pojawiło się u Ciebie mnóstwo pomysłów na stylizacje. Możesz je zrealizować, zaopatrując się w modne sukienki oraz rajstopy na Allani.pl.

Zdjęcia: Adobe Stock, Instagram.