Kategorie

krawaty są modne

Jak dobrać krawat do koszuli?

Dobieranie krawata do koszuli może się wydawać trywialną czynnością. Losujemy jedno z szafy, drugie z szuflady i gotowe. Oczywiście można i tak, ale poniższy artykuł skierowany jest do tych mężczyzn, którzy nie zadowalają się byle czym.

Przede wszystkim: co do czego powinniśmy dobierać? Koszulę do krawata, czy może krawat do koszuli? Tak naprawdę możliwe są oba rozwiązania i oba się sprawdzą. Jednak zdecydowanie łatwiej jest dobrać krawat do koszuli, czyli mniejszy element do większego. W praktyce okazuje się to wcale nie takie proste, dlatego warto pamiętać o kilku niuansach.


Szukasz krawatu? <<Zobacz>>

Dobierz kolor krawata do koszuli

Najprostszym rozwiązaniem jest dobór kolorystyczny. Do jasnej koszuli dobieramy ciemny krawat i odwrotnie. Naszym celem powinno być uzyskanie odpowiedniego kontrastu, który pozwoli wyeksponować obie rzeczy. Idąc dalej – do stonowanych koszul można dobrać jaskrawe krawaty, a do tych ekstrawaganckich, spokojniejsze egzemplarze. Chcemy wszak uniknąć efektu przeładowania i krzykliwości. Spośród popularnych kolorów koszul, najbardziej uniwersalna zawsze będzie biała – pasują do niej praktycznie wszystkie krawaty, prócz tych bardzo jasnych. Do błękitnej będą pasowały wszelkie odcienie granatu, różu, bordo, czerwieni oraz nieco trudniejsze – żółć, zieleń i brąz. Do różowej koszuli wybierzmy krawat granatowy, szary lub bardziej ryzykownie, ale wciąż poprawnie – fiolet i błękit.

Więcej wyselekcjonowanych koszul znajdziesz:Tutaj

Jak dopasować wzorzysty krawat

 

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to wzór – zarówno na koszuli, jak i na krawacie. Istnieje bardzo prosta zasada dotycząca łączenia wzorów, która w tym wypadku idealnie się sprawdzi: łącząc te same wzory (np. dwie kraty, dwa pasy itp.) wybierz te, które różnią się wielkością, łącząc dwa różne wzory (np. kratkę i prążek), wybierz takie, których wielkość jest zbliżona do siebie. Przykładowo, jeśli wybierzemy koszulę w drobny prążek typu bengal stripe, wtedy powinniśmy dobrać krawat w szerokie pasy. Jeśli jednak wybierzemy koszulę w dużą kratę gingham, a pasy na krawacie, wtedy powinny one być podobnej szerokości co krata. Nie warto przesadzać z ilością wzorów w jednej stylizacji, bo łatwo przedobrzyć. Najprostszą, a zarazem najbardziej uniwersalną wskazówką jest ta, by do wzorzystej koszuli dobierać gładki krawat i odwrotnie – wtedy mamy pewność, że przynajmniej w kwestii wzorów nie popełnimy błędu.

Łączenie faktury materiału krawata i koszuli

 


Koszule po obniżonych cenach znajdziesz --> TUTAJ

Skoro mowa o wzorach, to warto wspomnieć również o materiałach, z których wykonane są nasze ubrania i dodatki. W tym wypadku możemy natknąć się na dwie szkoły – jedna mówi o zgrywaniu faktur, a druga o ich różnicowaniu. Zgodnie z pierwszą, jeśli wybieramy koszulę z gładkiej, cienkiej popeliny, powinniśmy postawić na jedwabny krawat, który będzie miał podobny charakter. Kiedy zaś postanowimy zawiązać pod szyją wełniany knit, koszula powinna być z grubszej bawełny np. twillu lub oxfordu. W drugiej szkole, gramy fakturami tak, by wyróżnić jeden z elementów, najczęściej krawat. Szczególnie lubował się w tym Cary Grant, który do matowych koszuli i marynarki, zakładał błyszczące, satynowe krawaty. Wyglądał w nich świetnie, ale wiecie, to był Cary Grant, on we wszystkim wyglądał świetnie. Dla niepewnych, polecałbym pierwsze rozwiązanie lub w ogóle pominięcie tego punktu. Ważne, by pamiętać, że gładkie połyskujące krawaty (głównie jedwabne) są dobre na formalne okazje, zaś te o matowej fakturze sprawdzą się w luźniejszych, codziennych zestawach.

Więcej wzorzystych koszul znajdziesz TUTAJ

Na koniec wypada wspomnieć, że do koszuli i krawata powinniśmy jeszcze dołożyć ramę w postaci marynarki (unikamy noszenia koszuli z samym krawatem!), którą również należy odpowiednio skoordynować. Pojawiają się zatem kolejne kombinacje i pułapki, na wyjaśnienie których musicie poczekać do kolejnego artykułu. Tymczasem życzę powodzenia w dobieraniu i udanych węzłów!

Fot.: Imaxtree

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Z KATEGORII: MĘSKI STYL

Napisz do autora: anna.brotoj@allani.pl

Redaktorka z zamiłowania, psycholog z wykształcenia. Fanka niezależności - dlatego dodatkowo rozwijam również swoją działalność. Marzę, aby doba była elastyczna, a noc dłuższa. Mimo wielu obowiązków, zawsze znajdę czas na poszukiwanie najświeższych trendów! Co mnie relaksuje? Wieczory przy PlayStation lub dobrym filmie.