Kategorie

  • Allani
  • /
  • Jak nosić
  • /
  • Jak nosić apaszki na wiele sposobów? Porady stylistki Allani
jak nosić apaszkę

Jak nosić apaszki na wiele sposobów? Porady stylistki Allani

Jak zaprezentować symbol paryskiego szyku we współczesnej modzie? Dzięki poradom stylistki przedstawiamy najpopularniejsze sposoby wiązania apaszki oraz przykładowe propozycje stylizacji na każdą okazję. 

Apaszka – ponadczasowy dodatek do stylizacji

Noszona pierwotnie w drugiej połowie XIX wieku przez paryskich robotników, w latach 20. XX wieku stała się popularna w stroju kobiecym. Apaszka, bo o niej mowa, to część materiału, najczęściej o wymiarach 50 cm x 50 cm, którą składano na pół, a później rolowano. Początkowo dodatek ten zawiązywano wokół szyi, a w późniejszych czasach dekorowano nim  również inne części ciała lub stosowano do ozdabiania fryzury. Aktualnie najpiękniejsze apaszki znajdziesz na Allani.pl, a razem z nami poznasz ich historię, sposoby wiązania i sytuacje, w których warto założyć te dodatki.

W latach 50. XX w. apaszka pojawiła się w filmowych stylizacjach ikony mody oraz klasy: Audrey Hepburn – właśnie w tej dekadzie ten dodatek do stroju stał się bardzo popularnym elementem stroju i niezbędną częścią garderoby każdej miłośniczki elegancji. Jane Birkin nosiła apaszkę jako górę od bikini, a Bridget Bardot w formie opaski na głowie. Inspirując się pomysłami wielkich ikon stylu, można śmiało stwierdzić, że sposoby wiązania apaszki są różnorodne i niemal nieograniczone, a wszystko zależy przede wszystkim od sytuacji, w której chce się nosić damską apaszkę.

Jak wiązać apaszkę pod szyją?

W zależności od wybranego wzoru i koloru apaszki mogą uzupełniać wybrane stylizację lub stanowić ich kluczowy element. Na luźniejsze sploty i kolorowe apaszki można pozwolić sobie w przypadku mniej formalnego stroju. Do biznesowych stylizacji warto z kolei dobierać klasyczne wzory, które podkreślą oficjalny look.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak estetycznie i poprawnie wiązać apaszkę pod szyją, poznaj najpopularniejsze sposoby ich noszenia:

Węzeł w formie naszyjnika

Naszyjnik z apaszki można zrobić już przy wykorzystaniu jednej chustki. To idealna alternatywa tradycyjnych naszyjników. Tak zawiązaną apaszkę można nosić na każdą okazję.

Instrukcja: złóż apaszkę na płasko w prostokąt, a następnie zawiąż na środku jeden supeł. Kolejne dwa supełki zawiąż bliżej końców apaszki – po jednym z każdej strony środkowego supełka. Przy zakładaniu apaszki zwiąż oba końce.

Węzeł w kształcie kokardy

Ciekawy węzeł, który świetnie pasuje do eleganckich biznesowych stylizacji – zarówno do garnituru, jak i sukienki oraz koszuli z kołnierzem. Im swobodniejsze będzie wiązanie, tym większa kokarda, dzięki czemu apaszka będzie wyglądać bardzo efektownie.

Instrukcja: Zwiń kwadratową apaszkę w rulon, załóż ją na kark (pod włosy), zwiąż oba końce na supeł, bezpośrednio przy szyi. Chwyć oba końce apaszki i przy supełku zwiąż je w kokardkę.

Węzeł imitujący krawat

Klasyczne i proste w wykonaniu wiązanie. Apaszkę w takiej formie można nosić pod kołnierzykiem koszuli lub do bluzek czy sukienek z głębszym dekoltem.

Instrukcja: Złożoną w prostokąt apaszkę należy związać z przodu na dwa supły, tuż przy szyi. Na koniec rozłóż dwa zwisające końce apaszki.

Wiązanie na boku

Uniwersalnym sposobem wiązania apaszki jest właśnie węzeł boczny. Dodaje każdej stylizacji dziewczęcego uroku i paryskiego szyku.

Instrukcja: Złóż przeciwległe końce kwadratowej apaszki do środka tak, by powstał podłużny szalik z trójkątnymi końcami. Złożoną apaszkę załóż na szyję i owiń wokół niej oba końce. Ściągnij je z przodu oraz zwiąż luźno na boki.

Wiązanie jak bandana

Tradycyjne rozwiązanie we współczesnej odsłonie – dlaczego nie? To nowoczesna interpretacja minionych trendów.

Instrukcja: Złóż kwadratową apaszkę w trójkąt, a następnie załóż na szyję, owijając wokół niej końce szala. Supeł możesz związać z przodu, układając końce luźno na apaszce.

Wiązanie apaszki do koszuli

Powyższe sposoby wiązania apaszki można wykorzystać do ubrań z kołnierzykiem. Najpopularniejszym zestawieniem jest koszula i apaszka – taką stylizację można ubrać między innymi do pracy, na spotkanie biznesowe, a także na randkę w eleganckiej restauracji. To bardziej formalny look, którym podkreśla się szykowny wygląd.

Apaszka pomoże w prosty sposób ożywić stylizację i dodać jej charakteru o każdej porze roku. Kolory warto dobierać do obecnie panujących trendów, pamiętając o uniwersalnej zasadzie, by do wzorzystej koszuli dobierać gładką apaszkę i na odwrót – do koszuli bez wzorów można wybrać chustkę w groszki, paski czy inne desenie. Do tematu apaszek możesz podejść również w nowoczesny sposób, wiążąc ją w pasie, na głowie czy nawet wokół torebki. Jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia!

 

fot. Shutterstock.com, Allani.pl – materiały partnerów.