Kategorie

Zobacz, jak nosić poszetkę, by wyglądać elegancko i stylowo.

Jak nosić poszetkę? Poradnik dla stylowego mężczyzny

Poszetka to ozdobna chusteczka w kształcie kwadratu, którą nosi się w brustaszy, czyli kieszeni znajdującej się na piersi po lewej stronie marynarki. Jak się okazuje – dobór akcesorium może sprawiać mężczyznom problem. Przychodzimy z pomocą! Sprawdź, jak prawidłowo nosić poszetkę, aby zagwarantować sobie elegancki i stylowy wygląd.

Poszetka a chusteczka

Zanim podpowiemy Ci, jak nosić poszetkę, warto przyjrzeć się kwestii, która okazuje się problematyczna dla wielu panów. Niektórzy mężczyźni mylą poszetkę z chusteczką. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim miejscem, w którym się je nosi. Tą pierwszą należy schować w zewnętrznej kieszeni na piersi, podczas gdy drugi dodatek można przechowywać w dowolnym miejscu. Kolejną różnicą jest funkcja – mniejsza poszetka jest zazwyczaj wyłącznie dekoracją, czasami można wykorzystać ją do oczyszczenia okularów. Z kolei większa chusteczka służy do wytarcia potu z czoła, wydmuchania nosa, a nawet dyskretnego usunięcia zabrudzeń butów podczas ważnego wyjścia.

Poszetka jest również wykonana z innego materiału. Do jej produkcji stosuje się przede wszystkim jedwab i len. Co ciekawe, to właśnie ostatnia tkanina jest wykorzystywana do stworzenia akcesoriów w kolorze białym. Dlaczego? Ze względu na szorstką powierzchnię, dzięki której starannie ułożony dodatek nie będzie osuwać się w głąb kieszeni w trakcie dnia. Z kolei poszetki ozdobione wzorami wykonuje się z jedwabiu o specjalnej gramaturze (najczęściej jest to 10-14 MM), dzięki której akcesorium może być składane w ekstrawagancki sposób. W sklepach znajdziesz także dodatki z bawełny i wełny. Nie zapomnij, że poszetka powinna być z tego samego materiału co garnitur!

Wybrałeś granatowy garnitur? Sprawdź, jaką koszulę do niego dobrać, by wyglądać modnie i stylowo!

Jak nosić poszetkę – czy kolor ma znaczenie?

Kolor zdecydowanie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku tak charakterystycznego dodatku, jakim jest poszetka. Uniwersalnym i zawsze trafionym pomysłem jest akcesorium w odcieniu ponadczasowej bieli. Połączenie go z krawatem nie może się nie udać – nic więc dziwnego, że to właśnie na tę barwę panowie decydują się najczęściej. Alternatywą dla bieli są kolorowe szaleństwa, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie bez powodu. Dominująca od kilku sezonów w świecie mody ekstrawagancja zachęca mężczyzn do eksperymentowania z odcieniami. W tym przypadku możesz zdecydować, jak chcesz nosić poszetkę – czy masz ochotę na zestawienie jej z krawatem na zasadzie podobieństwa, czy może kontrastu.

Jak nosić poszetkę w przypadku, gdy zrezygnowałeś z krawata? Nie jesteś sam – panowie coraz częściej zostawiają go w domu, wybierając koszulę w wersji solo. W takim przypadku masz ogromne pole do popisu, a jedynym ograniczeniem jest odcień garnituru. Dzięki temu to kwadratowe akcesorium ukryte subtelnie w kieszeni staje się głównym dodatkiem. Jeśli marynarka i spodnie mają jednolity kolor, to świetnym wyborem będzie wzorzysta, nietuzinkowa poszetka. I odwrotnie – komplety ozdobione kratą czy paskami najlepiej prezentują się w towarzystwie gładkiego akcesorium.

Zobacz też, jak tworzyć stylizacje męskie na różne okazje, z poszetką lub bez!

Starannie czy ekstrawagancko – jak nosić poszetkę?

Kolor to nie wszystko! Równie ważny jest sposób, w jaki złożysz i włożysz akcesorium do przedniej kieszeni. Jak nosić poszetkę – starannie czy ekstrawagancko? Mówi się, że dodatek jest świetnym sposobem wyrażenia siebie. Jeśli więc należysz do miłośników ponadczasowej elegancji, to zdecydowanie warto ułożyć poszetkę starannie i z dbałością o każdy szczegół. Wolisz odrobinę szaleństwa i nie boisz się przyciągać wzroku? Świetnie! W takim razie zdecyduj się na akcesorium złożone w ekstrawagancki, nawet niedbały sposób i noś je dumnie, ciesząc się spontanicznością i swobodą. Pamiętaj jednak, aby dopasować sposób noszenia poszetki do okazji – podczas oficjalnych spotkań i przyjęć zrezygnuj z szaleństwa i postaw na gustowną, pełną klasy elegancję.

Obejrzyj też najmodniejsze garnitury męskie w Allani.pl i dopasuj do wybranego przez siebie modelu modną poszetkę!

Jak układać poszetkę?

Oprócz zapoznania się z poradami, jak prawidłowo nosić poszetkę, warto także sprawdzić, w jaki sposób ją ułożyć. Istnieją dziesiątki różnych technik, a jedną i zarazem najłatwiejszą z nich jest tzw. TV fold, która swoją nazwę zawdzięcza amerykańskim trendom z lat 40. i 50. To właśnie wtedy prezenterzy telewizyjni nosili akcesorium w ten sposób. Klasyczna metoda wymaga wyłącznie kilku prostych kroków. Zacznij od złożenia poszetki na pół, a następnie powtórz czynność jeszcze kilka razy, tym razem składając ją wzdłuż krótszego boku. Gotowy prostokąt powinien idealnie mieścić się wewnątrz kieszeni marynarki. Pamiętaj, że materiał nie może się marszczyć, a akcesorium musi wystawać mniej więcej na 1 cm.

fot. Shutterstock.com.

Napisz do autora: katarzyna.wendzonka@gmail.com

Absolwentka dziennikarstwa, copywriterka i miłośniczka kawy, która zamiast zatrudnienia w lokalnej redakcji wybrała pracę w internecie. W ciągu dnia pisze o modzie i nie tylko – żaden temat nie jest jej straszny, a w wolnych chwilach czyta wszystko, co wpadnie jej w ręce, próbuje swoich sił w kuchni i śledzi nowinki ze świata online.