Kategorie

bal wszystkich świętych dla dzieci

Jak przygotować strój na bal wszystkich świętych?

Niedługo halloween! Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko brało udział w tym obcym i niepatriotycznym zwyczaju, może skusisz się na bal wszystkich świętych? Ta nowa impreza staje się coraz popularniejsza! Podpowiadamy, jak się na nią ubrać!

Niektórzy rodzice kręcą z niezadowoleniem głową, kiedy zbliża się Halloween. Argumentów przeciw temu świętu jest mnóstwo. Przeciwnicy podkreślają jego pogańskie korzenie, brak powiązania z polską tradycją, szerzenie zabobonu, propagowanie okultyzmu i przeciwstawianie się chrześcijańskim wartościom. Nic dziwnego, że jak grzyby po deszczu pojawiają się w kolejnych szkołach bale wszystkich świętych, czyli katolicka alternatywa Halloween. O co chodzi w tej zabawie? Frajda polega na tym, że dzieciaki przebierają się za wybranego świętego, a przy okazji poznają jego żywot. Wśród okrzyków radości dobrze bawiących się dzieci pojawia się jednak mały problem dla rodziców: jak przygotować odpowiednią stylizację? Uspokajamy, to nie takie trudne.

Opcja 1. Strój z wypożyczalni


Dla tych, którzy pragną swoją pociechę wyszykować na bal wszystkich świętych szybko i sprawnie, polecamy wypożyczalnie strojów. Jeszcze do niedawna znalezienie ubioru świętego nie należało do najłatwiejszych i przeważały typowo halloweenowe kostiumy. Jednak teraz, na fali popularności religijnych bali, bez problemu dostaniesz standardowy kostium. Niestety, nie licz na szeroki wybór. W ofertach wypożyczalni najczęściej pojawiają się stroje najpopularniejszych świętych: Franciszka, Józefa, Matki Teresy, królowej Jadwigi czy aniołów. Co jednak zrobić, kiedy Twoje dziecko zażyczy sobie oryginalnego kostiumu, np. św. Łucji czy św. Andrzeja Boboli? Zerknij poniżej!

Opcja 2. Samodzielnie wykonany kostium


Bez wątpienia najwięcej frajdy będziesz mieć z projektowania wspólnie z dzieckiem kostiumu wybranego świętego. Taka praca z pewnością wyzwoli ukryte w Was pokłady kreatywności, a przy okazji wzbogacicie swoją hagiograficzną wiedzę. Z czego tworzyć upragniony strój na bal wszystkich świętych? W ruch na pewno pójdą różne tkaniny (jeśli nie masz nic w domu, wyrusz na polowanie do lumpeksu), z których wykonasz pelerynkę, welon czy luźną tunikę. Przyda się również grubsza i cieńsza tektura idealna na atrybuty świętego. Jeśli masz za mało czasu, wybrane elementy dopasuj do codziennych ubrań Twojego dziecka. Zwykła jednolita sukienka dla dziewczynki czy luźna bluza dla chłopca może być doskonałą bazą pod strój świętego.

Sukienki bazy do stroju świętej:

Wygodne dziecięce buty na bal:

Przydatne akcesoria:

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.