Przed tobą rozmowa o pracę? Poza merytorycznym przygotowaniem, musisz zadbać także o odpowiedni strój. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zrobić dobre pierwsze wrażenie? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.
Dress code na rozmowę kwalifikacyjną – jaki strój będzie najlepszym wyborem? Najważniejsze zasady
Autoprezentacja to bardzo ważna kwestia podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Składają się na nią twoje wypowiedzi i ton głosu, ale też wyglądto, jak się zaprezentujesz, m.in tym twoja. postawa ciała, mimika oraz strój. Dlatego podczas przygotowań do rozmowy o pracę musisz zadbać o każdy jeden szczegół.
Zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by wpisać się w rekrutacyjny dress code? Niestety jest to trudniejsze niż może ci się wydawać, jeśli nie zgłębiasz się w tajniki etykiety stroju. Choć złotą zasadą jest prostota i elegancja, to nie wystarczy, by stworzyć odpowiednią stylizację na rozmowę o pracę. Co więc warto wiedzieć na ten temat? Mamy dla ciebie mnóstwo przydatnych wskazówek.
1. Strój na rozmowę kwalifikacyjną musi być schludny i czysty
Twoje ubrania na rozmowę o pracę powinny być bezwzględnie czyste i wyprasowane. To nie tylko kwestia schludnego i estetycznego wyglądu, ale też wyraz szacunku do potencjalnego przyszłego pracodawcy. Podobnie rzecz się ma z obuwiem, które choć może ci się wydawać mało ważne, ale stanowi jednak bardzo istotny szczegół.
2. Dostosuj się do dress code’u panującego w danej firmie
Niezależnie od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz, twój strój powinien być utrzymany w stylu biznesowym, który sprawi, że będziesz wyglądać bardziej profesjonalnie. Akceptowalny w wielu firmach jest także strój w duchu smart casual, łączący biurową elegancję ze codzienną swobodą.
Pro tip: Dowiedz się, jaka jest kultura firmy. Jeśli idziesz na rozmowę do banku, możesz mieć pewność, że obowiązują tam sztywne zasady dotyczące ubioru, czyli strój biznesowy. Inaczej rzecz ma się w przypadku startupów czy branży kreatywnej, w których podejście do dress code’u staje się bardziej liberalne. To jednak nie oznacza, że możesz przyjść na rozmowę w nieformalnym stroju – smart casual to minimum.
3. Stawiaj na stonowane kolory ubrań
Nieodłączną częścią stylu biznesowego oraz smart casual są stonowane i neutralne kolory. Ubrania w odcieniach bieli, czerni i granatu będą więc jak najbardziej wskazane – nie będą rozpraszać uwagi i sprawią większe wrażenie profesjonalizmu.
W mniej biznesowych strojach na rozmowę kwalifikacyjną możesz pozwolić sobie także na szarość lub beż, które wciąż utrzymają twoją stylizację w prostym i eleganckim tonie.
Wskazówka: Wybieraj na rozmowę kwalifikacyjną ubrania w jednolitych kolorach, które sprawdzą się bez względu na stanowisko czy kulturę firmy. Wzory i barwne printy mogą okazać się zbyt ekstrawaganckie.
4. Wybierz eleganckie fasony, w których czujesz się komfortowo
Wygoda ma ogromny wpływ na to, jak zaprezentujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W końcu masz skupić się na konkretnej i profesjonalnej komunikacji z rekruterem, a brak swobody ruchów może tylko przysporzyć ci dodatkowego stresu.
Najprostszym sposobem będzie kierowanie się minimalizmem. Proste i ponadczasowe fasony z pewnością zdadzą test podczas rozmowy rekrutacyjnej i zapewnią ci elegancki wygląd w zgodzie z wygodą. Dobrym wyborem będą tradycyjne białe koszule, czarne marynarki (nie tylko taliowane), garnitury, chinosy czy ołówkowe sukienki i spódnice. Fasony staraj się dobierać do swojej sylwetki, choć pamiętaj, że zbyt nowoczesne kroje (np. oversize’owe) mogą się nie sprawdzić w takiej sytuacji.
Nie zapominaj także o podstawowej zasadzie dress code’u na rozmowę kwalifikacyjną, czyli skromności. Zbyt krótkie spódnice, wycięte dekolty, zbyt opięte ubrania zostaw na inne okazje, a na rozmowę o pracę, wybierz coś o bardziej eleganckim charakterze.

Granatowy Klasyczny ...

damski elegancki gar...

Czarny Komplet Maryn...

Komplet ROMBROHA

Spódnica FSP282 CZA...

Spódnica M559, Kolo...

Biała Koszula Phery...

Koszula oversize
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej i biurowej? Stroje dopasowane do miejsca zatrudnienia

Źródło: GettyImages
Niezwykle istotną kwestią jest dopasowanie swojej stylizacji do przyszłego potencjalnego miejsca pracy. Strój jest bowiem odzwierciedleniem twoje profesjonalizmu, ale powinien być też spójny z charakterem pracy. Przykładowo, ubiegając się o stanowisko biurowe lub urzędowe, strój biznesowy to obowiązek – w końcu tak też ubierają się pracownicy na co dzień.
A jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej? W tym przypadku, podczas kompletowania stroju, przyjmij za główny wyznacznik swobodną elegancję. Skompletujonuj zestaw, który będzie schludny i profesjonalny, ale nie przesadzony. Istnieje bowiem pojęcie „overdressed”, które określa w tym kontekście zbyt formalny strój. Jeśli więc wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy fizycznej, zamiast garnituru, postaw na zestaw w postaci koszuli i chinosów, p. Panie z kolei mogą śmiało zastąpić ołówkową sukienkę i szpilki, elegancką białą bluzką, spodniami i mokasynami.
Te wskazówki możesz też wykorzystać, jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną do sklepu odzieżowego. W tym przypadku możesz pozwolić sobie na nieco więcej kreatywności. Jeśli zamiast klasycznych chinosów, wybierzesz modne spodnie garniturowe, pokażesz swoje wyczucie stylu i dobry gust. To z kolei będzie świadczyć o tym, że znasz się na modzie i potrafisz udzielić klientom dobrych porad podczas zakupów.

Sisley Bluzka 593YLQ...

Czarny Kombinezon w ...

Spodnie Dzwony

Biała Bluzka z Tró...

Czarne Mokasyny ze S...

Mokasyn Jenny Fairy ...

Czarne damskie mokas...

Czarne mokasyny z oz...
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną latem, a jak zimą? Eleganckie i wygodne propozycje
Choć samo skompletowanie stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest twardym orzechem do zgryzienia, to kolejny problem pojawia się, gdy trzeba ją dopasować do aktualnej pogody. W takim przypadku niewątpliwie potrzebna będzie wiedza dotycząca fasonów, ale i tkanin.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem w upał? Mimo wysokich temperatur, nie można rezygnować z klasycznej elegancji. Choć z pewnością marzy ci się wtedy włożenie krótkiej zwiewnej sukienki, pamiętaj, o co toczy się gra. Z tego też powodu warto poświęcić się na kilkadziesiąt minut i włożyć eleganckie chinosy czy koszulę z długim rękawem.
Zobacz też: Najlepsze materiały na upały. Zobacz, jakie tkaniny nosić, a jakich unikać
By skompletować elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną latem, który jednocześnie zapewni ci większy komfort, zwróć uwagę na ubrania z naturalnych materiałów. Len i bawełna będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Zapewniają one optymalną wentylację, dlatego nie będziesz się nadmiernie pocić. Możesz zrezygnować z włożenia marynarki, a jeśli się na nią decydujesz, postaw na model z przewiewną podszewką, np. z wiskozy.
Pamiętaj: Upały nie dają ci przyzwolenia na zbytnie odkrywanie ciała podczas rozmowy rekrutacyjnej. Odsłonięte ramiona, wycięte dekolty czy zbyt krótkie sukienki wciąż nie wchodzą w grę.
Zgodnie z dress codem na rozmowę rekrutacyjną, panie nie powinny rezygnować rajstop. Wiele pań z tego powodu latem zastępuje sukienki i eleganckimi chinosami z lnu, do których wystarczy włożyć podkolanówki, które możesz szybko zdjąć zaraz po wyjściu z rozmowy.
Jak z kolei ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną zimą? Tutaj sprawa jest o wiele łatwiejsza, bo wystarczy, że zarzucisz na siebie wełniany płaszcz, a z pewnością nie zmarzniesz w drodze na rozmowę. O tej porze roku, panie najczęściej zastępują spódnice i sukienki eleganckimi spodniami. Jeśli jednak chcesz postawić na bardzo kobiecy strój, nie zapomnij o rajstopach. Pamiętaj jednak, że grube i wełniane rajtuzy nie są zbyt eleganckie – optymalna grubość to 20 den.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą wciąż powinien być elegancki, więc zamiast wełnianego swetra zdecydowanie lepiej sprawdzi się wełniana marynarka lub kamizelka i grubsza koszula oksfordzka. Miej na uwadze fakt, że rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się ogrzewanym pomieszczeniu, dlatego chłód za oknem nie powinien być dla ciebie ostatecznym wyznacznikiem.

SPODNIE CYGARETKI

Czarne Cygaretki z O...

Marc Cain Spodnie cy...

Sinsay - Spodnie z l...

HUGO Wełniana maryn...

HUGO Męska marynark...

Reserved - Marynarka...

Jack & Jones...
Damski strój na rozmowę kwalifikacyjną – cztery zestawy, które warto wykorzystać
Choć dress code na rozmowę kwalifikacyjną wyznacza sztywne zasady, to panie mają naprawdę sporo eleganckich opcji do wyboru, które można elastycznie modyfikować pod swoje potrzeby. Skompletuj przede wszystkim stylizację, w której czujesz się pewna siebie. By podkreślić swój charakter, możesz pobawić się dodatkami. Choć najlepiej stawiać na minimalizm, to elegancka opaska do włosów czy modne lakierowane mokasyny mogą sprawić, że szczególnie zapiszesz się w pamięci przyszłego pracodawcy.
Ołówkowa sukienka i czółenka – ten zestaw zda test śpiewająco

Źródło: GettyImages
Najchętniej wybieranym przez panie strojem na rozmowę o pracę jest ołówkowa sukienka. Jeśli więc dobrze czujesz się w tego typu fasonach, możesz śmiało włożyć klasyczną małą czarną sięgającą co najmniej do kolana, poprzez którą wyrazisz swoją klasę i profesjonalizm. Zwróć też uwagę na rękawy. Strzałem w dziesiątkę będzie sukienka na rozmowę kwalifikacyjną z rękawem ¾ lub sięgającym do łokcia. Jeśli decydujesz się na model na ramiączkach, obowiązkowo zabierz ze sobą żakiet.
Sukienka na rozmowę o pracę najlepiej prezentuje się w ducie z obcasami. Nie musisz stawiać na 10-centymetrowe szpilki, zwłaszcza jeśli nie poruszasz się w nich pewnie i z gracją. Dobrym wyborem będą nawet niskie czółenka na stabilnym słupku.

Sukienka FSU686 ŻÓ...

Czarna Sukienka z Fa...

Sukienka midi z kope...

Biała Sukienka Mini...

Elegancka sukienka m...

Elegancka sukienka m...

Sukienka JERALGA
Damski garnitur – nowoczesność w najlepszym wydaniu
Nie przepadasz za sukienkami i zastanawiasz się, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Postaw na nowoczesną opcję, czyli damski garnitur, który doda ci pewności siebie i pozwoli zbudować profesjonalny wizerunek w oczach przyszłego pracodawcy. Najlepszym wyborem będzie ponadczasowy czarny lub granatowy komplet, który idealnie wpisze się zarówno w styl biznesowy, jak i smart casual.
Garnitur damski na rozmowę o pracę możesz zestawić z białą koszulą lub elegancką bluzką ze stójką, które idealnie dopełnią całość. W kwestii obuwia masz tutaj sporą dowolność. Świetnie sprawdzą się zarówno szpilki, jak i eleganckie półbuty, np. mokasyny.

Czarny Klasyczny Kom...

Granatowy Komplet Ma...

Beżowy komplet bluz...

Elegancki komplet ze...

Kobaltowy Klasyczny ...

damska marynarka amb...

Szary 2-częściowy ...

Elegancki komplet ze...
Spodnie i koszula – maksymalnie wygodny strój na rozmowę kwalifikacyjną
Z kolei alternatywą dla garnituru będzie po prostu zestaw bez marynarki. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, gdy za oknem żar leje się z nieba. Stylizacja na rozmowę o pracę ze spodniami i koszulą również może zrobić dobre wrażenie. Wystarczy, że wybierzesz elegancki dół w kant, a na górę włożysz idealnie skrojoną koszulę z dobrego materiału w koszykowy splot. W przypadku stroju na rozmowę o pracę w stylu smart casual możesz sobie pozwolić także na elegancką bluzkę z fontaziem lub efektowną stójką przy szyi.

Kobaltowy Klasyczny ...

damska marynarka amb...

Komplet ARDOLMA BEIG...

Szary 2-częściowy ...

Gładka koszula z wi...

Biała Bluzka ze Wst...

Biała Bluzka z Tró...

Beżowa Klasyczna Ko...
Spódnica i bluzka – taki zestaw skompletujesz bez trudu
Chcesz podkreślić swoją stylizacją profesjonalizm i kobiecą siłę, ale nie, wiesz co ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Strzałem w dziesiątkę będzie spódnica zestawiona z elegancką bluzką. To duet, który w świecie biznesowym nie ma sobie równych. Pamiętaj o tym, że strój ma być zgodny z dress codem, dlatego wybierz ołówkową spódnicę lub model o prostym kroju. Jej uzupełnieniem może być zarówno biała klasyczna koszula, jak i efektowna bluzka z delikatnie bufiastymi rękawami wpuszczona w spódnicę. Pamiętaj, że taki zestaw najlepiej prezentuje się z wyższym obcasem, np. 8-centymetrowym.
Zobacz też: Dla kogo spódnica ołówkowa będzie dobrym wyborem? Dopasuj ją do sylwetki

Koszula z kokardą w...

Jasnobeżowe Body Om...

Mohito - Bluzka z wi...

Bluzka z kopertowym ...

Spódnica FSP450 CZA...

Ołówkowa spódnica...

spódnica damska tom...

Vero Moda Spódnica ...
Strój na rozmowę kwalifikacyjną dla mężczyzny – taka stylizacja doda ci pewności siebie
Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn obowiązują analogiczne reguły dotyczące kompletowania stroju na rozmowę kwalifikacyjną. Stylizacja ma być schludna, elegancka i dopasowana do przyszłego miejsca pracy. Jeśli weźmiesz te zasady do serca, z pewnością nie popełnisz stylizacyjnego faux pas. Jeśli natomiast wciąż masz wątpliwości dotyczącego tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, poniżej znajdziesz zestawy, które wyciągną cię z opresji.
Garnitur na rozmowę kwalifikacyjną – kiedy będzie najlepszym wyborem?

Źródło: GettyImages
Ubiegasz się o pracę w wielkiej i szanowanej korporacji? A może idziesz na rozmowę kwalifikacyjną do banku? Jeśli zadajesz sobie pytanie jak się ubrać do tych miejsc, odpowiedzią będzie garnitur. To tradycyjny zestaw, który idealnie wpisuje się w styl biznesowy, a więc odnajdzie się wszędzie tam, gdzie obowiązuje sztywny dress code. Garnitur to także obowiązkowy strój na rozmowę o pracę na wyższych pozycjach, np. dyrektorskich.
Wskazówka: Jeśli nie wiesz, czy włożyć garnitur, czy lepiej postawić na strój w stylu smart casual, postaw na tę pierwszą opcję. Lepiej wyglądać zbyt elegancko niż zbyt na luzie.
Jaki garnitur wybrać na rozmowę o pracę? Mężczyźni mogą śmiało postawić na zestaw w granatowym i szarym kolorze. Czarny garnitur zarezerwowany jest na eleganckie przyjęcia lub pogrzeby, dlatego lepiej z niego zrezygnować. Koszula do garnituru na rozmowę kwalifikacyjną może mieć zarówno biały, jak i błękitny kolor. Nie zapomnij starannie wyprasować jej przed wyjściem.
Zobacz też: Jakie buty do granatowego garnituru? Pomożemy ci dobrać idealny kolor, fason i materiał obuwia
Tak samo jak panie, ty także możesz zadbać o detale, które mogą wywrzeć szczególne wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Jednolity krawat, połyskujące spinki do mankietów czy wypastowane buty to szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

Garnitur Szary w Gra...

Garnitur o kroju sli...

Finshley & Hardi...

Hugo Garnitur 504858...

Garnitur Navy Wełni...

Garnitur Ciemnoszary...

Garnitur z dwurzędo...

Garnitur 3-częścio...
Elegancki męski strój na rozmowę kwalifikacyjną bez garnituru – zestawy w stylu smart casual

Źródło: GettyImages
Jak jeszcze mogą ubrać się mężczyźni na rozmowę kwalifikacyjną? Jeśli ubiegasz się o stanowisko w postępowej firmie o nowoczesnym podejściu lub starasz się o pracę w startupie, czy wlub branży kreatywnej, dobrym wyborem będzie zestaw koordynowany. Połączenie eleganckiej marynarki, spodni i koszuli przypomina garnitur, ale ma nieco swobodniejszy charakter. Dopełnieniem takiej stylizacji powinny być eleganckie skórzane buty, np. oksfordy lub loafersy.
Niezbędna będzie w tym przypadku znajomość doboru kolorów. Świetnie sprawdzą się przykładowo szare chinosy, granatowa marynarka i biała koszula. Możesz kierować się zasadą trzech kolorów, która mówi, by elementy stroju łączyły nie więcej niż trzy barwykolory. Dzięki temu całość będzie spójna, schludna i nieprzesadzona.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, by zrobić dobre wrażenie? Zwróć uwagę na detale

Marynarka męska cas...

Marynarka Granatowa ...

Spodnie chinosy męs...

Grafitowe spodnie ma...

Koszula męska elega...

Buty męskie mokasyn...

Brązowe mokasyny FI...

Elegancka koszula m...
Zły strój na rozmowę kwalifikacyjną – tych błędów lepiej unikać
Dress code na rozmowę kwalifikacyjną jasno określa podstawowe zasady, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Schludność, prostota i elegancja to kluczowe kwestie, które niestety nie zawsze nie są respektowane z należytą starannością. Czego więc trzeba wystrzegać się przy kompletowaniu stylizacji, by nie stworzyć złego stroju na rozmowę kwalifikacyjną? Oto 6 rzeczy, których lepiej unikać:
- Nieodpowiednie fasony – ubrania zbytnio odsłaniające ciało, głębokie dekolty i zbyt krótkie spódniczki lepiej zostawić w domu, a na rozmowę kwalifikacyjną wybrać skromne i eleganckie kroje ubrań.
- Ubrania w wyrazistych kolorach – włożenie czarnych spodni czy białej koszuli nie jest wyrazem nudy, czy nieznajomości trendów, a profesjonalizmu. Dlatego najnowsze kolorystyczne trendy wykorzystaj podczas wyjścia na miasto, a na rozmowę kwalifikacyjną wybierz neutralne i stonowane barwy.
- Pogniecione ubrania – prasowanie koszul to niemałe wyzwanie, ale zdecydowanie obowiązkowe przed rozmową kwalifikacyjną.
- Buty z odkrytymi palcami – takie modele są sprzeczne z podstawowymi zasadami dress code’u.
- Jeansy – mają one zbyt casualowy charakter, by sprawdzić się podczas tak oficjalnego spotkania.
- Ekstrawaganckie dodatki – modna błyszcząca biżuteria lub designerskie kolorowe buty odwracają uwagę i mogą wyglądać zbyt kiczowato.
Już wiesz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Zastosuj nasze wskazówki, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i uniknąć złego pierwszego wrażenia.
Skompletuj elegancki strój na rozmowę kwalifikacyjną na Allani.pl

Kobaltowy Klasyczny ...

damska marynarka amb...

Komplet ARDOLMA BEIG...

Szary 2-częściowy ...

Niebieski 2-części...

Alena komplet 337, K...

Zielony 2-częściow...

Heine Garnitur w kol...

Czarna Sukienka z Fa...

Elegancka sukienka o...

Sukienka midi z kope...

Biała Sukienka Mini...

Sukienka FSU634 GRAN...

Kobieca sukienka nie...

Czarna Sukienka Theo...

Czarna Kopertowa Suk...

Biała Bluzka z Ozdo...

bluzka firefly róż...

Biała Bluzka z Koro...

Biała Bluzka z Dłu...

Spódnica FSP443 CZA...

Spódnica FSP282 CZA...

Spódnica mini z ela...

Dopasowana spódnica...

Koszula męska Tommy...

Koszula Tommy Hilfig...

Koszula, Biała w Gr...

Bawełniana koszula ...

Marynarka męska cas...

Marynarka męska cas...

Marynarka męska cas...

Marynarka Jasna Szar...

Granatowe spodnie ma...

CINQUE Chinosy Ciwoo...

Szpilki R.Polański ...

Beżowe Szpilki Phae...

Beżowe czółenka C...
