Kategorie

  • Allani
  • /
  • Lifehack
  • /
  • Jak wyczyścić białe trampki? Poznaj proste i skuteczne sposoby!
czyszczenie białych trampek

Jak wyczyścić białe trampki? Poznaj proste i skuteczne sposoby!

Białe trampki to buty idealne na wiosnę – są wygodne, stylowe i pasują niemal do każdego codziennego zestawu. Jednak, gdy po zimie wyciągamy je z szafy, ich wygląd może pozostawiać wiele do życzenia. Jak skutecznie wyczyścić białe trampki, by odzyskały świeżość i idealną biel? Podpowiadamy!

Gdy temperatura za oknem rośnie, a w ciągu dnia łapiemy coraz więcej słońca, chętnie wybieramy jasne, lekkie stylizacje. Trampki w modnym białym kolorze świetnie komponują się z dziewczęcymi, zwiewnymi sukienkami, krótkimi jeansowymi spódnicami lub spodniami o sportowych fasonach. Nic dziwnego, że tak chętnie po nie sięgamy! Częste noszenie sprzyja jednak pojawianiu się zabrudzeń, a niepoprawna pielęgnacja może przyczynić się do powstania nieestetycznych zażółceń i szarzenia materiału. Istnieje jednak kilka sposobów na wyczyszczenie białych trampek, dzięki którym nasze ulubione buty będą wyglądały jak nowe! Oto krótki poradnik prezentujący proste i skuteczne metody czyszczenia białych trampek.

Czyszczenie białych trampek – ręczne czy w pralce?

Pytanie, które często pojawia się w kontekście czyszczenia butów, dotyczy możliwości prania ich w pralce. Czy pranie białych trampek w pralce to dobry sposób na utrzymanie ich w czystości? Tak, o ile nie robimy tego zbyt często. Moczenie całych butów w wodzie z dodatkiem detergentu może spowodować odkształcenie się cholewki i odklejenie podeszwy. Nie jest to więc najbardziej zalecana metoda. W przypadku jasnych butów, które wymagają częstego i dokładnego usuwania zabrudzeń, zdecydowanie lepszym sposobem będzie pranie ich ręcznie.

Jeśli jednak nie mamy na to czasu i decydujemy się na pranie w pralce automatycznej, pamiętajmy o ustawieniu programu z niską temperaturą, włożeniu butów do specjalnego woreczka oraz uprzednim wyjęciu sznurówek. Miejmy również na uwadze, że pranie mechaniczne dozwolone jest jedynie w przypadku trampek materiałowychbutów sportowych wykonanych ze skóry nie należy czyścić w ten sposób!

Jak wyczyścić białe materiałowe trampki? Domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak wyczyścić białe trampki z materiału w domowy sposób? Istnieje kilka tricków, dzięki którym twoje buty odzyskają kolor i nienaganny wygląd. Metody te wymagają poświęcenia odrobiny czasu, ale z pewnością są łatwo dostępne i skuteczne. Wystarczy mieć pod ręką środki, których użyjesz do czyszczenia. Co będzie ci potrzebne? Artykuły, które każda z nas ma w swoim domu – szczoteczka do czyszczenia, papierowe ręczniki, płyn do naczyń, ocet, soda oczyszczona, proszek do prania białych ubrań lub wybielacz.

Popularnym sposobem na domowe czyszczenie trampek jest użycie płynu do naczyń i sody oczyszczonej – wystarczy zmieszać ze sobą składniki i wyszorować buty powstałą mieszaniną. Brudną pianę należy zbierać papierowym ręcznikiem, a po wyczyszczeniu starannie przepłukać trampki czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia w zacienionym i suchym miejscu. Dobrą alternatywą dla płynu do naczyń będzie ocet, który również należy połączyć z sodą. Mieszanką o papkowatej konsystencji pokrywamy zabrudzone miejsca i po kilku minutach spłukujemy pod strumieniem czystej wody. Zostawiamy buty do osuszenia.

Kolejna metoda polega na naniesieniu na buty proszku do prania białych ubrań i wcieraniu go w zabrudzone miejsca zwilżoną szczoteczką lub gąbką. Po takim ręcznym praniu, wystarczy spłukać z butów resztki proszku. Jak wyczyścić białe trampki, które zżółkły? Na zażółcenia wypróbuj klasyczny wybielacz do tkanin – użyj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie upierz trampki ręcznie jednym z powyższych sposobów. Aby buty nie straciły kształtu podczas suszenia, warto na ten czas wypełnić cholewkę zgniecionymi gazetami. Ten sposób szczególnie pomocny okaże się to w przypadku białych trampek slip on.

Guma w trampkach – jak usunąć zabrudzenia?

Zabrudzenia na gumowych elementach trampek, czyli noskach i podeszwie pojawiają się o wiele częściej, niż te na cholewce buta. Zwykle przecieranie tych części ściereczką zwilżoną czystą wodą na niewiele się zdaje. Jak zatem skutecznie wyczyścić gumę w trampkach? Dobrym i szybkim sposobem jest umycie gumy za pomocą wacików nasączonych zmywaczem do paznokci. Nie należy nakładać go jednak zbyt wiele ani powtarzać tej czynności zbyt często. Większość zmywaczy do paznokci zawiera aceton, który sprawia, że guma niszczy się i kruszeje.

Jeśli porządkując dom, korzystasz z magicznej gąbki, z pewnością znasz jej cudowne właściwości. Jednak ten wynalazek radzi sobie doskonale nie tylko z usuwaniem zabrudzeń z białych mebli – z powodzeniem możesz wykorzystać go także do wyczyszczenia gumy w ulubionych wiosennych trampkach! Magiczną gąbkę wystarczy zwilżyć wodą i pocierać miejsca, które wymagają wybielenia. Gumowe elementy szybko odzyskają swój pierwotny wygląd. Prosto i skutecznie!

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia – sposób na idealnie białe trampki

Na rynku dostępne są także specjalistyczne preparaty, które przeznaczone są do czyszczenia białych podeszw trampek i tenisówek oraz odnawiania tekstylnych elementów białego obuwia. Te ostatnie przydadzą się szczególnie wtedy, gdy na butach pojawiły się zacieki lub ich materiał poszarzał. Szukasz sposobu na to, jak wyczyścić białe trampki, jednak nie masz czasu na przygotowywanie domowych specyfików? Możesz sięgnąć po pasty, płyny i pianki sprzedawane w większości sklepów obuwniczych oraz w sklepach internetowych. Preparaty te kosztują niewiele i mogą dać zadowalające efekty. Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja trampek, podobnie jak pozostałych rodzajów obuwia, pozwoli ci cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

A może szukasz nowych białych butów? Znajdziesz je w ofercie Allani.pl:

fot. Shutterstock

Napisz do autora: aniapanow@gmail.com

Polonistka–komparatystka zawodowo związana z projektowaniem tekstów, mediami społecznościowymi i content marketingiem. Specjalistka od tematów modowo–urodowych, o których pisze na co dzień. Prywatnie mama trójki dzieci wychowywanych w duchu bliskości, miłośniczka literatury dziecięcej i rodzinnego gotowania.