Kategorie

  • Allani
  • /
  • Pielęgnacja cery
  • /
  • Jak wykonać prawidłowy demakijaż i oczyszczanie cery? Rytuał pielęgnacyjny krok po kroku

Jak wykonać prawidłowy demakijaż i oczyszczanie cery? Rytuał pielęgnacyjny krok po kroku

Masz wrażenie, że niemal każdy podkład lub puder zapycha Twoją cerę i powoduje niedoskonałości? Możliwe, że jest to wina nieprawidłowego demakijażu, co jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wyprysków i zaskórników na skórze. Radzimy zatem, jak krok po kroku wykonać prawidłowy demakijaż i oczyszczanie twarzy oraz czego nie robić, by skóra wyglądała zdrowo i promiennie.

Prawidłowy demakijaż i pielęgnacja twarzy – co trzeba wiedzieć?

Prawidłowy demakijaż i oczyszczanie skóry to podstawa

Nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji twarzy nie będą w stanie zapewnić promiennej cery, jeśli demakijaż i oczyszczanie twarzy będą wykonywane nieprawidłowo. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że demakijaż nie jest oczyszczaniem, lecz usuwaniem kosmetyków kolorowych. Pomaga rozpuścić pigmenty i barwnik, jednak po tym konieczne jest pełne oczyszczanie skóry. To właśnie ono pozwala pozbyć się resztek kosmetyków, miceli i środków myjących, które mogą osiadać się w porach skóry. 

Przy braku oczyszczania skóry po demakijażu skutkiem mogą być stany zapalne, pogorszenie kolorytu cery, podrażnienia a z czasem zmiana struktury skóry i pogłębiające się zmarszczki. Z tego względu oczyszczanie skóry powinno być dwuetapowe. Jak je wykonać?

Oczyszczanie twarzy krok po kroku – stwórz codzienną rutynę pielęgnacyjną

Oczyszczanie i demakijaż krok po kroku

Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na kilku krokach: dwuetapowym oczyszczaniu skory z makijażu i zanieczyszczeń, tonizowaniu skóry oraz dostarczeniu jej nawilżenia i składników pielęgnacyjnych. Tzw. rutyna pielęgnacyjna może stać się dla ciebie przyjemną czynnością, którą możesz kończyć każdy dzień i traktować jako relaks! 

Krok 1: Zmywanie makijażu – jak zrobić to skutecznie? 

Jak wykonać prawidłowy demakijaż? Najpierw umyj ręce i przygotuj kosmetyk do usuwania makijażu. Zmywanie wykonuj zawsze w kolejności od oczu, ust, a następnie całej twarzy. Zaaplikuj kosmetyk na oczy, utrzymaj go przez chwilę na powiekach, by tusz i cienie zdążyły się rozpuścić, po czym masuj skórę ruchami okrężnymi od zewnątrz do wewnątrz. Tę samą czynność wykonuj przy ustach, a potem przy całej twarzy. Jeśli na rzęsach, ustach lub części twarzy pozostaną resztki makijażu, należy wykonać demakijaż ponownie.

A czym wykonać prawidłowy demakijaż? Do tej czynności wystarczy płyn micelarny. W przypadku kosmetyków zastygających (pomadek, podkładów) przydatny może okazać się płyn dwufazowy z olejkiem. Sam olejek też sprawdza się przy usuwaniu makijażu, ponieważ skutecznie rozpuszcza barwniki. Nie potrzebuje płatków kosmetycznych, więc sprzyja ograniczeniu odpadów. Odradza się jednak stosowanie na co dzień chusteczek do demakijażu, gdyż nie oczyszczają skóry tak dogłębnie, jak płyn micelarny lub olejek. Sprawdzą się jedynie w trudnych warunkach w trakcie podróży.

Krok 2: Oczyszczanie twarzy – czym myć twarz i ile razy?

Jak wykonać oczyszczanie twarzy? Jeśli demakijaż był wykonany za pomocą płynu micelarnego i wacików, skórę należy umyć kosmetykiem do mycia. Jedno mycie pozwoli skutecznie pozbyć się pozostałości po makijażu i miceli. Gdy makijaż zmywany był olejkiem, należy użyć kosmetyku dwukrotnie. Olej nie łączy się z wodą, dlatego do jego zmycia potrzebna jest emulgacja, czyli połączenie oleju ze składnikiem myjącym. Dlatego właśnie pierwszy etap polega na zmyciu oleju wraz z rozpuszczonymi kosmetykami kolorowymi. Po nim potrzebne jest drugie mycie, by pozbyć się zanieczyszczeń z porów skóry.

Czego używać do mycia twarzy? Do wyboru masz żele do twarzy zawierające dużą ilość łagodzącej gliceryny lub d-panthenolu. Warto by skład wzbogacony był o składniki pielęgnacyjne, np. olejki roślinne oraz lipidy wspomagające tarczę lipidową. W przypadku cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, lepiej zdecydować się na pianki, które mają znacznie lżejszą formułę i minimalizują ryzyko mikrouszkodzeń. Unikaj mycia twarzy mydłem w kostce. Może powodować nadmierne wysuszenie i mikrouszkodzenia, które przyczyniają się do rozwoju bakterii.

Pamiętaj także, aby regularnie złuszczać martwy naskórek. Pomoże ci w tym peeling, na przykład ten, na którego punkcie oszalała Kim Kardashian>>

Krok 3: Tonizacja skóry – łagodzenie i przygotowanie skóry do kolejnych kroków 

Stosowanie toników to ważny krok w rutynie pielęgnacyjnej, ponieważ jest to etap wyciszający skórę po oczyszczaniu, przygotowujący ją do przyjęcia substancji pielęgnacyjnych. Tonizacja pomaga utrzymać właściwy poziom pH skóry, który odpowiada za barierę ochronną. Ponadto odświeża cerę, ściąga pory, reguluje i zwiększa zdolność skóry do przyjmowania składników aktywnych. Tonik do twarzy należy stosować po każdym myciu twarzy, czyli rano i wieczorem oraz w każdym momencie, w którym skóra ma kontakt z wodą. Oznacza to, że warto mieć ze sobą tonik do twarzy na siłowni lub basenie. Uwaga: nie powinno się aplikować toniku na nieumytą lub umalowaną twarz.

Czego używać do tonizacji skóry? Oczywiście toników. Najlepsze są toniki w formie atomizera, ponieważ nie wymagają stosowania płatków kosmetycznych, a kosmetyk lepiej osiada się na skórze, niż nakładany płatkiem. Tonik powinien być dopasowany do typu cery. Dla skóry suchej korzystne będą toniki z kwasem hialuronowym. Skóra wrażliwa powinna unikać toników zawierających alkohol, za to wybierać składy zawierające aloes i ektoiny. Dla cery mieszanej i tłustej polecane są toniki zawierające kwas migdałowy. Ciekawą alternatywą dla toników mogą hydrolaty, czyli wody roślinne oparte w pełni na naturalnych składnikach.

Krok 4: Krem do twarzy – nawilżenie, odżywienie i regeneracja 

Ostatni etap, zamknięcie pielęgnacyjnej rutyny, to nałożenie kremu. Nie należy pomijać tego kroku, ponieważ kremy do twarzy dbają o nawilżenie skóry i działają przeciwzmarszczkowo. Ponadto kremy tworzą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Są niezbędne przed nałożeniem makijażu – sprawiają, że podkłady i korektory lepiej leżą na skórze i nie wyglądają sucho. Natomiast krem nałożony wieczorem, przed spaniem, będzie miał za zadanie zregenerować cerę podczas spania.

Jakiego kremu do twarzy używać? Dopasowanego do potrzeb skóry. Istnieje wiele rodzajów kremów do twarzy i każdy z nich odznacza się innymi właściwościami. W ogólnym skrócie można jednak sklasyfikować je następująco: kremy nawilżające przeznaczone są do cery suchej; krem wzmacniające do cery naczynkowej; cera sucha potrzebuje kremu normalizującego, beztłuszczowego; krem regulujący będzie odpowiadać cerze mieszanej; krem wzmacniający dedykowany jest skórze naczynkowej; cera wrażliwa potrzebuje kremu łagodzącego.

Masz cerę naczynkową? W takim razie dobrym pomysłem jest laserowe zamykanie naczynek. Zobacz, jakie inne zabiegi kosmetyczne warto wykonywać na jesień!

Najczęstsze błędy przy demakijażu i oczyszczaniu twarzy

Jakich błędów w demakijażu nie popełniać?

Jeśli mimo przestrzegania kroków pielęgnacyjnych na Twojej twarzy pojawiają się niedoskonałości i spada kondycja skóry, zwróć uwagę, czy nie wykonujesz jednego z tych błędów.

Błąd nr 1: brak oczyszczania cery po demakijażu

Poprzestajesz na zmyciu makijażu bez mycia twarzy żelem lub pianką? W takim razie pozostawiasz w porach resztki kosmetyków i cząsteczek miceli czy oleju. Nałożone na taką skórę tonik i krem będą nieefektywne, gdyż będą mieszać się z… brudem.

Błąd nr 2: pozostawianie resztek makijażu

Zdarza się, że makijaż bywa oporny do usunięcia. Dotyczy to przede wszystkim trwałych pomadek, zastygających eyelinerów lub fragmentów maskary na rzęsach. Demakijaż należy wykonywać dopóty, dopóki skóra nie będzie całkowicie czysta.

Błąd nr 3: zbyt mocne tarcie skóry

Pocieranie twarzy wacikiem, szczególnie wokół oczu, a następnie agresywne ruchy podczas oczyszczania twarzy mogą powodować uszkodzenia skóry. Jest to niebezpieczne, ponieważ w takie miejsca dostają się bakterie i powodują niedoskonałości, a niekiedy nawet nieprzyjemne stany zapalne.

Błąd nr 4: niewłaściwa temperatura wody

Do oczyszczania twarzy należy używać letniej wody. Za ciepła będzie przesuszać, a zbyt zimna nie rozpuści zanieczyszczeń.

Błąd nr 5: kosmetyki niedopasowane do cery 

Stosowanie kosmetyków niedopasowanych do cery powoduje pogłębienie problemów skórnych — przesuszenia cery suchej bądź nadmiernego przetłuszczania w przypadku cery tłustej i mieszanej. Podobnie jest w przypadku gdy kosmetyki są zbyt mocne, ponieważ zawierają silne detergenty myjące. Zawsze należy dobierać kosmetyki zgodne z typem skóry.

Błąd nr 6: brudne akcesoria

Jeśli stosujesz wielorazowe szczoteczki, rękawice lub płatki do mycia twarzy i nie oczyszczasz ich po każdym demakijażu, to kolejnego wieczoru przenosisz na twarz bakterie i zanieczyszczenia z poprzedniego dnia.

Błąd nr 7: zbyt częste mycie twarzy

Zaleca się mycie twarzy rano i wieczorem, natomiast częstsze oczyszczanie może przyczynić się do naruszenia warstw lipidowej i bariery ochronnej skóry. Może stać się również przyczyną przesuszenia i podrażnień.

Błąd nr 8: pomijanie tonizacji 

Kosmetyki do twarzy mogą przyczyniać się do zmiany pH skóry z kwaśnego na zasadowe, co sprzyja namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów. Tonik służy do tego, by temu procesowi zapobiec – zachowuje kwaśny odczyn pH i poprawia barierę ochronną skóry.

Błąd nr 9: za duża ilość kosmetyków 

Gdy nakładasz na twarz za dużo kosmetyków, skóra nie jest w stanie ich wchłonąć, przez co pozostają na skórze i pod wpływem czynników zewnętrznych zamieniają się w zanieczyszczenia. Aplikując kosmetyki, zaczynaj od małych porcji i obserwuj, jak skóra na nie reaguje. Jeśli zobaczysz, że kosmetyki nie wchłaniają się w pełni, usuń nadmiar i następnym razem zmniejsz ilość.

Błąd nr 10: spanie w makijażu 

Zasypianie w pełnym makijażu to horror kosmetyczek i wizażystek. Takie nawyki w znaczącym stopniu przyczyniają się do pogorszenia stanu skóry. Efektem spania w makijażu jest maksymalne przesuszenie skóry, zatkanie porów, wypryski i stany zapalne oraz przyspieszone starzenie.

 

Przeczytaj także:

Zobacz inne kosmetyki do demakijażu, oczyszczania i pielęgnacji cery dostępne na Allani: