Kategorie

typy sylwetek

Jaką masz figurę? Analiza sylwetki według Plaamki! część 1

Dzisiaj zabieram Cię w tajemniczy świat stylizacji. Zaczniemy od analizy sylwetki, kolejnym krokiem będzie dopasowanie poszczególnych elementów garderoby do Twojej figury. Jesteś gotowa? W takim razie zapraszam!

Od bardzo dawna marzyłam o tym, by przygotować dla Was specjalny cykl dotyczący stylizacji i kreowania wizerunku. Zrobiłam co w mojej mocy, pozbierałam swoją wiedzę i doświadczenie w całość, by rozpocząć ten jakże ważny dla mnie cykl. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu i wspólnie będziemy się dobrze bawić w jego trakcie.

Podział sylwetek damskich

Zacznijmy od samego początku, czyli od rodzaju damskich sylwetek. Jest wiele różnych podziałów sylwetek – niemalże każdy stylista tworzy swoje własne, na których na co dzień bazuje w pracy.

Słynne brytyjskie stylistki, Trinny i Susannah, wyszczególniły aż 12 typów sylwetek, m.in.wazon, kręgiel, kielich, rożek czy wiolonczela. Nie zabrakło oczywiście popularnej klepsydry, jednak trzeba przyznać, że podział ten idealnie odzwierciedla angielskie sylwetki, natomiast w przypadku naszych polskich figur niekoniecznie się sprawdza.

Kolejny stylista mody, znany wszystkim z programu „Jak dobrze wyglądać nago”, Gok Wan, również opracował swój własny podział sylwetek, który przedstawił w książce o tym samym tytule, co prowadzony program. Zachęcona super promocją w księgarni postanowiłam kupić tę książkę, jednak bez wcześniejszego wertowania jej zawartości. Szczerze? Moim zdaniem książka jest kiepska i raczej nikomu jej nie polecę. Pomijam fakt, że jest ona nastawiona na brytyjskie kobiety, zatem nie będzie dostosowana do sylwetek Polek. Moim zdaniem nie na miejscu w książce są określenia figur kobiecych. Przykłady? Bardzo proszę: „Soczysta Gruszka… delikatna i kusząca”, „Rubensowska Pupa… duże jest piękne” czy „Płaska deska… wysoka, chuda i czarująca”. Same oceńcie… 🙂

Klasyczny podział – typy sylwetek

Jako tradycjonalistka sercem jestem przy klasycznym podziale sylwetek na 5 figur, a mianowicie: klepsydra (ideał, do którego dążymy), koło, trójkąt, prostokąt oraz odwrócony trójkąt. Czym się charakteryzują poszczególne figury? Już Wam wyjaśniam.

Przed tym jednak mam do Was wielką prośbę – jeśli chcecie upewnić się co do swojej figury, użyjcie miary krawieckiej i zmierzcie swój obwód ramion, biustu, talii i bioder. To znacznie ułatwi Wam zadanie. 

Klepsydra

Idealne proporcje między obwodem ramion, talią i obwodem bioder. W tej figurze ramiona są równe biodrom, a talia ładnie zarysowana. To niezwykle kobieca sylwetka, która z wiekiem nadal będzie odznaczała się krągłościami.

W czym klepsydra wygląda dobrze?

We wszystkim! Stawiaj na dopasowane ubrania podkreślające Twoje atuty, m.in. piękną talię. W żadnym wypadku ich nie maskuj, nie ma takiej potrzeby.

Koło

Jak sama nazwa wskazuje, sylwetka typu koło to wyraźny kontrast między górnymi partiami sylwetki, a dolnymi. Dół? Zazwyczaj bardzo zgrabne, chude nogi. Góra natomiast odznacza się brakiem talii oraz otyłością w okolicach brzucha.

W czym koło wygląda dobrze?

W fasonach, które optycznie je wyszczuplą i wydłużą u góry, natomiast u dołu podkreślą szczupłe biodra i zgrabne nogi. W Twojej garderobie powinny znaleźć się przede wszystkim spódnice i sukienki, ale możesz pozwolić sobie też na obcisłe rurki w połączeniu z tuniką.

Trójkąt

Popularna gruszka to figura z szerszymi biodrami i wąskimi ramionami.

W czym trójkąt wygląda dobrze?

W sukience, która u góry jest dopasowana, natomiast u dołu rozkloszowana, by ukryć szersze biodra.

 

Prostokąt

Chłopięca sylwetka bez krągłości, w przypadku tej sylwetki wszystkie obwody są niemalże identyczne.

W czym prostokąt wygląda dobrze?

W ubraniach, które zarówno u góry, jak i u dołu dodają mu objętości, tworząc w ten sposób optyczne złudzenie sylwetki-klepsydry. Postaw na ubrania zdobione modnymi w tym sezonie falbankami i spódnice z zakładami/rozkloszowane.

Odwrócony trójkąt

Zdecydowanie szersza góra przy stosunkowo wąskich biodrach i zgrabnych nogach.

W czym odwrócony trójkąt wygląda dobrze?

W dopasowanych górach (np. krótkich marynarkach i sweterkach) oraz rozkloszowanych spódnicach, najlepiej długości midi, które wyrównają proporcje.

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk, Shutterstock

One Comment

  • Ula

    Czerwiec 22, 2017 at 1:21 pm

    Z całym szacunkiem ale się nie zgodzę z propozycjami ubrań dla gruszki. Mam właśnie taką figurę i bardzo źle wyglądam w aż tak rozkloszowanych sukienkach (takich jak 2 i 3). W moim przypadku dopuszczalne są lekko rozkloszowane (z dwiema kontrafałdkami z przodu i dwiema z tyłu – tak jak jest uszyta spódnica dla prostokąta.