Kategorie

  • Allani
  • /
  • Męski styl
  • /
  • Jakie buty do biegania męskie są najlepszym wyborem? Kompleksowy poradnik nie tylko dla początkujących biegaczy
Męskie buty do biegania pomogą ci w pobiciu kolejnego rekordu

Jakie buty do biegania męskie są najlepszym wyborem? Kompleksowy poradnik nie tylko dla początkujących biegaczy

Przewiewna cholewka, odpowiedni materiał podeszwy zewnętrznej i środkowej, a także optymalny poziom amortyzacji – to dopiero początek długiej listy cech, którymi powinny wyróżniać się dobre buty do biegania męskie. Jak znaleźć idealny model? Mamy dla ciebie kompleksowy przewodnik po świecie obuwia sportowego, dzięki któremu z łatwością wybierzesz najlepsze męskie buty biegowe.

Idealne męskie buty startowe i treningowe, czyli jakie? Podpowiadamy

>>Męskie buty do biegania<< to zdecydowanie najważniejszy element stroju każdego biegacza. To od nich zależy wygoda i bezpieczeństwo codziennych treningów, i to bez względu na obraną trasę czy warunki atmosferyczne. Po czym poznać idealny model?

Buty do biegania z męskiej kolekcji powinny przede wszystkim zapewniać komfort na każdym kroku, perfekcyjnie dopasowywać się do stopy oraz gwarantować dobrą amortyzację i płynne przetoczenie stopy zarówno na krótkich trasach, jak i na dłuższych dystansach. Muszą być również wykonane z trwałych materiałów oraz lekkie – niska waga pozwoli ci osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

Z uwagi na to, że profesjonalne buty do biegania to zazwyczaj wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych, z pewnością chcesz, aby posłużyły ci przez lata. Z pomocą naszych wskazówek z łatwością znajdziesz model, w którym pokonasz tysiące kilometrów.

Jak wybrać najlepsze buty treningowe? Na to warto zwrócić uwagę w trakcie zakupów

Wiesz już, po czym poznać idealne męskie buty do biegania. A na co warto zwrócić uwagę w trakcie ich wyboru, aby mieć pewność, że zapewnią ci komfort na każdym kroku i poradzą sobie na każdej trasie? Na liście znalazły się przede wszystkim:

  • cholewka – przewiewna, najlepiej wykonana z oddychającej siateczki albo innego materiału, który nie tylko chroni przed nieprzyjemnym poceniem się skóry, ale także idealnie dopasowuje się do stopy;
  • podeszwa zewnętrzna i środkowa – wykonanie z trwałych, dopasowanych do nawierzchni materiałów oraz odpowiedni kształt bieżnika pozwalają zapewnić jak najlepszą przyczepność, stabilizację i amortyzację;
  • odpowiednia amortyzacja – to właśnie ona minimalizuje siłę uderzenia stopy o nawierzchnię, a tym samym odciąża stawy i zmniejsza ryzyko kontuzji;
  • dodatkowe elementy – język, zapiętek, zabezpieczenie przedniej części butów i system sznurowania;
  • odpowiedni rozmiar butów do biegania – indywidualne dopasowanie obuwia jest niezbędne, aby uniknąć obtarć i pęcherzy oraz zapewnić sobie maksymalną wygodę na każdym pokonywanym kilometrze.

To nie wszystko. Szukając dobrych butów męskich do biegania, należy wziąć również pod uwagę typ stopy, częstotliwość i miejsce treningów, a także swoją wagę – inne modele są polecane dla lżejszych biegaczy, a inne dla panów o pełniejszej sylwetce.

Męskie buty startowe, treningowe, a może ich połączenie? Wiemy, jak znaleźć odpowiedni rodzaj obuwia sportowego

Profesjonalne męskie buty do biegania to gwarancja wygody na każdym kroku

Źródło: Adobe Stock

Na rynku znajdziesz męskie buty startowe, treningowe i modele łączące cechy dwóch wymienionych typów. Czym się od siebie różnią i jaki rodzaj wybrać?

  • Męskie buty startowe, jak sama nazwa wskazuje, to modele zaprojektowane specjalnie dla zaawansowanych biegaczy, którzy biorą udział w zawodach. Poznasz je po lekkiej konstrukcji i mniejszej amortyzacji, które sprawdzają się rewelacyjnie na dłuższych dystansach.
  • Męskie buty treningowe to najlepszy wybór dla fanów codziennych treningów. Cechują się dużą amortyzacją i niższą dynamiką oraz mogą pochwalić się trwałością, dzięki której pokonasz w nich nawet setki kilometrów.
  • >>Męskie buty<< treningowo-startowe, czyli połączenie dwóch wymienionych wyżej typów. To kompromis między dobrą amortyzacją, odpowiednią wagą i optymalną dynamiką. Jeśli szukasz wygodnego buta, który poradzi sobie zarówno podczas codziennego treningu, jak i na długie wybiegania w trakcie zawodów, to warto zdecydować się na właśnie ten rodzaj męskich butów do biegania.

Buty do biegania męskie dopasowane do trasy – najlepsze modele na twarde nawierzchnie i trening w terenie

Już na etapie zakupu musisz określić, na jakiej nawierzchni planujesz używać nowych butów do biegania. Zacznijmy od modeli typowo terenowych. To obuwie trailowe, które radzi sobie doskonale na leśnych ścieżkach, szlakach górskich i innych wymagających trasach. Ich najważniejszym elementem jest agresywny bieżnik, który gwarantuje bezkompromisową przyczepność na trudnych, nierównych nawierzchniach. Męskie buty do biegania w trailowym wydaniu równie świetnie radzą sobie na błotnistych i kamienistych trasach.

Inaczej wygląda to w przypadku butów do biegania po twardych nawierzchniach, takich jak asfalt i beton, ale nie tylko. Eksperci polecają je również na treningi w parkach, gdzie ścieżki są dość ubite. Poznasz je po elastycznej cholewce, podeszwie środkowej i zewnętrznej oraz minimalnym bieżniku. Charakteryzują się też doskonałą amortyzacją. Jeżeli chcesz zafundować sobie innowacyjne i jednocześnie niezawodne męskie buty do biegania po twardych nawierzchniach, to warto mieć na oku np. model Hoka Carbon.

Wygodna cholewka męskich butów do biegania to podstawa. Z czego powinna być wykonana?

Najlepsze buty biegowe męskie to te z optymalną amortyzacją

Źródło: Adobe Stock

Wygodna i przewiewna cholewka to jeden z najważniejszych elementów w męskich butach do biegania. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz komfort i idealne dopasowanie, to doskonałym wyborem jest obuwie z innowacyjnych materiałów – primeknit i flyknit, dostępnych w ofercie adidas i Nike. Ich największą zaletą jest otulająca, bezszwowa konstrukcja, która jest polecana zarówno dla początkujących biegaczy, jak i dla zaawansowanych sportowców.

Do wyboru masz też męskie buty do biegania z siateczki – przewiewnej, idealnej na wiosnę i lato. To jednak modele, które sprawdzą się wyłącznie w mieście i w trakcie słonecznych dni. Innym rozwiązaniem są skórzane buty treningowe, które, choć są zabudowane, to pozwalają skórze swobodnie oddychać, dobrze dopasowują się do stopy, a do tego są dobrym wyborem na każdą pogodę.

Chcesz mieć pewność, że nowe buty do biegania poradzą sobie w każdych, nawet wymagających warunkach? W takim razie polecamy ci modele z membraną GORE-TEX®. To najpopularniejsze tego typu rozwiązanie wykorzystywane w >>męskim obuwiu treningowym<<. Znajdziesz je w butach New Balance, Dynafit, Under Armour, The North Face czy Columbia. Dzięki wspomnianej membranie możesz liczyć nie tylko na przewiewną cholewkę, ale także na skuteczną ochronę przed przedostawaniem się wody do środka. Jeśli planujesz biegać po górach czy w trakcie deszczowych dni – męskie buty do biegania z membraną GORE-TEX® to zdecydowanie najlepszy wybór.

Odpowiednia podeszwa zewnętrzna to komfort biegania w każdych warunkach. Czym się kierować w trakcie jej wyboru?

Podeszwa zewnętrza, jak sama nazwa wskazuje, to element znajdujący się na zewnątrz obuwia, w jego dolnej części. Ma za zadanie zapewnić przyczepność na leśnych ścieżkach, górskich szlakach i twardych podłożach. Najczęściej zewnętrzna podeszwa wykonana jest z gumy.

To, jaką podeszwę zewnętrzną wybierzesz, zależy od przeznaczenia butów do biegania. Przykładowo te zarezerwowane na jeszcze szybsze treningi na wymagających trasach powinny być wyposażone w agresywny bieżnik – głęboki, gwarantujący optymalną stabilizację na nierównych nawierzchniach. Z kolei męskie buty do biegania po asfalcie mogą być gładkie na całej długości podeszwy.

W tym momencie warto wspomnieć również o podeszwie środkowej, która znajduje się między tą zewnętrzną a cholewką. Co ciekawe, to właśnie w tym elemencie producenci dodają nowoczesne technologie, które odpowiadają za amortyzację i stabilizację zapewniane przez najlepsze buty do biegania. W podeszwie środkowej najczęściej wykorzystuje się głównie piankę, np. popularne tworzywo EVA.

W niektórych modelach butów dla zaawansowanych i początkujących biegaczy podeszwa środkowa jest wzbogacona o dodatkowe materiały – szynę i mostek stabilizujący, medial post czy włókno kompozytowe. W butach do biegania po górskich szlakach pojawia się również specjalna płytka ochronna, która skutecznie zabezpiecza podeszwę przed ostrymi kamieniami.

Kolejny krok: dobierz wagę buta do biegania. Dlaczego lekkie buty męskie są najlepszym wyborem?

Lekkie buty do biegania wydają się oczywistym wyborem. Jak się jednak okazuje, waga obuwia jest uzależniona od kilku czynników. To przede wszystkim materiały wykorzystane do produkcji interesującego cię modelu. Na wagę buta wpływają również zastosowane systemy amortyzacji, a nawet rozmiar czy sam typ obuwia. Najcięższe są modele treningowe, a najlżejsze – buty startowe.

Jak widzisz, choć lekkie buty do biegania są uznawane za jedne z najlepszych, to czasami warto iść na kompromis i zdecydować się na cięższy model, który może jednak pochwalić się dużą amortyzacją i stabilizacją. Takie obuwie sprawdzi się podczas codziennego treningu. Natomiast w trakcie zawodów nie rezygnuj z lekkości, która wpłynie na efektywność aktywności i twoje wyniki.

Czy waga biegacza ma znaczenie w trakcie zakupu idealnej pary męskich butów sportowych? Zdecydowanie tak

Dla wielu początkujących biegaczy fakt, że ich waga ma znaczenie w trakcie zakupu butów sportowych, może być nie lada zaskoczeniem. Jak to możliwe? Wszystko sprowadza się do dobrej amortyzacji, czyli zdolności obuwia do minimalizowania siły uderzenia o nawierzchnię. Im cięższy biegacz, tym większa siła lądowania stopy na podłożu. To automatycznie podwyższa ryzyko kontuzji i obciążenia stawów.

O ile lżejsi biegacze nie powinni mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu, tak panowie ważący więcej powinni wybierać cięższe, sztywniejsze buty do biegania. Dobrym rozwiązaniem jest też obuwie o gęstszej, mocniej zbitej podeszwie środkowej i większej amortyzacji. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko urazu i szybszego zużycia się butów.

Typ stopy a dobre męskie buty do biegania – o czym warto wiedzieć?

Początkujący sportowcy, zanim zaczną poszukiwania butów do biegania, powinni poznać swój typ stopy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mężczyzn, którzy planują treningi na twardych nawierzchniach, podczas których stawy są szczególnie narażone na kontuzje. Wyróżniamy:

  • stopę pronującą – charakteryzuje się odchylaniem się stawu skokowego do wewnątrz, a co za tym idzie – wymaga zakupu butów ze specjalnym systemem stabilizującym;
  • stopę supinującą – podczas stawiania kroków można zauważyć, że stawy skokowe odchylają się w sposób obciążający zewnętrzną część stóp;
  • stopę neutralną – jeśli jesteś jej właścicielem, to możesz wybrać dowolne męskie buty biegowe.

Podczas wyboru butów do biegania weź pod uwagę nie tylko typ stopy, ale także jej podbicie. Wyróżniamy trzy rodzaje – niskie, normalne i wysokie, a każdy z nich wymaga dobrania innego typu butów do biegania.

  • Niskie podbicie stopy (występuje najczęściej przy pronacji) wymaga zakupu butów do biegania typu motion-control. Ich wygodna cholewka i podeszwa mają dość sztywną konstrukcję, a samo obuwie jest cięższe od pozostałych propozycji.
  • Normalne podbicie stopy daje największy wybór, jeśli chodzi o męskie buty do biegania. W szczególności polecamy ci modele, w których podeszwa środkowa i zewnętrzna nie tylko gwarantują dobrą amortyzację, ale także mają charakterystycznie wykrzywiony kształt.
  • Wysokie podbicie stopy (zazwyczaj towarzyszy supinacji) najlepiej poradzi sobie w butach z dobrą amortyzacją typu cushioned, w których podeszwa wykonana została z elastycznego materiału.

Nie zapomnij o dobrej amortyzacji. Jaka sprawdzi się dla początkujących i zaawansowanych biegaczy?

Odpowiednia amortyzacja to podstawa w męskich butach do biegania

Źródło: Adobe Stock

Buty do biegania z dobrą amortyzacją gwarantują wysoką zdolność do absorpcji siły uderzenia stopy o podłoże. Dzięki temu nie tylko chronisz swoje stawy przed urazem i nadmiernym obciążeniem, ale także zwiększasz wydajność i efektywność treningu, ponieważ odpowiednia amortyzacja idzie w parze z optymalnym odbiciem i dynamiką obuwia.

Wysokim poziomem amortyzacji mogą pochwalić się męskie buty do biegania po asfalcie i betonie, które powinny znaleźć się w szafie nawet początkujących biegaczy. Jeżeli planujesz treningi w mieście, to zadbaj o to, aby w nowym obuwiu znalazły się technologie odpowiadające za redukcję wstrząsów. Planujesz biegać wyłącznie po lasach? Na mniej utwardzonych trasach bez problemu poradzą sobie buty o niższym stopniu amortyzacji, i to bez względu na twój poziom zaawansowania.

Wyższy poziom amortyzacji powinni wybierać także mężczyźni biegający na dłuższych trasach, ważący więcej oraz lądujący na pięcie.

Te technologie zapewnią maksymalną wygodę i efektywność codziennych treningów. Poznaj najpopularniejsze rozwiązania w męskich butach do biegania

Czy wiesz, że najpopularniejsze marki wykorzystują w swoim obuwiu nowoczesne technologie zapewniające odpowiednią amortyzację, wytrzymałość i komfort noszenia modeli sportowych? Znajdziesz je między innymi w butach do biegania Asics, 4F, Nike, New Balance czy adidas. Które z nich warto mieć na oku?

  • Ortholite – specjalna wkładka wykorzystywana w >>butach do biegania Asics<< i innych marek. To właśnie ona odpowiada za przewiewność i świeżość w środku obuwia. Dzięki niej nie musisz się martwić o nieprzyjemny zapach po zakończeniu treningu oraz rozwój grzybów i bakterii.
  • Podeszwa środkowa 4D – znajdziesz ją w butach adidas. Pochłania siłę uderzenia, jednocześnie wspierając stawianie kolejnych kroków zarówno na twardych, suchych nawierzchniach, jak i na trudnym, wyboistym terenie.
  • Sublite – technologia oferowana przez markę Reebok. Obuwie wyposażone w ten system ma przewiewną, wygodną cholewkę i piankowy język. Efekt? Jeszcze lżejsze buty do biegania, które poradzą sobie doskonale zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach.
  • Fresh Foam – rozwiązanie proponowane przez markę New Balance. To specjalna pianka – lekka, wytrzymała i elastyczna, którą wykorzystuje się na całej długości podeszwy butów sportowych. Jej zadaniem jest zwiększenie poziomu komfortu podczas biegania.
  • Charged Cushioning – technologia oferowana przez męskie buty do biegania z kolekcji Under Armour. Dzięki niej podeszwa bez problemu radzi sobie z redukcją siły uderzenia i wstrząsów, jednocześnie zamieniając pochłanianą energię w tę niezbędną do odbicia.

System sznurowania nowej pary butów biegowych – mechaniczny czy tradycyjny?

Wbrew pozorom system sznurowania obuwiu treningowym ma ogromne znaczenie. Do wyboru masz męskie buty biegowe ze sznurowadłami lub sznurowane mechanicznie. Pierwsza propozycja to znany i lubiany klasyk, który od lat nie może narzekać na brak popularności. Drugi wariant pojawił się w świecie sportu dość niedawno. W przypadku sznurowania mechanicznego, które oferuje między innymi marka Salomon, producent zadbał o to, aby buty do biegania zawsze leżały dobrze na stopie, były odpowiednio naprężone i skutecznie chroniły obuwie przed spadaniem. Dodatkowo ich zakładanie jest jeszcze szybsze i łatwiejsze.

Warto pamiętać, że na rynku znajdziesz jeszcze jedno rozwiązanie – >>wsuwane męskie buty biegowe<<. Nie jest to jednak dobry wybór. Dlaczego? W tego typu modelach nie masz możliwości regulacji dopasowania cholewki do kształtu stóp. To z kolei może obniżać wygodę treningu i spowalniać cię na trasie.

Inne cechy najlepszych butów do biegania męskich – co jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem butów męskich do biegania? Specjaliści rekomendują, aby dopasować buty do biegania do częstotliwości treningów. W praktyce wiąże się to ze stopniem amortyzacji, o której wspominaliśmy już wcześniej. Najprościej mówiąc, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem i planujesz trenować kilka razy w tygodniu i skupiać się na krótszych dystansach – wybierz tańsze buty biegowe o optymalnym poziomie stabilności.

Jeśli jednak biegasz na co dzień i regularnie zwiększasz liczbę pokonanych kilometrów – zdecyduj się na droższe buty biegowe zapewniające większą amortyzację. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swój komfort i efektywność treningów, ale także unikniesz zdzierania się podeszwy zewnętrznej.

To jednak nie koniec! Coraz częściej producenci oferują męskie buty do biegania, które nie mają klasycznego języka. Zamiast tego cholewka w przedniej części jest wykonana z jednego kawałka materiału. Jeżeli cenisz wygodę i jeszcze lepsze wsparcie pracy ścięgna Achillesa, to warto rozważyć zakup właśnie takich butów biegowych.

Na zakończenie koniecznie sprawdź rodzaj zapiętka, czyli tylną część męskich butów do biegania. To element odpowiadający za pewne trzymanie stopy (w szczególności pięty) nawet u panów lubiących długie wybiegania i jeszcze szybsze treningi. Upewnij się, czy zapiętek jest odpowiednio usztywniony od środka i wypełniony gąbką. Od tego zależy, czy tył butów będzie sztywny, czy zapewni ci doskonałe dopasowanie do kształtu stopy.

Jaki rozmiar butów treningowych wybrać? Praktyczne wskazówki dla mężczyzn

Już teraz warto wspomnieć, że w przypadku >>butów sportowych dla mężczyzn<< liczy się indywidualne dopasowanie. O ile opinie i wskazówki innych klientów mogą okazać się pomocne, to nie bierz ich za pewnik i zdecyduj o wyborze nowych butów męskich do biegania dopiero po ich przymierzeniu. Jeśli kupujesz je w sklepie stacjonarnym, to możesz zrobić to na miejscu. Jeżeli jednak planujesz zamówić obuwie przez internet, to koniecznie zapoznaj się z tabelą rozmiarów wybranego producenta i porównaj podane wartości z długością swojej stopy. W przypadku dobrania niewłaściwej wielkości masz przynajmniej 14 dni na zwrot butów bez podawania przyczyny.

Jaki rozmiar powinny mieć idealne męskie buty do biegania? Eksperci są zgodni – jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort i nie martwić się o ewentualnie obtarcia, to wybierz obuwie większe o przynajmniej pół rozmiaru od butów, które nosisz na co dzień. Powód jest prosty – w trakcie treningu stopy puchną i potrzebują odrobinę więcej miejsca.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy buty treningowe mają odpowiedni rozmiar, jest dociśnięcie stopy do noska obuwia i włożenie kciuka między piętę a zapiętek. Jeśli palec mieści się tam bez problemu, to masz w ręku idealny model biegowy.

Maksymalny komfort w designerskim wydaniu, czyli wygląd butów treningowych. Klasyka czy modne szaleństwo?

W przypadku butów do biegania, gdy dobierzesz już odpowiednie parametry, warto zaszaleć z kolorem. Dlaczego? Oryginalne, najlepiej mające neonowe wstawki obuwie to nie tylko dobry sposób na wyróżnienie się z tłumu, ale także na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Zamiast mocnego koloru możesz wybrać też męskie buty z odblaskowymi wstawkami. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że bez względu na warunki pozostaniesz widoczny w trakcie treningu.

Poza tym masz pełną dowolność w kwestii designu butów do biegania. Możesz postawić na model w klimatach retro, klasycznych lub nowoczesnych albo zdecydować się na >>młodzieżowe buty męskie biegowe<<. Najpopularniejsze marki oferują także modele w dosłownie wszystkich kolorach tęczy – od klasycznej bieli, czerni i szarości, aż po mocną czerwień, fiolet, a nawet róż.

Gdzie kupić dobre męskie buty do biegania? Sprawdź ofertę tych sklepów

Najlepsze męskie buty do biegania to te z oferty sportowych marek

Źródło: Adobe Stock

A gdzie szukać najlepszej pary butów? Zarówno początkującym biegaczom, jak i doświadczonym miłośnikom tej formy aktywności fizycznej polecamy zapoznanie się z ofertą typowo sportowych marek. Powód jest prosty – brandy specjalizujące się w obuwiu dedykowanemu biegaczom wykorzystują do produkcji nowoczesne technologie i najlepsze jakościowo materiały. To wszystko po to, aby buty do biegania poradziły sobie w każdej sytuacji.

W szczególności polecamy ci buty męskie do biegania Asics, adidas, Puma, Reebok, Nike, Under Armour czy Ellesse. Sportowcy równie chętnie trenują w obuwiu innych marek, takich jak Fila, 4F, New Balance czy Skechers.

Warto pamiętać, że w parze z jakością i funkcjonalnością obuwia idzie także wysoka cena. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje nowe męskie buty biegowe sprawdzą się na ścieżkach czy twardych nawierzchniach i będą charakteryzować się wysokim poziomem amortyzacji – nie warto oszczędzać na ich zakupie. Jeżeli masz akurat ograniczony budżet, to nie musisz iść na kompromis. Wystarczy, że sprawdzisz ofertę >>męskich butów do biegania z wyprzedaży<<. Dzięki niej możesz zafundować sobie profesjonalny model z rabatem wynoszącym nawet ponad 50 proc.

 

Po przeczytaniu naszego kompleksowego poradnika wiesz już, jakie męskie buty do biegania wybrać oraz na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nowy model będzie wyróżniać się doskonałą amortyzacją, zminimalizuje ryzyko otarć oraz zapewni doskonałe dopasowanie w trakcie codziennego treningu. Już teraz sprawdź, jakie modele do biegania i inne buty znajdziesz na Allani.pl.

Odkryj inne stylowe porady dla mężczyzn:

Źródło zdjęcia na okładce: Adobe Stock

Znajdź najlepsze buty do biegania na Allani.pl