Kategorie

Jak wybrać odpowiedni antyperspirant?

Kłopotliwy temat – jak wybrać odpowiedni antyperspirant?

Pocenie się to naturalna rzecz, szczególnie podczas wakacyjnych upałów. Każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo jest to kłopotliwe i wstydliwe. Jak wybrać odpowiedni antyperspirant? To pytanie zadaje sobie wiele z nas. Pomożemy Ci wybrać kosmetyk, który ochroni Cię przed upałem i nie podrażni przy tym skóry.

Jak wybrać dla siebie odpowiedni antyperspirant?

Nie każda z nas wie, że sam pot jest praktycznie bezwonny. Jego przykry zapach powodują bakterie, odpowiedzialne za rozkładanie go na naszym ciele. Jeśli zależy nam na długotrwałej ochronie przed potem, która jednocześnie nie podrażni skóry, powinnyśmy zdecydować się na antyperspirant. Nie zawiera on alkoholu i środków perfumujących, dzięki czemu jest przyjazny w codziennej pielęgnacji. Antyperspirant powinno się stosować na świeżo umytą skórę. Pod wpływem temperatury konsystencja kosmetyku zmienia się w żel, który czasami zawiera nawet właściwości kojące podrażnienia po goleniu. Na jaki się zdecydujesz: w kulce, sztyfcie, kremie lub sprayu – zależy od Twoich preferencji.

Trudny wybór – bloker, dezodorant, czy antyperspirant?

Oprócz długotrwałego działania, niestety znaczącą wadą użycia antyperspirantu są białe ślady, które zostawia na ubraniach. Dzieje się tak za sprawą soli zawartej w jego składzie. By uniknąć plam, możesz zdecydować się na antyperspirant mineralny lub dezodorant. Dezodorant jest jednak skuteczny jedynie kilka godzin. Zazwyczaj więc decydują się na niego osoby, które nie mają problemu z nadmiernym poceniem. Silnie perfumowany kosmetyk zatrzymuje przykrą woń, jednocześnie hamując przy tym rozwój drobnoustrojów. Inną alternatywą są blokery, które pomagają w długotrwałym zwalczaniu problemu nadmiernej potliwości. Zazwyczaj stosuje się je początkowo do 2 lub 3 razy na noc, następnie rano, by później ograniczyć jego użycie do dwóch razy w tygodniu. Przy odpowiedniej kuracji nie tylko hamują pracę gruczołów potowych, ale dają również długotrwałe uczucie świeżości.

Pocenie się to naturalny sposób samochłodzenia organizmu, nie ma więc odpowiedniego przepisu, który całkowicie nas przed nim uchroni. Zamiast tego powinnyśmy stosować się do kilku zasad, by ograniczyć nadmierną potliwość:

  1. Pamiętaj, by zmieniać antyperspirant średnio co pół roku, by nie wywołał na Twojej skórze alergii.
  2. Jeśli chcesz ograniczyć wydzielanie potu, wprowadź do swojej diety napary z pokrzywy, liście szałwii lekarskiej, lipy, bzu lub rumianku.
  3. Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie kosmetyk, pamiętaj o sile działania poszczególnych: aerozol jest najsłabszy, krem dzięki swojej konsystencji utrzyma się na skórze dłużej i jednocześnie zadba o jej nawilżenie.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: sonia.ubik@allani.pl

Miłośniczka mody, estetyki lat 60. i niezliczonej ilości kawy. Na co dzień staram się godzić moje dwie największe pasje jakimi są moda i muzyka. Prowadzę bloga modowego, gdzie staram się przekonać innych, aby nauczyli się podążać za własnym stylem, nie ulegając przy tym wszystkim sezonowym trendom. W wolnych chwilach przygotowuję się do nagrania swojej pierwszej EPki, bo dwie pasje muszą iść u mnie w parze. :)

One Comment