Kategorie

aktywistki na wybiegu

Kobiety aktywistki ze świata mody

Wydaje Ci się, że branża modowa nie ma nic ciekawego do zaoferowania? Poznaj kobiety-aktywistki, które w świecie mody promują inne ważne tematy: od feminizmu po ochronę środowiska!

Są projektantkami i modelkami, w swojej branży zdążyły już się zadomowić, jednak nie poprzestają tylko na ubraniach i pokazach. Aktywistki poprzez swoją popularność zwracają uwagę na ważne problemy, promują zdrowy tryb życia, walczą o prawa ludzi i zwierząt, zakładają fundacje i wspierają mnóstwo organizacji non-profit. Przy okazji cechują się własnym, indywidualnym stylem. Specjalnie na Dzień Kobiet przedstawiamy postacie, które nie zamykają się w hermetycznym świecie swojej branży.

Stella McCartney

Angielska projektantka dba o to, aby jej fasony były kobiece i wygodne. Ma to związek z jej filozofią. Stella od lat walczy o prawa zwierząt. Jest wegetarianką, a w modowej branży promuje etyczną postawę. Od początku istnienia swojej marki, czyli od 2001 r., używa materiałów przyjaznych środowisku. Ubrania, torebki i inne akcesoria pochodzące z jej kolekcji wykonywane są wyłącznie ze sztucznych futer i skór. Sama projektantka najczęściej wybiera oszczędne fasony na granicy stylu casual, a do jej ulubionych barw należy biel, granat i czerń. 

Christy Turlington

Amerykańska modelka popularnością na wybiegach cieszyła się w latach 90., a teraz swoje wysiłki skupia na działalności dobroczynnej. Od 2005 r. współpracuje z międzynarodową organizacją humanitarną CARE. Jest aktywistką na rzecz zdrowia kobiet oraz ich bezpieczeństwa w czasie ciąży i porodu (w 2010 r. wyreżyserowała dokument No woman, no Cry  poruszający problem śmiertelnych porodów w krajach Afryki). Jako była palaczka nakłania również do walki z papierosami i rzucenia tego nałogu. Ze względu na aktywny tryb życia, styl modelki jest praktyczny i komfortowy — Christy najchętniej nosi luźne koszule, dopasowane marynarki i proste sukienki, a w jej stylizacjach można odnaleźć echa lat 90.

Diane von Fürstenberg

Amerykańska projektantka zrewolucjonizowała świat mody za sprawą słynnej kopertowej sukienki. Do dziś jej kreacje wyrażają pewność siebie i niezależność, a bogactwo wzorów i intensywnych kolorów budzi do zapału. Oprócz projektowania luksusowych kolekcji, zajmuje się również działalnością filantropijną. Jest dyrektorką rodzinnej fundacji von Fürstenbergów, która wspiera organizacje non-profit zajmujące się edukacją, sztuką, ochroną zdrowia i praw człowieka. Ponadto aktywnie udziela się w Vital Voices — międzynarodowej organizacji pozarządowej dążącej do ekonomicznego i politycznego równouprawnienia kobiet.

Lily Cole

 

Lily Cole, za sprawą dziewczęcej urody i kobiecego stylu boho, łączącego kwieciste printy, falbany i rozkloszowane fasony, może wydawać się delikatna, jednak to tylko pozory. Działalność społeczna brytyjskiej modelki jest imponująca. Lily chętnie wspiera kampanie na rzecz ochrony środowiska i zagrożonych gatunków. Jest przeciwna wykorzystywaniu zwierząt w przemyśle kosmetycznym (sama jest wegetarianką). Jej poparciem cieszą się WaterAid (organizacja walcząca z problemem dostępu do wody pitnej oraz higieny w krajach trzeciego świata) oraz działająca na rzecz ochrony środowiska i praw ludzkich Environmental Justice Foundation. Ponadto Lily Cole wielokrotnie protestowała przeciwko wykorzystywaniu pracy dzieci w branży modowej.

Adwoa Aboah

 

Choć ma dopiero 24 lata, już wprowadziła do świata mody nowe oblicze feminizmu. Kontrowersyjna Adwoa Aboah nie stroni od neonowych kolorów, ubrań z męskiej garderoby i odsłaniających sporo ciała fasonów. Jest fanką topowych marek, choćby Vetements. Jej styl i niecodzienna uroda odzwierciedlają burzliwe życie. Modelka jako nastolatka zmagała się z depresją i uzależnieniem od narkotyków. Teraz pomaga innym młodym dziewczynom: Adwoa jest założycielką platformy Gurls Talk, na której każda kobieta może podzielić się swoimi problemami i uzyskać wsparcie.

Sprawdź, czy ubrania z przesłaniem, w tym koszulki z feministycznymi hasłami są na topie! >>

Fot.: Instagram, Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.