Kategorie

Kolory – co oznaczają? Psychologia kolorów

Chcesz wiedzieć, co oznaczają poszczególne kolory i jakich barw należy unikać na rozmowie kwalifikacyjnej? Koniecznie sprawdź ten artykuł i poznaj ich tajemnice!

Jeśli czytałyście młodzieżowe czasopisma, na pewno niejednokrotnie natknęłyście się na artykuły o kolorach. Przykłady? Podam ten najpopularniejszy. „Sprawdź, co mówi o tobie ulubiony kolor”. Przyznam szczerze, że od zawsze niesamowicie mnie to ciekawiło, bo chciałam wiedzieć o samej sobie jak najwięcej. Pochłaniałam artykuły, ale ciągle było mi mało. Postanowiłam przyjrzeć się temu z bliska i w ten sposób dowiedziałam się o psychologii kolorów. Dodam, że moja praca dyplomowa ze stylizacji traktowała właśnie o kolorach i ich symbolice.

Czym jest kolor?

Przytoczę definicję prosto z encyklopedii. Kolor to wrażenie wywołane przez światło padające na ludzkie oko. Aż tyle i tylko tyle. Każdy z nas inaczej odbiera barwy, a ich postrzeganie jest zależne od towarzystwa, w którym się znajdują. Ten sam kolor możemy odbierać jako jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od tego, jaki kolor będzie leżał obok niego.

Psychologia kolorów

Odpowiednie kolory mają ogromne znaczenie w procesie budowania wizerunku zarówno osoby, jak i marki. Nie bez powodu logo marki Coca-Cola jest czerwone. Nie bez powodu również w czerwcu z wystaw sklepowych krzyczą na nas wielkie czerwone napisy SALE. Psychologia kolorów to nauka, która bada wpływ barw na poszczególne reakcje organizmu i psychikę człowieka. Wiedzę tę wykorzystują m.in. wielkie koncerny w swoich działaniach marketingowych.

Jak to jest z tymi kolorami?

Kolor niebieski – to kolor bezchmurnego nieba i spokojnego morza. Uspokaja, relaksuje, daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację. Świetnie sprawdza się na ścianach pokoju, w którym spędzamy czas wolny. To jeden z moich faworytów!

Kolor czerwony – mocno stymuluje organizm, powodując wydzielanie adrenaliny. To kolor władzy, dlatego nie należy wybierać go na rozmowy kwalifikacyjne, warto jednak podkreślić nim swój autorytet. Dodam, że to bardzo kobiecy, seksowny kolor –uwielbiam czerwone sukienki, a Wy?

Kolor żółty – niezwykle pozytywny, optymistyczny. Sprawia, że organizm wydziela serotoninę, czyli hormon szczęścia. Kojarzy się ze słońcem, radością, beztroską. Idealny dla osób towarzyskich, brylujących w towarzystwie.

Kolor zielony – to kolor natury, rozkwitającej roślinności, budzącej się do życia po zimie. To siła, harmonia, świeżość i pozytywna energia. Muszę dodać, że to również kolor roku 2017 wg Instytutu Pantone (greenery).

 

Kolor fioletowy – kolor królewski, symbolizujący władzę, luksus, bogactwo. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować, zachęca do medytacji, dlatego wybierają go mnisi. 🙂

Kolor brązowy – to kolor, którego polecam unikać. Z jednej strony kojarzy się z naturą, bo to kolor ziemi, natomiast z drugiej z ubóstwem i nudą. Brązowe garnitury? Jestem na nie.

Kolor czarny – elegancja, luksus, ekskluzywność, klasa sama w sobie. Bo przecież nic tak nie działa, jak mała czarna, prawda?

Biel – to w zasadzie nie kolor, to połączenie wszystkich kolorów. Symbolizuje czystość i niewinność, dlatego właśnie suknie ślubne są zazwyczaj białe. Osobiście uwielbiam białe letnie sukienki!

Podsumowując

Moim zdaniem warto znać symbolikę kolorów oraz ich wpływ na psychikę człowieka, ponieważ przy pomocy ubrania możemy wyrazić zarówno swój charakter, jak i intencje. Zwróćcie uwagę na to, jakimi kolorami się otaczacie i zastanówcie się, jaki to może mieć wpływ na odbieranie Waszej osoby. Do usłyszenia! 🙂

[poll id=”95″]

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk

5 komentarzy