Kategorie

  • Allani
  • /
  • Redakcja poleca
  • /
  • Maseczki antywirusowe – wielorazowe czy jednorazowe? Pomagamy wybrać maseczkę ochronną
rodzaje maseczek ochronnych na twarz

Maseczki antywirusowe – wielorazowe czy jednorazowe? Pomagamy wybrać maseczkę ochronną

Nakaz zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje w przestrzeni publicznej, nie tylko w sklepie, urzędzie czy transporcie, ale też na ulicy. Jeśli chcesz poczuć się bezpiecznie w dobie pandemii, zakup dobrej jakości maseczki ochronnej jest niezbędny. Jaką maseczkę wybrać, aby dobrze zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem? Przeczytaj nasz poradnik!

Maseczki ochronne jednorazowe – najważniejsze informacje

Maseczki chirurgiczne

Maseczki jednorazowe powinny być stosowane maksymalnie przez godzinę, a później wyrzucone do zamkniętego kosza na śmieci. Takie maseczki – jak drugi człon wskazuje – są przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użytku. Wykonywane są z cienkiej włókniny polipropylenowej, która dość szybko naciąga wilgocią i traci swoje właściwości ochronne. 

Do tych pierwszych należą przede wszystkim maseczki chirurgiczne, wykonane z włókniny polipropylenowej. Ze względu na to, że jest ona stosunkowo nietrwała i dość szybko nasiąka wilgocią, powinna być stosowana maksymalnie godzinę, a następnie wyrzucana do zamkniętego kosza na śmieci. 

Maseczki przeciwpyłowe

Drugim rodzajem maseczek jednorazowych są profesjonalne maski przeciwpyłowe, które zakłada się podczas prac remontowo-budowlanych bądź w zakładach rzemieślniczych (np. stolarskich). Dobrze chronią usta i nos przed pyłem, kurzem oraz drażniącymi błony śluzowe substancjami chemicznymi. Taką maseczkę możemy wykorzystać również jako ochronę w trakcie epidemii koronawirusa. Zwróćmy uwagę na oznaczenie na maseczce – symbol NR świadczy o tym, że jest jednorazowego użytku i może być stosowana przez maksymalnie 8 godzin. 

Maseczki ochronne wielorazowe – co warto o nich wiedzieć?

 

Maseczki wielokrotnego użytku to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcemy bezustannie zużywać jednorazowych masek na każde wyjście. Profesjonalne maski ochronne, bądź takie które uszyjemy samodzielnie, możemy zakładać wiele razy, jeśli będziemy dbać o ich czystość i odpowiednio je użytkować. Oto najważniejsze informacje o maskach wielorazowych:

Maseczki ochronne z filtrem 

Do tej grupy zaliczamy wszystkie profesjonalne maseczki, które mają wbudowany specjalny filtr oczyszczający wdychane powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń. Są to maski antysmogowe oznaczone specjalnymi symbolami (np. R). 

Maseczka typu przyłbica

Do ochrony antywirusowej coraz częściej wykorzystuje się specjalistyczne maski medyczne w formie nakładanej przyłbicy. Są to wsuwane na głowę przezroczyste maski chroniące całą twarz. Z tego typu sprzętu korzystają m.in. lekarze stomatolodzy czy personel medyczny narażony na zanieczyszczenia okolicy twarzy. 

Maseczka uszyta samodzielnie

Maskę ochronną wielorazowego użytku można również uszyć samodzielnie, wykorzystując do tego dobrej jakości, gruby materiał z bawełny. Dwie warstwy przycina się, formuje w kształt maseczki, a następnie zszywa się w jeden prostokąt. Do mocowania maski do uszu możemy wykorzystać tasiemki bądź gumki do włosów. 

A jak odpowiednio dbać o maseczki wielorazowe? O tym już w następnym akapicie!

Maseczki wielokrotnego użytku – kiedy są bezpieczne?

Maseczki ochronne wielorazowe należy bezwzględnie odkażać po każdym przyjściu z przestrzeni publicznej. Maseczkę z bawełny (np. uszytą samodzielnie) należy systematycznie prać (w minimum 60 stopniach). Po wysuszeniu materiał należy dodatkowo zdezynfekować żelazkiem bądź parownicą. 

Jak czyścić maseczkę ochronną z filtrem? Po każdym zastosowaniu dezynfekuj powierzchnię filtra, na którym mogą się gromadzić cząsteczki śliny, za pomocą specjalnych preparatów, na przykład na bazie bezpiecznego dla błon śluzowych rozcieńczonego kwasu podchlorawego. Pozostałą część maseczki (tzw. otulinę) należy wyprać w pralce bądź ręcznie.

Przyłbicę również należy odpowiednio zdezynfekować pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu. Dodatkowo przezroczystą pleksę możemy przetrzeć płynem antybakteryjnym. 

Gdzie kupić maseczkę ochronną? 

Pamiętaj, aby za każdym razem dbać o swoje zdrowie i higienę. Podczas użytkowania maseczki nie dotykaj okolicy twarzy. Systematycznie myj ręce według instrukcji zamieszczonych w internecie (np. Głównego Inspektoratu Sanitarnego).