Kategorie

Jaki zegarek kupić, by posłużył Ci na lata i pasował do garnituru?

Męski temat – jaki zegarek kupić? Klasyczny czy sportowy?

Jaki zegarek kupić, by sprawdził się na wiele okazji? W dzisiejszych czasach służy nam głównie jako biżuteria. Tym bardziej zależy nam nie tylko na jego praktyczności, ale przede wszystkim na wyglądzie. Sprawdź nasz poradnik i wybierz model idealny dla siebie.

W klasycznym wydaniu

Obecnie zegarek, który nosimy, służy do dwóch rzeczy: pokazania naszego statusu społecznego i stylu życia, jaki prowadzimy. Nic zatem dziwnego, że zależy nam na wybraniu idealnego modelu. Musimy Cię jednak zmartwić. Nie ma jednego, jedynego modelu zegarka, który będzie pasować do wszystkiego. Mężczyzna powinien mieć 3 rodzaje czasomierza: w stylu sportowym, klasycznym i casualowym. Dlaczego to takie ważne? Klasyczny (elegancki, z pozłacaną lub srebrną tarczą) posłuży Ci na wyjątkowe okazje, ważne uroczystości oraz spotkania biznesowe. Zegarek w codziennym stylu (zwykle na skórzanej bransolecie lub pół-sportowy model) będzie idealny na załatwianie codziennych spraw, wieczory ze znajomymi, czy weekendowe wypady za miasto. Natomiast ten sportowy (zazwyczaj z dodatkowymi funkcjami, może być z silikonowym paskiem lub innym mechanizmem zabezpieczającym) będzie wiernym kompanem podczas uprawiania sportów.

 

W stylu smart casual

Przed kupnem zegarka, musisz pamiętać o ważnej rzeczy, jaką jest mechanizm. Dzieli się na:

  • Mechaniczny (nazywany manualnym lub automatycznym) – zasila się go ręcznie, za pomocą nakręcenia koronki. Ruch wskazówek przy tym modelu jest płynny, powinieneś jednak pamiętać, by co jakiś czas ponownie go nakręcić.
  • Elektroniczny – działający dzięki wykorzystaniu baterii, stosuje się go głównie w zegarkach sportowych.
  • Kwarcowy – również wykorzystuje działanie baterii. Charakteryzuje się tym, że nie trzeba go nakręcać, jednak co jakiś czas trzeba dbać o wymianę źródła mocy. Rozpoznasz go po charakterystycznym napisie ,,quartz”.
  • Automatyczny – jak sama nazwa wskazuje, działa automatycznie dzięki naciągowi, który posiada. Zegarek nakręca się sam, pod wpływem ruchu ręki, który powoduje obrót części odpowiedzialnych za nakręcanie się sprężyny napędowej.

Sportowo i ekscentrycznie

Podstawowa klasyfikacja zegarków będzie zatem następująca: do garnituru i na co dzień wybieraj model z mechanizmem kwarcowym lub mechanicznym. Do eleganckich stylizacji pasują zazwyczaj klasyczne, analogowe modele, które doskonale uzupełniają biznesowy look. Do uprawiania sportu najlepiej sprawdzą się zegarki elektroniczne z dodatkowo wbudowanymi funkcjami (warto zobaczyć również silikonowe modele, niezbędne podczas wykonywania wyczynowych ćwiczeń).

Poza tym warto również wiedzieć, że:

  • by zegarek sprawnie działał, warto co jakiś czas oddać go do przeglądu;
  • zegarki mogą źle reagować na gwałtowne zmiany temperatur i kontakt z substancjami ciekłymi;
  • przegląd powinien być dokonywany średnio co 3 lata, zwykle podczas wymiany baterii;
  • zwykle żywotność zegarka wynosi do 10 lat.

Fot.: ONS, Shutterstock

Napisz do autora: sonia.ubik@allani.pl

Miłośniczka mody, estetyki lat 60. i niezliczonej ilości kawy. Na co dzień staram się godzić moje dwie największe pasje jakimi są moda i muzyka. Prowadzę bloga modowego, gdzie staram się przekonać innych, aby nauczyli się podążać za własnym stylem, nie ulegając przy tym wszystkim sezonowym trendom. W wolnych chwilach przygotowuję się do nagrania swojej pierwszej EPki, bo dwie pasje muszą iść u mnie w parze. :)

One Comment