Kategorie

cersei lannister

Metamorfozy bohaterek „Gry o tron”

To już dziś! Po ponad roku oczekiwania, na ekrany telewizyjne wreszcie powraca „Gra o tron”. Jesteście ciekawi kolejnego sezonu? Najpierw zobaczcie, jak zmieniały się bohaterki poprzednich części. Ich metamorfoza robi wrażenie!

„Gra o tron” to nie tylko wciągająca opowieść o walczących rodach, pełna nagłych zwrotów akcji, epatująca krwią i nagością. To także świetnie zrealizowana produkcja pod względem scenograficznym i kostiumologicznym. Dziś zajmiemy się tym drugim – serialowe kostiumy urzekają swoim kunsztem i starannością. Co ciekawe, praktycznie każdy z bohaterów ma swój niepowtarzalny styl, który ewoluuje wraz z doświadczeniami życiowymi i modą poszczególnych krain. Za tą modową ucztę odpowiedzialna jest Michele Clayton – kostiumografka, która poprzez stroje wyraża charakter i historię poszczególnych bohaterów. Rzeczywiście, widać to po Cersei Lannister, Sansie Stark i Daenerys Targaryen, które w serialu przeszły prawdziwą metamorfozę. Te trzy silne kobiety zobaczymy w 7. sezonie, a każda z nich na pewno sporo namiesza w kolejnych odcinkach (my już na to czekamy z niecierpliwością i szykujemy popcorn).

Cersei Lannister

Królową Siedmiu Królestw na początku serialu zapamiętaliśmy głównie dzięki pięknym i skomplikowanym fryzurom. Wysokie upięcia, warkocze i długie blond pukle: tak prezentowała się żona władcy Westeros. Ponadto Cersei uwielbiała klejnoty, a jej styl można porównać z dalekowschodnią modą – kopertowe suknie, dzwonowate rękawy, szlachetne połyskujące tkaniny, a wszystko utrzymane w pastelowych, jasnych barwach. Z czasem w jej garderobie zaczyna pojawiać się coraz więcej czerwieni, uosabiających rosnącą siłę. Cersei jako matka króla, regentka i rywalka swojej synowej– Margaery Tyrell, chce dominować w świecie męskiej władzy i pokazać, kto tu naprawdę rządzi. Oprócz czerwonej sukni zaczyna też nosić zbroję, ale robi to w jakże kobiecy sposób! Metalowy pancerz z wytłoczonym motywem lwów opina jej talię niczym gorset i podkreśla ponętny biust. Zmiana w kolorystyce strojów następuje po śmierci pierworodnego syna – Cersei spowita w czerń powoli pnie się po władzę. Ten kolor zupełnie zdominuje garderobę królowej w 6. sezonie serialu. Odmieniona Cersei z krótko ściętymi włosami zaczyna nosić czarne kreacje z wysoką stójką i długimi rękawami uszyte z luksusowego żakardu ze srebrzystą nicią. Ten minimalizm wyraża czystą potęgę!

Sansa Stark

Od naiwnej i nieśmiałej nastolatki, po silną mroczną kobietę – tak wyglądała przemiana Dziedziczki Północy! Początkowo Sansa Stark ubiera się wedle północnej mody. Nosi szare i błękitne proste suknie uszyte z grubej wełny. Po przybyciu do Królewskiej Przystani jej styl jest podporządkowany dworskiej etykiecie, choć nadal wyróżnia się prostotą. Jedwabne różowe stroje i fryzura wzorowana na uczesaniu Cersei Lannister – tak nastolatka stara się wpasować w skomplikowane realia królewskiego otoczenia. Po ślubie z Tyrionem Lannisterem jej kreacje stają się bogatsze we wzory i hafty. Przełom następuje po ucieczce z Królewskiej Przystani, a nowy kolor włosów – czerń, staje się symbolem nowego życia i wyzwolenia (choć na krótko). W Winterfell, jako żona Ramsaya Boltona, na nowo stłamszona Sansa nosi ciemne suknie z dodatkiem futra, które często szyje samodzielnie. W ostatnich odcinkach poprzedniego sezonu jesteśmy już świadkami triumfu Sansy: jako spadkobierczyni Starków znów nosi czerń (czyżby ten kolor dodawał jej siły?) z charakterystycznym motywem wilków (jej rodowy herb) na piersi.

Daenerys Targaryen

Ewolucja stylu Matki Smoków była również spektakularna! Początkowo Daenerys jest eteryczna i delikatna, co wyrażają jej zwiewne, często transparentne suknie. Małżeństwo z Khalem Drogo jest dla niej stylową rewolucją. Daenerys świadomie zaczyna ubierać się tak, jak Dothrakowie: nosi skórzane topy i spodnie. W 2. sezonie, już jako Matka Smoków, która ma wielką misję, zaczyna nosić błękitne kreacje wzbogacone o metalowe elementy, które podkreślają jej wojowniczą naturę. Wraz z kolejnymi epizodami, Wyzwolicielka z Okowów staje się coraz bardziej elegantsza. Jej białe suknie w greckim stylu czy gładkie minimalistyczne stroje z powłóczystymi płaszczami mogłyby nosić współczesne celebrytki (zresztą, Kim Kardashian i Gwyneth Paltrow chyba zdążyły zainspirować się stylem Daenerys). Ostatnie odcinki poprzedniego sezonu „Gry o tron” znów pokazują nam Matkę Smoków w nowej odsłonie. Danerys zmierza po objęcie Żelaznego Tronu w czarnym kostiumie przypominającym koronacyjny strój Cersei. Jak widać, w Westeros tylko czerń może być kojarzona z kobiecą władzą i potęgą.

Fot.: Instagram, Eastnews

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.