Kategorie

 • Allani
 • /
 • Jak nosić
 • /
 • Moda lata 70. – jak się ubrać w stylu hippie? Stylizacje dla niej i dla niego!
lata 70 stylizacje

Moda lata 70. – jak się ubrać w stylu hippie? Stylizacje dla niej i dla niego!

Lata 70. tętniły życiem i kolorem, przesiąknięte były także kulturą hipisowską. Te aspekty musiały wpłynąć na modę, która była barwna, zwiewna, wyzwolona. Czym charakteryzowała się moda w latach 70. i jakie stylizacje z tego okresu powrócą w sezonie wiosenno-letnim? 

Lata 70. w modzie – jakie były?

Moda w latach 70. pozbawiona była barier, konwenansów i zasad. Filozofia wolności, którą głosił nurt hippisowski, przełożyła się na styl ubierania. W tej dekadzie moda została wyzwolona, a ubiór stał się sposobem na wyrażenie swojej indywidualności i charakteru. Styl lat siedemdziesiątych na stałe wpisał się w świadomość społeczną tamtych czasów, ale i obecny kanon mody.

Ten styl w modzie nie przeminął bezpowrotnie, gdyż w sezonie wiosenno-wakacyjnym powraca do łask. Moda w stylu lat 70. na Allani umożliwi Ci dobór najlepszego outfitu. A jest w czym wybierać! Ta estetyka ubioru miała trzy podstawowe nurty: hippie, disco i punk. Przez to stylistyka tych czasów była dość zróżnicowana, królowały kwiaty oraz długie zwiewne sukienki, spodnie dzwony, ale jednocześnie dyskotekowy kicz i intensywne kolory, a także odważny i totalnie przełamujący kanon modowy punk, w którym dominowały czarne i czerwone kolory, ćwieki, łańcuchy oraz wymyślne fryzury. Lata 70. w modzie prezentowały dwie skrajności – koloru, szczęścia i zabawy przeciwstawione z mrokiem i buntem. Nie mniej jednak ten czas w modzie uznać za przełamujący, pozbawiony sztywnych ram i kanonów. Moda lat 70. wyzwoliła indywidualizm, sposób na wyrażanie siebie oraz swoich przekonań. Była to swoista manifestacja, gdyż każdy z tych trzech nurtów w modzie w latach 70. związany był ze zmianami polityczno-społecznymi.

Styl lat 70. – moda dla niej

Hippie, punk czy disco – każdy z tych nurtów przełamuje kanon i zrywa z tym, co było wcześniej znane. Króluje naturalizm, klasyczne piękno i kreatywny indywidualizm. Jak się ubrać w stylu lat siedemdziesiątych?

 • Styl hippisowski – kobiety, które chcą znaleźć odpowiedni outfit w tym looku, powinny postawić na długie sukienki w kwieciste oraz psychodeliczne wzory, jeansową kurtkę i spodnie dzwony. Ubrania w tym stylu są swobodne, luźne oraz inspirowane kulturą Bliskiego Wschodu. W modzie hippie królują frędzle, kapelusze z szerokim rondem, buty na platformie oraz tuniki. Styl “dzieci kwiatów” jest związany z kultem natury i wyzwoleniem społeczno-kulturowym.
 • Disco – krótkie bluzki, dzwony, kolorowe ubrania i nutka kiczu – to charakterystyka tego stylu. Modę disco lat 70. zapoczątkował film Gorączka sobotniej nocy, dlatego ta stylistyka kojarzy się tanecznie, błyszcząco i kolorowo. Kobiety, które szukają outfitu w tym stylu, powinny wybrać barwne spodnie dzwony, sukienki z cekinami, kombinezony i spódniczki mini. Do tego wysokie kozaki na platformie, zakolanówki, złote i srebrne połyskujące materiały oraz falbany.
 • Punk – przede wszystkim bunt i totalna opozycja do koloru. W stylistyce tej królują ciemne barwy, a także przeobrażanie istniejących już ubrań oraz ich niszczenie. W strojach (a przede wszystkim w spodniach) pojawiają się dziury, na jeansowych kurtkach – naszywki i agrafki, a na głowie – irokez. Jeśli chcesz osiągnąć taki styl, to wybierz spodnie w czarno-czerwoną kratę, czarną bluzkę i ramoneskę lub skórzaną spódnicę mini i kabaretki. Do tego buty na platformie.

Barwne lata 70. – outfit dla mężczyzny

Stylistykę mody męskiej przełamywała kultura punk i glam rock. Natomiast w męskiej modzie hippie i disco królowały przede wszystkim dzwony oraz koszule z szerokim kołnierzykiem, a także kolorowe marynarki i jeansowe kurtki.

 

 • Hippi – luźne koszule, kolorowe desenie, fantazyjne wzory, dzwony, jeans i kamizelki – tymi elementami charakteryzuje się moda lat 70. w nurcie hippisowskim. Kanonicznym jest styl, który prezentował np. John Lennon lub Jimi Hendrix. Ma być swobodnie i kolorowo.
 • Disco – kolor i kicz dominują w tej stylistyce, a w męskiej modzie lat 70. w tym nurcie nie może zabraknąć dzwonów, marynarek i koszul z szerokim kołnierzykiem. Wzorem jest tutaj stylizacja Johna Travolty w Gorączce sobotniej nocy.
 • Punk – skóra, agresywny look i irokez. To moda subkulturowa, która charakteryzuje się specyficznym outfitem. Ramoneska, spodnie z dziurami, ćwieki, ciężkie buty i naszywki – to elementy, które charakteryzują punkową modę męską.

Lato w stylu lat 70. i 80.

Ten styl powraca i będzie hitem sezonu wiosenno-letniego 2020. Retro styl jest szczególnie widoczny w modzie damskiej. Spódnice maxi w kwiaty o zwiewnym kroju, obcisłe kombinezony damskie, dobrze skrojone sukienki, szerokie rękawy oraz oczywiście nieśmiertelne spodnie dzwony. Przygotuj się na modową rewolucję.

Trendy sezonu wiosna-lato to także spodnie z wysokim stanem, neonowe kolory i mieszanie elegancji ze sportowym luzem. Lata 70. i 80. w modzie to czas wyzwolenia, miksowania stylów i całkowitej swobody w dobieraniu kolorów. Chociażby kolekcja wiosna-lato domu mody Yves Saint Laurent zapowiada wielki powrót lat 70. oraz 80. Co ciekawe, projekty tej marki pokazują, że styl hippie, disco, glam i punk można ze sobą przeplatać i zestawiać. Kwieciste sukienki maxi niepozbawione są cekinów i błyszczących oraz złotych elementów, a czarne legginsy zestawia się z luźnymi bluzkami z szerokimi rękawami. Ponadto w tym sezonie będą modne połyskujące kozaki i buty na platformie.

fot. Shutterstock.com, Allani.pl – materiały partnerów.

Produkty w stylu lat 70.: