Kategorie

Motywy ze świata Walta Disneya na wybiegu

Zaczarowany świat animacji Walta Disneya czaruje nie tylko kolejne pokolenia dzieci i dorosłych, ale ma swoje miejsce w świecie mody. Nie wierzysz? Sprawdź, jakie bajkowe motywy inspirują projektantów!

Myszka Miki zawsze modna

Kiedy myślimy o świecie Walta Disneya, najczęściej przed oczami staje nam Myszka Miki i jej towarzysze. Ta sympatyczna postać podoba się także projektantom. W 2013 r. echem w świecie mody odbiła się kolekcja Marca Jacobsa, który z najsławniejszej myszy uczynił swój motyw przewodni. Ostatnio za sprawą powracających trendów z lat 80. i 90., retro bluzami i koszulkami z Myszką Miki i Minnie zachwyciły się znane fashionistki, choćby Miroslava Duma. 

Walt Disney w wersji glamour

Odmienne podejście do bajkowych motywów zaprezentowała Mary Katrantzou. Podczas niedawnego Tygodnia Mody w Londynie, za sprawą surrealistycznej animacji Walta Disneya, przeniosła nas w świat szykownych lat 40. Projektantka inspirowała się jego Fantazją — bajką dziś już raczej zapomnianą. Na wybiegu mogliśmy zobaczyć prawdziwą feerię barw i zachwycający przepych połyskliwych tiulowych tkanin, ciężkich żakardów i bogatych haftów. Choć kolekcja Katrantzou czerpie sporo ze świata bajek Disneya, na próżno szukać tam infantylnych printów. Wręcz przeciwnie, jej długie suknie z nadrukowanymi cekinowymi wizerunkami Dzwoneczka, małych centaurów czy rajskich ogrodów idealnie nadają się na czerwony dywan.

Księżniczki Walta Disneya na wybiegu

Bajki Walta Disneya, z szeregiem niezapomnianych bohaterów, w tym pięknych księżniczek, nieustannie inspirują projektantów. W każdym sezonie można wypatrzyć na wybiegach projekty wyraźnie nawiązujące do kobiecych postaci. Podobnie było w tym roku. Od pokazów haute-couture, po kolekcje z poszczególnych tygodni mody — większość modowych wydarzeń nie może obyć się bez księżniczki z animacji Disneya. Projektanci najczęściej inspirują się kolorami sukni księżniczek, które zapisały się już w świadomości kilku pokoleń odbiorców. Mamy więc intensywną żółć Belli z Pięknej i Bestii, delikatny jasny błękit Kopciuszka czy dziewczęcy róż, jaki nosiła Aurora w Śpiącej królewnie. Nie zapominajmy o charakterystycznych fasonach strojów księżniczek, które również pojawiają się na wybiegach. Orientalny kostium Dżasminy, krótka sukienka z frędzlami Pocahontas czy grecka suknia Megary mają swoje odpowiedniki na wybiegach.

Fot.: Imaxtree

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.