Kategorie

modny garnitur i noszenie go niepoprawnie

Najczęstsze błędy w ubiorze formalnym

Ubiór formalny złożony z modnego garnituru, koszuli,krawata lub muszki zobowiązuje. Chcesz wyglądać stylowo i elegancko? Zobacz, jakich błędów musisz się wystrzegać, aby na ważnych uroczystościach czy spotkaniach prezentować się nienagannie.

Za długie nogawki

Jeden z najczęstszych i najgorszych błędów, a przy okazji prawdziwy koszmar stylistyczny, to za długie nogawki spodni, które marszczą się w okolicach kostek i stóp. Uwierz, nie ma nic gorszego, niż dopasowany modny garnitur zepsuty takim szczegółem: ogromnymi fałdami i harmonijkami w dolnych partiach sylwetki. Co więcej, takie nieestetyczne załamania optycznie Cię skrócą. Ratunek? Dokładne mierzenie spodni tuż przed zakupem. Ich długość zależy oczywiście od fasonu, natomiast przyjęło się, że tylna krawędź nogawki powinna być prosta, natomiast przednia może tworzyć jedno niewielkie załamanie.

Niedopasowana szerokość krawatu

W dzisiejszych czasach mężczyźni często nie przywiązują wagi do szerokości krawatu, a to spory błąd. Ten męski dodatek nadal przykuwa uwagę, dlatego, oprócz koloru i wzoru, ważna jest jego szerokość dopasowana do kroju garnituru. Zbyt wąskie lub za szerokie krawaty narażą Cię po prostu na śmieszność. Dlatego zawsze dobieraj krawat do wielkości klap marynarki. Te z kolei powinny być adekwatne proporcjami do szerokości Twoim ramion. 

Stylizacyjny przepych

Skoro okazja jest wyjątkowa, pasuje założyć wszystko to, co eleganckie i najlepsze. Spinki do mankietów i krawata, szelki, pasek…Mężczyźni też lubią wpadać w stylizacyjny przepych, co nie wychodzi im na dobre. Zbyt duża ilość klamer, spinek i innych metalowych elementów nigdy nie będzie wyglądać dobrze, lecz tylko groteskowo. Pamiętaj zatem o uniwersalnej zasadzie: do nieformalnych garniturów noś pasek, do formalnych: szelki. Nigdy nie łącz tych dodatków razem!

Metki i szwy na nowym garniturze

Wybierasz się na przyjęcie i na tę okazję kupiłeś nowy modny garnitur? Zaraz po przyjściu do domu chwyć w ręce nożyczki i usuń wszystkie metki i nici zszywające kieszenie. Epatowanie logiem producenta wśród ludzi nie jest w dobrym tonie. Tak samo nie ma sensu w ostentacyjny sposób chwalić się, że właśnie zakupiłeś nowiutką marynarkę, z której nawet nie zdążyłeś usunąć zabezpieczających nici.

Koszula z krótkim rękawem

Jeszcze do niedawna obowiązkowy zestaw na tradycyjnym polskim weselu: koszula z krótkim rękawem, krawat i marynarka, na szczęście odchodzi do lamusa. Niemniej, warto powtórzyć jeszcze raz: do garnituru i marynarki zakładaj tylko koszule z długim rękawem. Żadne usprawiedliwienia wysoką temperaturą, zaduchem i stylem innych mężczyzn nie wchodzą w grę! Chcesz wyglądać elegancko i uniknąć obciachu? Zapomnij o krótkich rękawach.

Sprawdź, kiedy możesz założyć koszulę z krótkim rękawem >>>

Fot.: Imaxtree, Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.