Kategorie

O czym mówi kształt i kolor pierścionka zaręczynowego?

Pierścionek zaręczynowy jest upragnionym prezentem, o którym marzą miliony kobiet. Czy wiesz, że kształt i kolor osadzonego w nim kamienia szlachetnego ma swoje ukryte znaczenie? Poznaj jego sekretną mowę!

Znaczenie kamieni szlachetnych

Jeśli myślimy o pierścionku zaręczynowym, najczęściej wybór pada na diament. Dlaczego? Najtwardszy minerał na Ziemi symbolizuje wierność i trwałość uczucia. Oczywiście, można postawić też na inny kamień szlachetny. Szafir wiąże się z uduchowieniem, ognisty kolor rubinu nawiązuje do namiętności i miłości, a szmaragd symbolizuje nieprzemijalność.

Jaki kształt kamienia szlachetnego wybrać?

Kamienie szlachetne umieszczane w pierścionkach przyjmują określoną formę, a cały ten proces nazywany jest szlifem. Sposób szlifowania zależy od rodzaju kamienia szlachetnego i jego właściwości, jednak w jubilerstwie istnieje kilka najczęściej stosowanych szlifów.

Okrągły

Okrągły szlif jest najbardziej popularny, a jednocześnie dość drogi, gdyż tak równe i proporcjonalne szlifowanie powoduje spory ubytek kamienia szlachetnego. Taki kształt jest idealny dla osób wielbiących ponadczasowy styl i tradycję. Elegancki okrągły szlif nigdy nie przestanie być modny. Ponadto spodoba się kobietom, które uwielbiają połysk.

Szmaragdowy

Kamień szlachetny o szmaragdowym kształcie jest prostokątny lub kwadratowy i wyróżnia się subtelną elegancją. Szmaragdową formę docenią kobiety wymagające, których nie zadowalają półśrodki. Z wyborem takiego pierścionka zaręczynowego o wysublimowanym i nieco fantazyjnym szlifie łączy się dobry gust jego właścicielki.

Poduszka

Kamień szlachetny o szlifie poduszki ma zaokrąglone brzegi i łączy w sobie zarówno okrągłe jak i kwadratowe linie. Choć jego kształt ma antyczne korzenie, w jubilerstwie jest popularny dopiero od 100 lat. Taki pierścionek zaręczynowy docenią romantyczki dążące do subtelnego, a jednocześnie kobiecego wyglądu.

Łza

Kształt kamienia szlachetnego przypominający łzę  lub gruszkę jest szlifem fantazyjnym. Choć najlepiej prezentuje się osadzony w kolczykach lub naszyjniku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić go w pierścionku zaręczynowym. Na pewno spodoba się on kobietom niezależnym, które lubią łamać utarte schematy i próbować nowych rzeczy.

Owalny

Owalny kształt kamienia szlachetnego pięknie wydłuża palce, a jednocześnie sprawia iluzję bogatego i okazałego pierścionka. Szlif ten powstał dopiero na początku lat 60. XX wieku, ale od razu został doceniony. Jest idealny dla kobiet ceniących estetykę i prostotę, które uwielbiają podążać za nowymi trendami.

Fot.: Shutterstock, Instagram

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.