Kategorie

  • Allani
  • /
  • Lifehack
  • /
  • Pranie kurtki puchowej – jak zrobić to skutecznie, aby jej nie zniszczyć? Poznaj porady eksperta

Pranie kurtki puchowej – jak zrobić to skutecznie, aby jej nie zniszczyć? Poznaj porady eksperta

Ciepłe puchowe kurtki cieszą się ogromną popularnością szczególnie podczas mroźnej zimy. Jednak ich czyszczenie stanowi dla wielu osób niemały problem. Oto krótki poradnik, który podpowie ci, jak prać puchowe kurtki, by służyły Ci latami w nienagannym stanie!

Jakie konsekwencje niesie za sobą nieodpowiednie pranie kurtki puchowej? Tego chciałabyś uniknąć

Zanim przystąpisz do prania kurtki puchowej musi wiedzieć, że nie musisz wykonywać tego obowiązku zbyt często. W zasadzie wystarczy raz na sezon  – np. przed jego rozpoczęciem lub po zakończeniu, gdy stwierdzisz, że straciła swoją pierwotną świeżość i wygląd. Nie należy jednak zaniedbywać prania kurtki puchowej, bo właśnie ten zabieg przywróci jej sprężystość, a także właściwości termoizolacyjne,

Zanim jednak z marszu wrzucisz kurtkę do pralki, musisz wiedzieć z czym wiąże się nieodpowiednie pranie okrycia wierzchniego z puchem. Skutkami może być np. zbity puch, przez który kurtka straci swój pierwotny kształt. Dlatego tak ważna jest znajomość kilku prostych zasad, które pozwolą Ci się cieszyć swoją zimową kurtką puchową przez długi czas! Najważniejsze wskazówki znajdziesz poniżej.

Przygotowanie kurtki puchowej do prania – od czego zacząć?

Przygotowanie kurtki puchowej do prania

Zanim przystąpisz do prania swojej puchowej kurtki, musisz ją odpowiednio przygotować. Przede wszystkim odepnij wszelkie dodatkowe elementy, takie jak kaptur czy pasek. Nie zapomnij również o opróżnieniu kieszeni – podziękujesz sobie za to zwłaszcza, jeśli nosiłaś w nich chusteczki. Puchowe kurtki najlepiej prać na lewej stronie z zasuniętymi zamkami. Warto także pamiętać, że przed praniem należy je delikatnie namoczyć w wodzie. Następnie lekko ugnieć swoje okrycie wierzchnie, aby usunąć z niego nagromadzone powietrze.

Jeśli Twoja puchowa kurtka posiada duże plamy, warto usunąć je przed praniem delikatną szczoteczką. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu odzież należy prać ręcznie, czy też w pralce. Aby się tego dowiedzieć, konieczne jest zapoznanie się z metką oraz zamieszczonymi na niej informacjami. Na szczęście puchowe kurtki w większości można prać na obydwa sposoby. Jeśli jednak producent odradza pranie w pralce, nie należy tego lekceważyć.

Zobacz też:  Jakie kurtki damskie znalazły się na liście najmodniejszych okryć sezonu 2022/2022? Poznaj najgorętsze trendy z wybiegów i ulic

Jak prać kurtkę puchową ręcznie? Najważniejsze wskazówki

Na ręczne pranie kurtki puchowej decydujemy się zwykle dopiero wtedy, gdy producent okrycia nie zezwala inaczej. Jest to niewątpliwie trudne zadanie, ale z naszymi wskazówkami pójdzie Ci o wiele lżej!

  • Na początku musisz przygotować dużą miskę ciepłej wody, której temperatura powinna wynosić około 30-40 stopni Celsjusza.
  • Następnie dodaj odrobinę specjalnego płynu do prania puchowej odzieży.
  • Włóż kurtkę do miski i namocz ją pozostawiając w roztworze na około 40-60 minut.
  • Teraz możesz przystąpić do usuwania zabrudzeń ze szczególnym uwzględnieniem rękawów oraz kołnierza. Pamiętaj, aby zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ puchowe kurtki podczas prania łatwo ulegają zniszczeniu. Dlatego też nie uciskaj odzieży zbyt mocno ani jej nie wyciskaj. Najlepsza technika to delikatne ugniatanie kurtki.

Kolejnym etapem jest zaimpregnowanie puchowej kurtki zimowej. Nalej ciepłą wodę do kolejnej miski i wlej do niej specjalny środek do impregnacji. Puchowe kurtki warto zostawić w nim na około 15 minut. Po tym czasie wypłucz swoje okrycie wierzchnie w letniej wodzie. Proces ten może chwilę potrwać. Warto być cierpliwym, aby na odzieży nie pozostały zacieki.

Wskazówka! Jeśli masz naprawdę obszerną kurtkę puchową, a producent nie zaleca prania jej w pralce, lepiej oddać ją w ręce profesjonalistów. Unikniesz męczącego i czasochłonnego procesu, zyskując tym samym perfekcyjnie odświeżone okrycie na zimę.

Pranie kurtki puchowej w pralce – jak zrobić to najlepiej? Podpowiadamy

pranie kurtki puchowej w pralce

Kurtki puchowe znacznie wygodniej pierze się w pralce, dlatego – jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony producenta – nie masz się czego obawiać. Jak zatem prać puchowe kurtki w pralce? Uprzednio namoczoną kurtkę włóż do pralki. Pamiętaj, aby okrycie było przewrócone na lewą stronę, nawet jeśli jest to kurtka pozbawiona dodatków czy zdobień.

Jeśli chodzi o program prania, najbezpieczniejszym wyborem będzie ten przystosowany do delikatnych tkanin, takich jak np. wełna. Wiele urządzeń posiada specjalny program dedykowany właśnie kurtkom i płaszczom. Maksymalna temperatura to, tak jak w przypadku prania ręcznego, 40 stopni Celsjusza. Istotne jest również odpowiednie wirowanie, które uchroni puch Twojej kurtki przed zbijaniem się – ustaw program z możliwie najmniejszymi obrotami: 400 lub 600.

Ciekawym trikiem jest pranie kurtki puchowej w pralce z… piłkami tenisowymi. Choć może się to wydawać nietypowym pomysłem, piłeczki tenisowe zapobiegną skupieniu się puchu w jednym miejscu, dzięki czemu odzież nie utraci swojego pierwotnego kształtu. Gdy twoja puchowa kurtka skończy się prać, warto ją także zaimpregnować. Wlej specjalny płyn do impregnacji puchowej odzieży i ponownie włącz program dla delikatnych tkanin.

Jak suszyć kurtkę puchową? O tych krokach nie możesz zapomnieć

Pranie puchowych kurtek to tak naprawdę połowa sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem jest ich suszenie, które ma ogromny wpływ na ich późniejszy kształt. Na początku trzeba odcisnąć je z nadmiaru wody – delikatnie i bez wykręcania tkaniny. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że puchowe kurtki powinny schnąć położone na płaskiej powierzchni. Nie należy ich wieszać ani na suszarce, ani na wieszaku, ponieważ puch przemieści się wtedy na dół, a twoja kurtka straci swój pierwotny kształt. Leżącą na płaskiej powierzchni kurtkę należy co jakiś czas przewracać oraz „oklepywać”, co zapobiegnie zbijaniu się puchu.

Jest to dość czasochłonny proces, którzy czasem może potrwać nawet kilka dni. Wymaga to odrobiny cierpliwości, ale pamiętaj, że dzięki temu twoje okrycie wierzchnie będzie po praniu wyglądać naprawdę korzystnie! Możesz także skorzystać z elektrycznej suszarki do ubrań. Temperatura powinna być ustawiona na 40 stopni Celsjusza. Puchowe kurtki należy suszyć do momentu, aż puch ulegnie rozwarstwieniu.

Szukasz więcej przydatnych wskazówek? Zobacz też:

Więcej ciepłych kurtek puchowych na zimę znajdziesz na Allani.pl: 

Napisz do autora: olgakostecka27@gmail.com

Zakochana w modzie i wizażu, miłośniczka zwierząt, fanka muzyki R'n'B i hip-hop. Uwielbia podróże i odkrywanie nowych miejsc, a taniec jest jedną z jej małych pasji. Nie wyobraża sobie dnia bez kubka herbaty, wolny czas spędza przy dobrym filmie lub książce.