Kategorie

Puchowa kurtka - pranie

Jak prać puchowe kurtki?

Ciepłe puchowe kurtki cieszą się ogromną popularnością szczególnie podczas mroźnej zimy. Jednak ich czyszczenie stanowi dla wielu osób niemały problem. Oto krótki poradnik, który podpowie ci, w jaki sposób prać puchowe kurtki!

Nieumiejętne pranie puchowych kurtek może mieć niestety wiele negatywnych skutków. Puch może się zbić, przez co obniżą się jego właściwości termoizolacyjne, a sama odzież straci swój pierwotny kształt. Dlatego tak ważna jest znajomość kilku prostych zasad, które pozwolą ci się cieszyć swoją zimową kurtką przez długi czas!

Kurtki puchowe – jak przygotować je do prania?

Zanim przystąpisz do prania swojej puchowej kurtki, musisz ją odpowiednio przygotować. Przede wszystkim odepnij wszelkie dodatkowe elementy, takie jak kaptur czy pasek. Nie zapomnij również o opróżnieniu kieszeni. Puchowe kurtki najlepiej prać na lewej stronie z zasuniętymi zamkami. Warto także pamiętać, że przed praniem należy je delikatnie namoczyć w wodzie. Następnie lekko ugnieć swoje okrycie wierzchnie, aby usunąć z niego nagromadzone powietrze. Jeśli twoja puchowa kurtka posiada duże plamy, warto usunąć je przed praniem delikatną szczoteczką. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu odzież należy prać ręcznie, czy też w pralce. Aby się tego dowiedzieć, konieczne jest zapoznanie się z metką oraz zamieszczonymi na niej informacjami. Na szczęście puchowe kurtki w większości można prać na obydwa sposoby. Jeśli jednak producent odradza pranie w pralce, nie należy tego lekceważyć.

Jakie kurtki damskie znalazły się na liście najmodniejszych okryć sezonu 2020/2021? Poznaj najgorętsze trendy z wybiegów i ulic>>

Kurtki puchowe damskie, które mogą ci się spodobać:

Jak prać puchowe kurtki ręcznie?

W przypadku prania ręcznego puchowe kurtki należy zamoczyć w misce ciepłej wody, której temperatura powinna wynosić około 30-40 stopni Celsjusza. Następnie dodaj odrobinę specjalnego płynu do prania puchowej odzieży i odczekaj kilka minut. Teraz możesz przystąpić do usuwania zabrudzeń ze szczególnym uwzględnieniem rękawów oraz kołnierza. Pamiętaj, aby zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ puchowe kurtki podczas prania łatwo ulegają zniszczeniu. Dlatego też nie uciskaj odzieży zbyt mocno ani jej nie wyciskaj. Kolejnym etapem jest zaimpregnowanie puchowej kurtki zimowej. Nalej ciepłą wodę do kolejnej miski i wlej do niej specjalny środek do impregnacji. Puchowe kurtki warto zostawić w nim na około 15 minut. Po tym czasie wypłucz swoje okrycie wierzchnie w letniej wodzie. Proces ten może chwilę potrwać. Warto być cierpliwym, aby na odzieży nie pozostały zacieki.

Szukasz idealnego okrycia wierzchniego na sezon 2020/2021? Odkryj tanie i ciepłe kurtki damskie, które kupisz w cenie nawet do 100 zł>>

Modne kurtki puchowe z oferty Allani:

Jak prać kurtki puchowe w pralce?

Kurtki puchowe znacznie wygodniej pierze się w pralce, dlatego – jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań ze strony producenta – nie masz się czego obawiać. Jak zatem prać puchowe kurtki w pralce? Uprzednio namoczoną kurtkę włóż do pralki. Pamiętaj, aby okrycie było przewrócone na lewą stronę, nawet jeśli jest to kurtka pozbawiona dodatków czy zdobień.  Jeśli chodzi o program prania, najbezpieczniejszym wyborem będzie ten przystosowany do delikatnych tkanin, takich jak np. wełna. Maksymalna temperatura to, tak jak w przypadku prania ręcznego, 40 stopni Celsjusza. Ciekawym trikiem jest wypranie puchowej kurtki z… piłeczkami tenisowymi. Choć może się to wydawać nietypowym pomysłem, piłeczki tenisowe zapobiegną skupieniu się puchu w jednym miejscu, dzięki czemu odzież nie utraci swojego pierwotnego kształtu. Gdy twoja puchowa kurtka skończy się prać, warto ją także zaimpregnować. Wlej specjalny płyn do impregnacji puchowej odzieży i ponownie włącz program dla delikatnych tkanin.

W modzie szukasz ponadczasowych trendów? Sięgnij po zawsze modne okrycie! Zobacz, jakie kurtki parki zawojują sezon 2020/2021>>

Więcej stylowych kurtek puchowych na zimę znajdziesz w katalogu Allani:

Jak suszyć puchowe kurtki?

Pranie puchowych kurtek to tak naprawdę połowa sukcesu. Prawdziwym wyzwaniem jest ich suszenie, które ma ogromny wpływ na ich późniejszy kształt. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że puchowe kurtki powinny schnąć położone na płaskiej powierzchni. Nie należy ich wieszać ani na suszarce, ani na wieszaku, ponieważ puch przemieści się wtedy na dół, a twoja puchowa kurtka straci swój pierwotny kształt. Leżącą na płaskiej powierzchni kurtkę należy co jakiś czas przewracać oraz „oklepywać”, co zapobiegnie zbijaniu się puchu. Zarówno długie puchowe kurtki, jak i krótkie fasony typu crop niestety wymagają długotrwałego suszenia. Może to potrwać nawet kilka dni. Proces ten wymaga odrobiny cierpliwości, ale pamiętaj, że dzięki temu twoje okrycie wierzchnie będzie po praniu wyglądać naprawdę korzystnie! Możesz także skorzystać z elektrycznej suszarki do ubrań. Temperatura powinna być ustawiona na 40 stopni Celsjusza. Puchowe kurtki należy suszyć do momentu, aż puch ulegnie rozwarstwieniu.

Znajdź ciepłe puchowe kurtki i akcesoria na zimę – sprawdź ofertę Allani.pl: 

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: olgakostecka27@gmail.com

Zakochana w modzie i wizażu, miłośniczka zwierząt, fanka muzyki R'n'B i hip-hop. Uwielbia podróże i odkrywanie nowych miejsc, a taniec jest jedną z jej małych pasji. Nie wyobraża sobie dnia bez kubka herbaty, wolny czas spędza przy dobrym filmie lub książce.