Kategorie

Pranie ubrań w pralce

Pranie ubrań w pralce – najczęściej popełniane błędy

Pranie ubrań w pralce tylko z pozoru wydaje się prostą czynnością. Na co dzień możemy wykonywać mnóstwo błędów, z których nie zdajemy sobie sprawy, a przyczyniają się one do wyglądu naszych ubrań w przyszłości. W tym artykule dowiesz się o tych najczęściej przez nas popełnianych. Sprawdź koniecznie!

Pranie to automatycznie wykonywana przez nas czynność, którą zazwyczaj traktujemy jako przykry obowiązek. Jesteśmy też przekonane, że nie wymaga ona większej filozofii. Brudne rzeczy wrzucamy do bębna pralki, wlewamy płyn do prania, ustawiamy automatyczny program i gotowe. Niestety mimo pozornego dbania o ubrania, po wyciągnięciu ich z pralki nie wyglądają już jak nowe, nierzadko też po kilku praniach nadają się do wyrzucenia. Musimy Cię zmartwić. Nie wszystko da się zrzucić na złej jakości materiał. Wina często leży również po naszej stronie.

Niewłaściwe sortowanie ubrań

Zwykle skupiamy się na sortowaniu ubrań pod względem kolorów. Oczywiste jest, że nie wypierzemy razem białych ubrań z czarnymi. Jednak to nie wystarczy. Równie ważne jest, by pamiętać o odseparowaniu od siebie różnych materiałów. Polarową bluzę powinnaś oddzielić od dzianinowej sukienki, a szyfonowe ubrania najlepiej wyprać ręcznie. Wtedy masz pewność, że materiał się nie podrze.

Swetry i koszule damskie:

Niewłaściwe usuwanie plam

Wrzucanie brudnych ubrań wprost do pralki to popularny błąd, chyba że chcesz je jedynie odświeżyć. Jeśli liczysz na to, że pralka usunie z Twojej ulubionej koszuli wielką, ciemną plamę, możesz poczuć się rozczarowana. Zamiast pokładać całe nadzieje w umiejętnościach wywabiania plam pralki, rozpraw się z problemem sama. Trudno usuwalne plamy zwykle słabną pod wpływem szarego mydła. Zanim więc wrzucisz ubranie do prania, spróbuj zaprać je mydłem z zimną wodą. W przypadku białych tkanin, warto również uprzednio zamoczyć je w misce z mydłem lub płynem do wywabiania plam.

Zbyt duża ilość wybielacza

Pamiętaj również, by nie przesadzać ze zbyt dużą ilością detergentów do prania. Zgromadzone w bębnie pralki mogą znacznie uszkodzić tkaniny, a nawet sprawić również, że nie wypiorą się zbyt dokładnie. W konsekwencji czego będziesz miała nie tylko zniszczone, ale i nadal brudne ubrania.

Topy i koszulki damskie:

Zaniedbana pralka

To chyba oczywiste, że pranie w uszkodzonej lub brudnej pralce całkowicie mija się z celem. Tymczasem za drobne defekty możemy być nawet odpowiedzialne same. W jaki sposób? Wystarczy, że piorąc ubrania z ostrymi i mocnymi zamkami (np. Twoje ulubione jeansy lub bluzę) zapomnimy o ich zamknięciu. Otwarte podczas programu z intensywnym wirowaniem może uszkodzić bęben pralki. Oprócz tego ważne jest, by na co dzień pamiętać o utrzymywaniu higieny w pralce. Przede wszystkim nie przetrzymuj w niej zbyt długo wypranych ubrań, bo mogą zostawiać przykry zapach, trudny potem do usunięcia. Po zakończonym praniu powinnaś również zostawić bęben otwarty, tak by mógł wyschnąć. Warto również raz na jakiś czas czyścić pralkę, by uniknąć jej późniejszych awarii, a także sprawić, byś mogła długo cieszyć się efektywnym jej działaniem.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: sonia.ubik@allani.pl

Miłośniczka mody, estetyki lat 60. i niezliczonej ilości kawy. Na co dzień staram się godzić moje dwie największe pasje jakimi są moda i muzyka. Prowadzę bloga modowego, gdzie staram się przekonać innych, aby nauczyli się podążać za własnym stylem, nie ulegając przy tym wszystkim sezonowym trendom. W wolnych chwilach przygotowuję się do nagrania swojej pierwszej EPki, bo dwie pasje muszą iść u mnie w parze. :)