Kategorie

jak prasować jedwab i zwiewne materiały

Jak prasować delikatne tkaniny?

Prasowanie jest przez Ciebie nielubianą czynnością? Zdarzyło Ci się już zniszczyć ulubioną bluzkę czy sukienkę przez złe ustawienie temperatury żelazka? Sprawdź, jak radzić sobie z problematycznymi tkaninami, aby uniknąć kolejnej wpadki!

Na niektóre z nas prasowanie działa odprężająco, inne wręcz nienawidzą tego zajęcia. Niezależnie, do której grupy się zaliczasz, możesz nie radzić sobie z delikatnymi tkaninami. Szyfon, aksamit czy wełna wymagają szczególnej uwagi i ostrożnego traktowania ich ciepłym żelazkiem. Przed rozpoczęciem prasowania sprawdź zalecenia na metce. Przydatne będą też dla Ciebie poniższe zasady dotyczące prasowanie różnych rodzajów problematycznych materiałów.

Jedwab

Jedwab jest bardzo delikatną tkaniną, dlatego jego prasowanie musisz zacząć od ustawienia żelazka na jedną z najniższych temperatur i ułożenia materiału na desce jego lewą stroną. Ubrania z prawdziwego jedwabiu prasujemy na sucho, a dopiero ewentualne silne zagniecenia staramy się zwilżyć. Sztuczny jedwab można prasować, gdy jest on jeszcze lekko wilgotny. Uwaga! Nie pryskaj tkaniny bezpośrednio wodą, gdyż może pozostawić nieestetyczne plamy.

Aksamit

Aksamitne sukienki i marynarki są hitem tego sezonu, jednak prasowanie ich może być dla Ciebie prawdziwą udręką, jeśli nie będziesz wiedziała, jak postępować. Najpierw ułóż na desce miękki ręcznik frotte, a żelazko ustaw na niską temperaturę. Aksamit prasuj po lewej stronie zawsze z użyciem pary, co zapobiegnie spłaszczeniu i zmatowieniu jego struktury. Nie dociskaj mocno żelazka, a raczej lekko przesuwaj go po materiale.

Wełna

Wełna wymaga ustawienia żelazka na średnią temperaturę. Prasowanie rozpocznij od lewej strony tkaniny, szczególnie uważając na szwy i inne wypukłości. Następnie odwróć ubranie na jego prawą stronę i prasuj przez wilgotną lnianą lub bawełnianą ściereczkę. Proces prasowania trwa do momentu, aż ściereczka i wełna będzie całkowicie sucha.

Szyfon

Niedługo wyjmiesz z szafy lekkie szyfonowe bluzki i sukienki. Pamiętaj, aby prasować je w niskiej temperaturze na sucho, gdyż szyfon pod wpływem wody może się brzydko marszczyć. Upewnij się również, czy powierzchnia żelazka nie jest zarysowana — nierówności mogą zniszczyć delikatną tkaninę. W razie niepewności prasuj szyfon przez cienką szmatkę lub pergamin.

Fot.: Shutterstock, Imaxtree

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.