Kategorie

Styl flapper

Styl flapper – czy wiesz, co oznacza?

Styl flapper to tak naprawdę nowy kanon piękna kobiety, który narodził się w latach 20. XX wieku. Swoją popularność zyskał dzięki ekranizacji ,,Wielki Gatsby”, która spopularyzowała flapper girls na dobre. W tym roku ten trend powraca ze zdwojoną siłą. Chcesz wiedzieć, co nosić, by wpisać się w flapperową modę? Sprawdź!

Styl flapper i flapper girls

Orędowniczki flapperowego stylu ochrzczono mianem flapper girls. Były to kobiety, które po wyzwoleniu z krępującego ruchy gorsetu, postanowiły rzucić się w wir zabawy i beztroskiego życia. Cechami charakterystycznymi ich stylu były przede wszystkim krótko ścięte włosy oraz sukienki midi z obniżoną talią. Właśnie tak najczęściej ubraną można było spotkać wtedy Zeldę Fitzgerald oraz pozostałe celebrytki tamtych czasów. Lata 20. to również okres burzliwych przemian społeczno-politycznych, które za oceanem zwykło się nazywać Ryczącymi latami dwudziestymi. W świecie amerykańskim dwudziestolecie międzywojenne oznaczało bowiem czas prosperity, dobre inwestycje biznesowe oraz rozkwit konsumpcjonizmu. Amerykanki po raz pierwszy (1920 r.) otrzymują prawo do głosu i jeszcze nigdy jak do tej pory, nie czują się wyzwolone, co również przejawia się w ich ubiorze. Po raz pierwszy Europa zaczyna kopiować modę zza oceanu.

Ubrania w stylu flapper:

Być jak flapper girl

Flapper girl lub flapperka w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza ,,podlotka.” Jej zachowanie to jawny przejaw buntu wobec powszechnie panujących zasad. Można powiedzieć, że to lekkomyślna nonkonformistka lubiąca przesadnie się stroić i malować. Jak wcześniej zostało wspomniane, za oficjalną ambasadorkę tego stylu określa się Zeldę Fitzgerald. Trochę przekorna i swawolna kobieta, która wiedziała jednocześnie co oznacza klasa i elegancja w zachowaniu. Makijaż flapper girl to przede wszystkim: jasna cera, eyeliner, intensywna czerwień ust oraz mocno zaakcentowane kości policzkowe. Trzy podstawowe kosmetyki, bez których flapperki nie mogły się wtedy obejść to burgundowa szminka, kredka do oczu oraz róż. Fryzura natomiast powinna być w formie najbardziej skróconego boba lub charakterystycznych fal podkreślonych brylantyną.

Akcesoria do włosów, które pomogą Ci uzyskać podobną fryzurę:

Ciekawostką jest fakt, że flapper girls dążyły do zachowania jak najbardziej chłopięcej sylwetki. Wtedy również bardzo popularne stało się obwiązywanie biustu bandażem, by dodatkowo spotęgować efekt. Pożądane były sukienki odkrywające ramiona, z obniżona talią, o prostej linii, które nie podkreślałyby  biustu ani bioder. Często obszyte były koralikami, piórkami i frędzelkami. Ich długość z roku na rok była coraz krótsza. Wreszcie w 1927 roku sięgnęła kolan. Głowy ówczesnych it girls zdobiły kapelusze bez ronda (tak zwane cloche) i czapki przypominające kaszkiety.

W 2018 roku styl flapper powraca ze zdwojoną siłą, warto więc przemycić do swojej garderoby kilka elementów ówczesnej mody. Współczesne flapper girls, od których możesz czerpać inspiracje, to m.in. Florence Welch i Marion Cottilard w ekranizacji filmu ,,O północy w Paryżu” Woody’ego Allena.

Flapperowe sukienki:

Fot.: East News

Napisz do autora: sonia.ubik@allani.pl

Miłośniczka mody, estetyki lat 60. i niezliczonej ilości kawy. Na co dzień staram się godzić moje dwie największe pasje jakimi są moda i muzyka. Prowadzę bloga modowego, gdzie staram się przekonać innych, aby nauczyli się podążać za własnym stylem, nie ulegając przy tym wszystkim sezonowym trendom. W wolnych chwilach przygotowuję się do nagrania swojej pierwszej EPki, bo dwie pasje muszą iść u mnie w parze. :)