Kategorie

jarosław kaczyński styl

Styl polskich polityków – światowy czy prowincjonalny?

Dziś bierzemy pod lupę styl czołowych polskich polityków. Jest co analizować, gdyż stylizacje wpływowych mężczyzn zazwyczaj wołają o pomstę do nieba. Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda czy Donald Tusk? Który z nich wygląda najlepiej?

Andrzej Duda

Prezydent Polski stawia na elegancję i schludność, choć jest ona bez polotu. Z drugiej strony, z dyplomatycznego punktu widzenia, ekstrawagancja nie jest mile widziana w świecie polityki. Andrzej Duda zazwyczaj pojawia się w ciemnych garniturach z eleganckich tkanin, choć ich krój pozostawia wiele do życzenia. Zbyt długie spodnie, przyciasna marynarka – to główne grzechy prezydenta, który w swojej kampanii stylizował się na serialowego Franka Underwooda. Andrzejowi Dudzie zdarzają się też drobne wpadki (zbyt mocno wypchana kieszeń podczas powitania księżnej Kate i księcia Williama). Jest też zwolennikiem najpopularniejszego i najnudniejszego sposobu wiązania krawata: węzła windsorskiego. Szeroki i gruby splot koło szyi mógłby być zastąpiony czymś lżejszym, choćby węzłem podwójnym czy pół-Windsorem.

Donald Tusk

Kilka lat temu głośno było o horrendalnych sumach, które Donald Tusk wydawał na włoskie garnitury. Dziś przewodniczący Rady Europejskiej może prezentować się na światowym poziomie, więc zagraniczne marki nie kłują nikogo w oczy. Dobrze skrojone ubrania w kolorystyce grafitowej i ciemnoniebieskiej przeważają w szafie byłego premiera. Bardzo często wybieranym dodatkiem jest błękitny krawat, który w dyplomacji symbolizuje przyjazne nastawienie i patrzenie w przyszłość. Wśród polskiej śmietanki politycznej Donald Tusk prezentuje się najlepiej, choć jego stylizacje niczym nas nie zaskakują.

Jarosław Kaczyński

Szara eminencja polskiej polityki rzadko jest analizowana pod względem stylizacji, które w ostatnich latach są dość jednolite. Czarny garnitur i czarny krawat, noszony rzekomo na znak żałoby po zmarłym 7 lat temu bracie, nie jest zgodny z politycznym savoir-vivre. Po pierwsze, czerń nosimy po zmroku, po drugie, czarny krawat zarezerwowany jest na ceremonie pogrzebowe. Jarosław Kaczyński zalicza też sporo typowych dla polskich polityków wpadek: fatalna długość spodni, niedopasowana, luźna marynarka, zabrudzone buty, staromodne przyciasne kurtki o casualowym kroju… Lista jest naprawdę długa. Swego czasu Kaczyński miał swoją stylistkę – Karinę Kossom, która odświeżyła jego wizerunek na czas kampanii. Może ponowne zatrudnienie jej nie byłoby złym pomysłem? Choć z drugiej strony, lepszy wygląd prezesa mógłby przysporzyć mu kolejnych zwolenników 😉

Ryszard Petru

Gwiazdor polskiej opozycji w kuluarach sejmowych pojawia się zazwyczaj w garniturach (zwykle grafitowych lub granatowych), które nie są najlepszej jakości. Tania błyszcząca tkanina, luźny fason i szerokie krawaty… Ryszard Petru nie ma szczęścia do udanych outfitów. Stylizacyjną monotonię przełamuje podczas agitacji, spotkań z wyborcami i innych imprez. Lidera Nowoczesnej możemy wówczas zobaczyć w mniej formalnych zestawach: jasna koszula, brak krawata, podwinięte mankiety podkreślają wyluzowany styl polityka, który stara się uzyskać popularność wśród młodszego pokolenia. Mamy jednak wątpliwość, czy pomięta koszula i przetarte jeansy wystarczą, by zyskać nowych wyborców.

[poll id=”122″]
Fot.: Eastnews

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.

5 komentarzy