Kategorie

  • Allani
  • /
  • Modowy trik
  • /
  • Świadomy konsument, czyli jak robić zakupy, by nie ulegać sezonowym obniżkom
Świadomy konsument wie co kupuje i nie ulega sezonowym obniżkom

Świadomy konsument, czyli jak robić zakupy, by nie ulegać sezonowym obniżkom

W dzisiejszych czasach jesteśmy kuszeni przez wystawy sklepowe ze wszystkich stron. Nic dziwnego, że ulegamy sezonowym trendom i obniżkom, a w konsekwencji nasze szafy pękają w szwach. Świadomy konsument wie jak umiejętnie robić zakupy, dlatego w tym artykule zdradzimy kilka trików, które pomogą Ci się nim stać.

Świadomy konsument wie, co kupuje

Skład materiałów to jedna z podstawowych zasad, którą na zakupach powinnaś się kierować. Nierzadko jakość sieciówkowych ubrań pozostawia wiele do życzenia. Większość materiałów zawiera dużą domieszkę poliestru i to główny powód, który zniechęca nas do ich kupna. Jednak, czy poliester jest aż tak zły? To prawda, należy do syntetycznych materiałów, które często się elektryzują. Ich cechą charakterystyczną jest jednak duża trwałość, która sprawia, że ubrania potrafią przetrwać lata. A co ze sztucznymi materiałami? Istnieje kilka rodzajów, które są przewiewne i przyjazne w noszeniu. Takim materialem jest np. sztuczny jedwab (inaczej rayon), o wiele łatwiejszy w praniu, niż ten właściwy. Na jakie produkty powinnyśmy więc uważać?  Testowane na zwierzętach lub wykonywane przez dzieci w niewolniczych warunkach. Zanim więc zdecydujesz się na kolejną parę ulubionych jeansów, warto byś zapoznała się z filozofią sklepu. Być może nie jest ona zgodna z tym, co pozornie prezentuje, łamiąc przy tym podstawowe prawa człowieka? Czasami lepiej jest też zrezygnować z modnych w tym sezonie szyfonowych sukienek mini, które po kilku praniach ulegną zniszczeniu. Może warto byś w końcu przekonała się do poliestru? On wcale nie jest taki zły….

Nie daje się zwieść powszechnie panującym mitom

Czy wiesz, że syntetyczne materiały produkowane w Japonii nierzadko są lepszej jakości, w porównaniu z tymi naturalnymi? To dlatego, że coraz częściej przypominają naturalne, lepiej pracują na ciele i przepuszczają powietrze. Pamiętaj też, żeby zwracać uwagę na skład materiałów w stosunku do obowiązującej pory roku. Np. produkt wykonany w 100% poliestru w lecie nie zda swojej roli ze względu na słabe przepuszczanie powietrza. Natomiast w zimie i minusowej temperaturze sprawdzi się doskonale. A co z ubraniami typu basic? Najczęściej decydujemy się na bawełnę, bo dobrze pracuje na naszym ciele. Na okres zimowy wybieraj jednak tą o podwójnym splocie (będzie grubsza i lepiej utrzyma ciepło), w sezonie letnim stawiaj natomiast na drobny splot, najlepiej gładki. A co, jeśli obowiązuje Cię biurowy dress code? Jeśli nosisz garnitur lub garsonkę, pamiętaj by pod spód zakładać ubranie o tym samym składzie materiałów. Na lato idealnie sprawdzi się więc jedwab lub len, w chłodniejszym okresie wełna lub alpaka.

Podchodzi rozsądnie do ceny na metce

Powiedzmy sobie szczerze, często przepłacamy za daną rzecz. Sieciówkowe ceny, choć powinny być przystępne dla przeciętnego Polaka, zazwyczaj są bardzo zawyżane. Nic więc dziwnego, że tak chętnie kupujemy na wyprzedażach. Zdradzimy Ci jednak pewien sekret. Ceny wyprzedażowe to tak naprawdę te właściwe, które powinny obowiązywać w sklepie. Dlaczego więc są tak windowane w górę? Zwykle zależy to od marży, jaką narzuca na produkt dany sklep. Każdy kraj ma swoją, wypracowaną stawkę, którą nakłada na oferowany towar. Gdy znów wpadnie Ci w oko piękna bluzka z falbanami za 200zł, przypomnij sobie ten artykuł i zastanów się, czy naprawdę jej potrzebujesz? Kolejnym trikiem zmuszającym nas do kupna jest układ sklepowy. Zwróć uwagę, że co jakiś czas rozmieszczenie ubrań w sklepie zmienia się. To chwyt psychologiczny, który ma wzbudzić w nas niepokój, że upatrzona rzecz już się wyprzedała. Gdy ,,szczęśliwie” znajdujemy ją na drugim końcu sklepu, jesteśmy przekonane, że zostały już ostatnie sztuki i w konsekwencji kupujemy dany produkt, często przepłacając.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: sonia.ubik@allani.pl

Miłośniczka mody, estetyki lat 60. i niezliczonej ilości kawy. Na co dzień staram się godzić moje dwie największe pasje jakimi są moda i muzyka. Prowadzę bloga modowego, gdzie staram się przekonać innych, aby nauczyli się podążać za własnym stylem, nie ulegając przy tym wszystkim sezonowym trendom. W wolnych chwilach przygotowuję się do nagrania swojej pierwszej EPki, bo dwie pasje muszą iść u mnie w parze. :)