Kategorie

  • Allani
  • /
  • Jak nosić
  • /
  • Jak łączyć ze sobą kolory? Sztuka, którą warto opanować
jak łączyć ze sobą kolory

Jak łączyć ze sobą kolory? Sztuka, którą warto opanować

Marzysz o odświeżeniu swojej garderoby i wypróbowaniu nowych trendów? Eksperymentuj z nowoczesnym i artystycznym color blockingiem. Dowiedz się czym jest i wypróbuj go w swoich letnich stylizacjach!

Color blocking gości na wybiegach od kilku sezonów, uwielbiają go także celebrytki. Na czym polega jego fenomen? Jest to sposób łączenia wyrazistych i jednolitych barw w jednej stylizacji. Kontrastujące i pozornie niepasujące do siebie kolory tworzą odważną całość, która przykuwa wzrok. Color blocking odrzuca wszelkie desenie – liczy się monochromatyczna płaszczyzna. Główną rolę gra barwa, dlatego trend ten najlepiej prezentuje się na gładkich tkaninach.

Jak łączyć kolory?

Główną zasadą color blockingu jest unikanie ostrych kontrastów. Barwy muszą się uzupełniać, harmonijnie z sobą współgrać. Ważne, aby były o tym samym stopniu nasycenia czy jaskrawości. Neony zawsze łączymy z neonami, pastele tylko z odcieniami pastelowymi. Pasujące do siebie kolory najłatwiej odszukasz posługując się kołem barw, z którym zapewne zaznajomiłaś się jako dziecko na lekcjach plastyki. Najlepsze zestawy uzyskasz łącząc kolory analogiczne, leżące tuż obok siebie lub komplementarne – znajdujące się naprzeciwko. Przykładowo czerwony pasuje do pomarańczowego i fioletu, turkus świetnie komponuje się z zielonym i niebieskim, a żółty dobrze czuje się w towarzystwie ciemnoniebieskiego.

Color blocking w stylizacjach

Wszystkie kolory możesz zawrzeć w sukience, w której będą ułożone pasami lub w geometryczny wzór. Inną opcją jest stworzenie stylizacji z monochromatycznych ubrań o różnych barwach, np. żółtej bluzki, jasnozielonej spódnicy i musztardowej marynarki. Pamiętaj, aby łączyć maksymalnie 3 kolory, unikniesz w ten sposób przesady i wyglądu papugi. W doborze odcieni kieruj się także swoją karnacją i kolorem włosów oraz figurą. Nie wszystkie barwy bedą korzystne dla Twojego typu urody, zbyt jasne mogą Cię pogrubić, natomiast intensywne – przytłoczyć. Jeśli color blocking jest obecny na ubraniach, zadbaj, aby dodatki były neutralne i nie wprowadzaj dodatkowych wzorów i innych kolorów.

Color blocking w akcesoriach

Noszenie tego trendu wymaga przebojowości i pewności siebie. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby łączyć ubrania w zgodzie z color blockingiem, zastosuj go w swoich akcesoriach. W tym sezonie hitem stały się torebki z geometrycznym wzorem, złożonym z kilku kolorów. Taki dodatek ożywi każdą, nawet niepozorną stylizację i będzie świetnie pasował do wieczorowego ubioru. Możesz także skusić się na kolorowe sandały lub szpilki.

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.