Kategorie

kremy i kosmetyki kolorowe

TYCH kosmetyków nie pożyczaj nikomu! Nigdy!

Chcesz cieszyć się zdrowiem przez długie lata? Absolutnie nie pożyczaj nikomu TYCH kosmetyków! Nawet, jeśli Twoja najlepsza przyjaciółka błaga Cię o to na kolanach. Nie wierzysz? Sprawdź naszą listę!

Szminka, pomadka i błyszczyk

Ogólnie kosmetyki przeznaczone do ust są w największej grupie ryzyka. Wszelkie szminki, błyszczyki, pomadki ochronne czy balsamy do ust (zwłaszcza te w słoiczku) powinny być używane wyłącznie przez jedną osobę. Powód? Ryzyko zarażenia opryszczką, której wirus przedostaje się w błyskawicznym tempie, a także narażenie się na zajady czy pęknięcia ust.

Krem w słoiczku

Cóż podobnego, to nawet kremu nie wolno pożyczyć? Otóż to, pod warunkiem, że kosmetyk znajduje się w słoiczku. Wówczas poprzez palce przenosimy do preparatu mnóstwo bakterii. Podczas używania kremu przez kilka osób ilość mikroorganizmów chorobotwórczych w małym słoiczku gwałtownie wzrasta. A przecież potem nakładasz ten kosmetyk na twarz! Dlatego staraj się kupować produkty w higienicznych opakowaniach z pompką.

Korektor w płynie

Niepożyczanie tego kosmetyku nie powinno nikogo dziwić. Korektor stosujemy nie tylko na zmarszczki i przebarwienia – z jego pomocą zarywamy przecież pryszcze i inne skórne zmiany. Tym sposobem na szczoteczkę trafia wiele bakterii, które później rozmnażają się w opakowaniu naszego kosmetyku. Brzmi obrzydliwie, prawda?

Mascara

Kto by pomyślał, że nawet zwykły tusz do rzęs może nieść ze sobą tyle ryzyka! Niestety, nasze oczy są jedną z bardziej wrażliwych części ciała, a wyleczenie się z infekcji należy do tych bardziej kosztownych, uciążliwych i wyczerpujących. Pożyczając tusz do rzęs, można zarazić się choćby bakterią Pseudomonas aeruginosa, która powoduje infekcje spojówek i jest groźna dla naszego wzroku! Lepiej przecierpieć cały dzień bez tuszu na rzęsach niż narazić się na problemy zdrowotne.

Dezodorant w kulce lub sztyfcie

Choć dla wielu to nie do pomyślenia, czasem zdarza się, że bliska nam koleżanka czy osoba z rodziny prosi o pożyczenie dezodorantu. O ile pozwolenie na korzystanie z antyperspirantu w sprayu jest bezpieczne, o użyczanie komuś własnego specyfiku w sztyfcie lub kulce powinno być surowo zabronione! Pożyczając komuś dezodorant, który bezpośrednio styka się ze skórą, fundujesz sobie zapalenie mieszków włosowych, a nawet zarażenie gronkowcem złocistym.

Fot.: Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.