Kategorie

czerwony krawat i marynarka w kratę

Jak nosić krawat?

Krawat — męski klasyk i stylowy dodatek do koszuli wymaga znajomości pewnych zasad. Nie wiesz jak go nosić i jak łączyć z innymi elementami garderoby? Nic nie szkodzi!

Krawat i koszula to duet idealny. Niestety, perfekcyjny wygląd może zaburzyć nietrafione połączenie kolorów, wzorów czy faktury, złej jakości tkanina albo nieeleganckie wiązanie. Często mały błąd powoduje, że cała stylizacja wygląda karykaturalnie lub, po prostu, zbyt banalnie.

Czym kierować się przy wyborze krawata?

Dobry krawat nie musi być drogi, choć podczas zakupów warto zwracać uwagę na jakość szycia i tkaninę, z której jest wykonany. Unikaj sztucznych materiałów — najlepiej prezentuje się wełna, jedwab czy len. Lepiej też stawiać na krawaty matowe, o zróżnicowanej fakturze, które łatwiej Ci będzie połączyć z różnymi koszulami i marynarkami, a przy okazji nie będziesz ryzykował tandetnym wyglądem. Nie zapominaj też o dopasowaniu szerokości krawata do szerokości klap marynarki: obie miary powinny być jak najbardziej do siebie zbliżone, dzięki czemu nie zaburzysz harmonii całości.

Jak dobrać kolor krawatu i jego deseń do koszuli?

Kolor i wzór krawata powinien odpowiadać okazji, na jaką go wkładamy. Zawsze też musi komponować się z resztą Twojej stylizacji. Dobierając kolor krawata pamiętaj, aby był on zawsze ciemniejszy niż barwa koszuli. Najlepiej prezentują się kontrastowe zestawienia, np. jasnoniebieska koszula z bordowym krawatem. Jeśli boisz się eksperymentów, najbezpieczniejszymi kolorami będą dla Ciebie szarości, granaty, bordo, stonowane czerwienie oraz fiolet — poruszając się w tym obszarze barw unikniesz modowej wpadki. Na przekór monotonii stawiaj na wzór: przy gładkiej koszuli krawat powinien mieć jakiś print. Oczywiście, nie warto przesadzać! Regularny, drobny deseń jak kropki, palmetki czy paski będą dobrze korespondować z koszulą i marynarką. Łączenie printów wymaga pewnej odwagi, wiedzy i kilku prób. Główną zasadą w takich sytuacjach jest zachowanie różnicy między wzorami, które ze sobą zestawiasz. Przykładowo koszula w drobne paski będzie idealna w komplecie z krawatem o większym princie, natomiast marynarka z szeroko rozstawionymi prążkami sprawdzi się przy krawacie z drobnymi kropkami.

Jak wiązać krawat?

Na koniec pozostaje nam kwestia praktyczna, którą wielu mężczyzn pomija — prawidłowe wiązanie krawata. W Polsce najpopularniejszym węzłem jest „podwójny windsor”, który jest masywny i nie sprawdza się w wielu stylizacjach, a jego utworzenie pochłania sporą część długości krawata. Warto pamiętać, że istnieją dziesiątki węzłów, które można wybierać w zależności od kształtu twarzy, typu kołnierzyka i grubości krawata. Powinieneś wybrać wiązania idealne dla siebie, a następnie trochę je poćwiczyć przez lustrem, aby dojść do perfekcji. Idealnie zawiązany krawat jest zawsze dociągnięty, dociśnięty i nigdy nie odsłania górnego guzika koszuli.

Fot.: Imaxtree, Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.

One Comment

  • Wojciech Kłosowski

    Styczeń 28, 2017 at 12:30 pm

    Kilka praktycznych uwag o wiązaniu krawata: pamiętajmy, że sposób wiązania danego krawata jest kluczowo uzależniony od jego grubości (mięsistości). Ten sam węzeł zawiązany na współczeznym, mięsistym krawacie, będzie dużo masywniejszy, niż zawiązany na cienkim krawacie jedwabnym. Dziwna popularność w Polsce podwójnego Windsora, o której wspomina Autorka, wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z lat 80-tych, gdy był to jedyny węzeł wyglądający znośnie na cienkich, PRL-owskich krawatach.
    Na współczesnych dobrych krawatach, które na ogół są zdecydowanie mięsiste, warto wiązać prosty Four-In-Hand (przy czym szczególnie na krawatach wełnianych trzeba go układać dość starannie, bo nie uformuje się on sam przez zaciśnięcie węzła).
    Dla krawatów cienkich stanowczo odradzam pokazanego tu Prince’a Alberta; to węzeł niezgrabny i nietrwały, który po kilku godzinach potrafi się rozluźnić. Zamiast tego warto stosować pół-Windsor, który uzyskujemy pomijając pierwszy (a nie drugi!!!) polot węzła Windsor. Half-Windsor jest węzłem o eleganckiej symetrii i nadaje się świetnie do stylizacji pół-formalnych.

    Ostatnia sprawa: w nieformalnych, casualowych stylizacjach jak najbardziej dopuszcza się krawat lekko rozluźniony i odsłonięcie górnego guzika nieformalnej koszuli albo nawet górny guzik rozpięty. Ot, taki lekki dystans wobec stylizacji formalnej. 🙂