Kategorie

  • Allani
  • /
  • Świat mody
  • /
  • Jak wymawiać H&M i nazwy innych znanych sklepów? Większość osób robi to źle. Sprawdź, czy ty też
Wymowa nazwy marki H&M

Jak wymawiać H&M i nazwy innych znanych sklepów? Większość osób robi to źle. Sprawdź, czy ty też

Niektóre nazwy sklepów i marek potrafią wprawić w zakłopotanie nawet największych miłośników mody. Nie muszą one nawet pochodzić z języka angielskiego, czego przykładem jest nasz rodzimy brand Wittchen. By uniknąć nieporozumień i faux-pas, sprawdź, jak poprawnie wymawiać nazwy popularnych marek. 

Kupujemy w tych sklepach i często przeinaczamy i spolszczaamy ich nazwy lub korzystamy z zasłyszanych wersji, które nie zawsze są poprawne. Kto z nas nie zna tego uczucia? Chcesz się pochwalić nowym nabytkiem i próbujesz na głos powiedzieć nazwę ulubionej marki, ale… coś brzmi nie tak? Czasem wymowa nazw marek czy sklepów bywa prostsza niż nam się wydaje

Jak wymawiać nazwę sklepu H&M? Dwie litery, które sprawiają ogromny problem

Tak samo, jak każdy zna ten sklep, każdy wymawia jego nazwę inaczej. H&M to szwedzka popularna marka odzieżowa, która pierwotnie funkcjonowała pod nazwą Hennes (dla niej). Później właściciel brandu kupił sklep o nazwie „Mauritz Widforss” i połączył dwa pierwsze człony, w wyniku czego powstała nazwa, skrócona później do problematycznego H&M. W Polsce słyszy się różne rodzaje wymowy tej nazwy. Jedni bazują na angielskim alfabecie i wymawiają „ejdż end em”. Inni miksują to z naszym rodzimym językiem, przez co często słyszy się hybrydę „ha end em”. Rekomendowaną przez polonistów i najbardziej prawidłową wymową jest natomiast spolszczone „ha i em”. Taką też wymowę usłyszeć można w sklepach tej sieci.

Wittchen – polska, ale bardzo myląca nazwa. Jak ją wymawiać?

Marka Wittchen to firma zajmująca się produkcją wyjątkowych i luksusowych torebek, akcesoriów skórzanych oraz galanterii. Niewielu jednak wie, że to polski brand, dlatego jego nazwa często jest wymawiania w nieprawidłowy sposób. Można usłyszeć wiele błędnych wersji, m.in. „Łiczen” „Łithen”, a nawet „Witsien”. Okazuje się, że sprawa jest łatwiejsza niż może nam się wydawać. Nazwa pochodzi z nazwiska założyciela marki, dlatego Wittchen czyta się po prostu „witchen”.

„Diwers” czy „dajwers”? Oto jest pytanie

Diverse to popularna polska marka odzieżowa, która zdobyła uznanie swoich klientów dzięki zróżnicowanemu i nowoczesnemu podejściu do mody. Fani tego brandu są zgodni co do designu i wykonania ubrań, ale spierają się w kwestii wymowy nazwy marki. Kto ma racje? Choć Diverse, tak samo jak Wittchen, jest marką założoną w Polsce, to jego nazwa została zaczerpnięta z języka angielskiego i oznacza „różnorodny”. Dlatego też należy wymawiać ją w języku angielskim „dajwers”.

Jak wymawiać nazwę sklepu Reserved? Rozwiewamy wątpliwości

Tak samo rzecz ma się w przypadku sklepu Reserved, który z pewnością kojarzy każda miłośniczka dobrego stylu i atrakcyjnych cen. Nazwa sieciówki została zaczerpnięta z języka angielskiego i właśnie dlatego należy wymawiać ją bez spolszczania, czyli czytamy: „rizerwd”.

Levi’s – tę nazwę marki wiele z nas do dziś wymawiało źle

Marka Levi’s, choć kojarzona na całym świecie ze względu na produkcję wytrzymałych denimowych jeansów, to w Polsce wciąż wymawianie jej nazwy sprawia problemy. „Levis” czy „liwajs” to klasyczny dylemat każdej zakupomaniaczki.  Ale rozwiązanie jest proste: „liwajz” to ta właściwa forma. Teraz możesz śmiało nosić te jeansy Levi’s bez obawy o konsternacje, gdy ktoś spyta cię, gdzie je kupiłaś.

Źródło zdjęcia na okładce: Getty Images

Problematyczne nazwy to już nie problem. Teraz kupuj ubrania i dodatki ulubionych marek na Allani.pl

Napisz do autora: martyna.majchrzak@grupadomodi.pl

Absolwentka publikowania cyfrowego i sieciowego na Uniwersytecie Wrocławskim, miłośniczka mody i fanka minimalizmu. Od zawsze marzyła, by pisać o kobietach i dla kobiet w magazynie tradycyjnym, ale fascynacja mediami cyfrowymi przeniosła ją do świata online. W wolnym czasie uwielbia czytać blogi, magazyny modowe i książki, słuchać muzyki i podróżować.