Kategorie

  • Allani
  • /
  • Porady stylistki
  • /
  • Zmechacony sweter? Mamy na to sprawdzone sposoby! Sprawdź, jak uratować ulubione ubranie
jak odświeżyć zmechacony sweter

Zmechacony sweter? Mamy na to sprawdzone sposoby! Sprawdź, jak uratować ulubione ubranie

Zmechacony sweter to wbrew pozorom częstszy problem, niż może się wydawać. Zazwyczaj przyczyną jest nieprawidłowe czyszczenie, jednak w niektórych przypadkach winowajcą jest słaby jakościowo materiał. Czy można uratować ulubione ubranie? Oczywiście, że tak, a my Ci w tym pomożemy. Zobacz, jak odświeżyć i wyczyścić zmechacony sweter, aby wyglądał jak nowy!

Zmechacony sweter, czyli jaki? Zobacz, po czym poznać, że już czas go odświeżyć

Nie ma co ukrywać – zmechacony sweter nie wygląda zbyt estetycznie. Na jego powierzchni są widoczne malutkie kuleczki, które powstają w wyniku tarcia (pilingowania materiału), i to nie tylko w trakcie prania, ale także częstego noszenia. Szczególnie narażone na mechacenie są >>swetry z dzianiny<< o nierównej strukturze, na przykład z widocznymi splotami. Co istotne, pilingowanie materiału dotyczy zarówno naturalnych, jak i syntetycznych włókien.

Czy można reklamować zmechacony sweter oraz jak go odświeżyć w domowych warunkach? Dowiedz się, czytając dalej!

Czy można reklamować zmechacony sweter? Znamy odpowiedź!

beżowy sweter damski

Wiele kobiet, gdy tylko zauważy zmechacony sweter, od razu myśli o reklamacji. Jak to wygląda z punktu prawnego? Takie uszkodzenie, mimo że należy do kategorii mechanicznych, podlega reklamacji, zwłaszcza jeśli pojawiło się po pierwszym praniu wykonanym zgodnie z instrukcjami na metce. W takim przypadku najczęściej jest to wada fabryczna, a za uszkodzenie materiału odpowiada po prostu jego słaba jakość.

Zmechacony sweter możesz reklamować także w późniejszym okresie. Jeśli sprzedawca się z tym nie zgodzi – to na nim ciąży obowiązek udowodnienia Ci, że uszkodzenie materiału wynika z nieprawidłowego czyszczenia czy użytkowania, a nie z wady fabrycznej.

Jak wyczyścić zmechacony sweter? Elektryczna golarka do ubrań sprawi, że będzie wyglądać jak nowy

biały sweter damski

Jeśli nie wiesz, jak oczyścić i naprawić zmechacony sweter, to najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest elektryczna golarka do ubrań. Praktyczne urządzenie powinno znaleźć się w każdym domu, bo w ciągu chwili usuwa z materiału wszelkiego rodzaju niedoskonałości – kuleczki czy wystające nutki. Odświeżanie zmechacone swetra z pomocą golarki jest banalnie proste – wystarczy pocierać nią o jego powierzchnie, a po zakończeniu wyrzucić zmechacenia do kosza na śmieci.

Domowe sposoby na zmechacony sweter – pumeks, maszynka do golenia i gąbka do mycia naczyń

rozpinany sweter damski

Domowe sposoby na zmechacony >>sweter<< to świetne i równie skuteczne zamienniki dla elektrycznej golarki do ubrań. Jeśli nie masz jej akurat pod ręką, to wykorzystaj do odświeżenia materiału… pumeks! To właśnie tę metodę stosowały nasze babcie. Nie bez powodu – podobnie jak akcesorium pielęgnacyjne radzi sobie ze złuszczeniem martwego naskórka, tak równie bezproblemowo usuwa z powierzchni ulubionego swetra nieestetyczne kuleczki. Wystarczy przetrzeć delikatnie materiał pumeksem i gotowe!

Zamiast pumeksu możesz również użyć jednorazowej maszynki do golenia. W przypadku tego domowego sposobu na zmechacony sweter warto zachować ostrożność. Im częściej ostrza mają styczność z materiałem, tym z biegiem czasu włókna mogą ulec uszkodzeniu. Dla bezpieczeństwa korzystaj z lekko stępionej maszynki.

Jak jeszcze wyczyścić zmechacony sweter? Z pomocą przychodzi gąbka do mycia naczyń, a dokładniej – jej szorstka strona. Tak jak w przypadku pumeksu i maszynki do golenia, wystarczy pocierać nią o materiał do momentu, aż kuleczki znikną. 

Jak odświeżyć zmechacony sweter za pomocą rolki do ubrań?

sweter damski z warkoczami

Innym sposobem na zmechacony sweter jest rolka do ubrań, którą z powodzeniem zastąpisz zwykłą taśmą klejącą. Używaj jej tak, jakbyś chciała usunąć z powierzchni ubrania sierść – przejedź kilka razy po materiale, a kulki powinny przykleić się do rolki. Warto pamiętać, że metoda ta sprawdzi się wyłącznie w przypadku miękkich, lekko przylegających do ubrania zmechaceń. Jeśli nie odświeżałaś go od dłuższego czasu – lepszym wyborem są inne sposoby na zmechacony sweter.

Zmechacony sweter? Nie popełniaj tych błędów, a materiał już zawsze będzie wyglądać idealnie

sweter damski oversize

Wiesz już, jak uratować i odnowić zmechacony sweter. Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci uniknąć problemu z pojawianiem się nieestetycznych kuleczek. Przede wszystkim wybieraj ubrania wykonane z materiałów dobrej jakości, nawet jeśli są droższe.

Równie ważna jest metoda prania. W wielu przypadkach problem ze zmechaceniami można wyeliminować w prosty sposób – czyszcząc ubrania zgodnie z instrukcjami na metce. Oprócz tego pamiętaj, aby zawsze odwracać je na lewą stronę oraz ustawiać niską temperaturę i obroty. Nie przesadzaj także z czyszczeniem – przykładowo >>sweter damski z wełny<< wcale nie wymaga prania po każdym noszeniu.

 

Jak widzisz – zmechacony sweter nie zawsze oznacza, że musisz się z nim pożegnać. Wystarczy wolna chwila i jeden z naszych sprawdzonych sposobów, aby Twoje ulubione ubranie znowu wyglądało jako nowe.

Odkryj inne stylowe porady:

A może chcesz kupić nowy sweter? Odkryj aktualną kolekcję dostępną na Allani.pl: