Kategorie

  • Allani
  • /
  • Redakcja poleca
  • /
  • Co zrobić ze starymi ubraniami – oddać, sprzedać, przerobić? Krótki poradnik
Co zrobić ze starymi ubraniami? Masz kilka możliwości - sprawdź nasz poradnik.

Co zrobić ze starymi ubraniami – oddać, sprzedać, przerobić? Krótki poradnik

Co zrobić ze starymi ubraniami? To pytanie często pada zarówno na internetowych forach, jak i w rozmowach. W naszych szafach nie brakuje rzeczy, których z jakichś powodów już nie nosimy albo które są już w znacznym stopniu znoszone. Co zrobić, by porządki w garderobie były korzystne nie tylko dla nas, ale też dla innych, i by jak najmniej zagrażały środowisku? Sprawdź!

Używane ubrania – co zrobić, kiedy chcesz zwolnić miejsce w szafie?

Używane ubrania często stają się problemem i wiele osób stawia sobie pytanie, jak się ich pozbyć. Wiele z nich nie nadaje się już do użytku. Inne są jeszcze całkiem dobre, ale albo już na nas nie pasują, albo z jakichś względów przestajemy je nosić. Co zrobić ze starymi ubraniami, które nie są już nam potrzebne? Przede wszystkim, zanim je wyrzucisz, przyjrzyj się im dobrze. Zrób staranną selekcję i podziel swoje używane spodnie, bluzki czy sukienki na te, które jeszcze nadają się do noszenia oraz te, które już zdecydowanie mają swoje najlepsze lata za sobą. Odzież w dobrym stanie – pozbawioną przetarć, dziur, plam i innych mechanicznych uszkodzeń – odstaw na bok i to nią zajmij się w pierwszej kolejności.

Szukasz też sposobu, by nieco odświeżyć ubrania w swojej garderobie? Zobacz, jak przywrócić kolor czarnej odzieży, by móc cieszyć się nią dłużej! 

Co zrobić ze starymi ubraniami? Oddaj je!

Przekazać dalej, oddać – to najlepsze, co możesz zrobić ze starymi ubraniami, które są jeszcze w dobrym stanie. Istnieje wiele fundacji, akcji i miejsc zbierających odzież nadającą się do użytku, by przekazać ją osobom, które będą jej potrzebować bardziej niż ty. Oczywiście zacznij od swojego najbliższego otoczenia, może jest w nim ktoś, komu bardziej przydadzą się twoje nienoszone już ubrania? A może po prostu sprawisz komuś przyjemność, dając mu coś, co zawsze się mu podobało, a w czym już nie chodzisz? Nadasz w ten sposób swoim rzeczom drugie życie. Zainteresuj się też wszelkimi akcjami charytatywnymi. Często ubrań poszukują fundacje pomagające osobom bezdomnym, samotnym matkom czy potrzebującym rodzinom. W Polsce funkcjonują już także sklepy charytatywne, które środki ze sprzedaży podarowanych rzeczy przeznaczają np. na pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Ubrania na cele charytatywne – komu jeszcze możesz je przekazać?

Organizacje, które prowadzą zbiórki odzieży to m.in. Caritas, PCK, Zupa na Plantach czy projekt „Ubrania do oddania” oraz wiele innych. Organizowane są też akcje takie, jak coroczna już „Wymiana ciepła” czy „Jeans for a Better World”. W przypadku tej pierwszej wystarczy przynieść ciepłe kurtki i odzież do jednego z punktów, których lokalizacje znaleźć można w internecie, i powiesić na specjalnym wieszaku to, co chcemy przekazać. Ktoś, kto będzie tego potrzebował, po prostu zdejmie kurtkę czy płaszcz z wieszaka. Oczywiście rzeczy muszą być wyprane, w wyprasowane i w dobrym stanie. To przedsięwzięcie dotyczy głównie okryć i odzieży wierzchniej i jest organizowane w okresie jesienno-zimowym.

„Jeans for a better world” to natomiast propozycja łącząca modowy recykling i działania pomocowe, zainicjowana przez markę KOKOworld. Produkcja jeansów jest jedną z bardziej szkodliwych dla środowiska, jeśli chodzi o części garderoby. Jednocześnie tego rodzaju materiał jest bardzo trwały i dlatego projektanci oraz krawcowe mogą nadać mu drugie życie. Przerabiają je na torebki, kurtki czy plecaki, a dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na konkretny cel. W poprzednich latach była to pomoc dzieciom z Domu Dziecka Window of Life w Ugandzie czy uczennicom z Wysp Zielonego Przylądka. Nie brakuje też innych tego rodzaju akcji, najłatwiej znaleźć je oczywiście w sieci.

Używane ciuchy – wymień je na coś, co bardziej ci się przyda!

Swoje modne, ale już niechciane z jakichś powodów używane ciuchy możesz też wymienić lub sprzedać. Ta pierwsza opcja jest coraz popularniejsza. Organizowane są co jakiś czas tzw. „szafobrania” i wymiany używanych ubrań. Podczas nich możesz pozbyć się swojego modowego „balastu”, a zyskać coś, czego dla odmiany nie będziesz zdejmować, bo tak bardzo przypadnie ci do gustu. Gdzie szukać takich akcji? Sprawdź grupy na Facebooku, zwłaszcza te ze słowami „vintage”, „wymiana” czy „swap” w nazwie. Obserwuj też swoje ulubione kawiarnie, knajpki czy stowarzyszenia, które mają charakter proekologiczny i organizują różnego rodzaju zbiórki oraz wymiany.

Modę w stylu vintage znajdziesz też w katalogu Allani.pl. Obejrzyj np. modne spódnice tego rodzaju!

Możesz też skrzyknąć się ze znajomymi i umówić, że przynosicie używane ubrania w dobrym stanie, których chcecie się pozbyć. Moda na tzw. swap party, podczas których organizuje się tego typu wymiany, dotarła również do Polski. Dzięki nim ktoś może zyskać piękną sukienkę, w której ty akurat już nie chodzisz, ale za to do twojej szafy trafi marynarka albo sweter, które doskonale uzupełnią twój codzienny strój.

Gdzie sprzedać używane ubrania – moda z drugiej ręki

Co zrobić ze starymi ubraniami? Oczywiście możesz je też sprzedać, jeśli akurat potrzebujesz trochę gotówki. Nie zawsze jest to jednak proste i musisz pamiętać, że zanim to zrobisz, musisz spełnić różne wymagania, które stawiają przed tobą konkretne serwisy. Tak, zgadza się, najłatwiej sprzedać używane ubrania oczywiście w sieci. Serwisy takie, jak OLX, Allegro czy nawet Facebook są jednymi z najpopularniejszych miejsc tego rodzaju. Jednocześnie mnogość ofert jest na nich tak duża, że nie zawsze spieniężenie niechcianych ciuchów jest proste.

Jeśli chcesz sprzedać swoje używane ubrania, zacznij przede wszystkim od dobrych zdjęć. Przy ich wykonywaniu pamiętaj o odpowiednim tle i tym, aby jak najlepiej zaprezentować spodnie czy koszulę, których chcesz się pozbyć. Powinny być one starannie ułożone, wyprasowane i dobrze oświetlone. Fotografując je, staraj się pokazać ich największe zalety. Pewnie w czasach Instagrama i wszechobecnych mediów społecznościowych nie będziesz mieć z tym większych problemów. Ubrania możesz też sprzedawać w specjalnych serwisach oferujących modę vintage, choć nie tylko. To np. DecoBazaar.com, Szafa.pl albo Vinted.pl. Zanim wystawisz cokolwiek w jednym z serwisów, zapoznaj się dokładnie z obowiązującymi na nich zasadami. Możesz też zanieść używane ciuchy do second handu i spróbować je sprzedać w ten sposób.

Twoje ciuchy są jeszcze w dobrym stanie, ale męczą cię elektryzujące się ubrania? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić! 

Co można uszyć ze starych ubrań, czyli modowy recykling

Doskonałym pomysłem jest też modowy recykling. Zastanawiasz się, co można uszyć ze starych ubrań? Torby, szale, pledy czy ozdoby domowe różnego rodzaju to tylko niektóre z propozycji, które przypadną do gustu zwłaszcza osobom lubiącym kreatywne rozwiązania. Możesz też nadać swoim ciuchom drugie życie, nieco je przerabiając – jeśli umiesz szyć, samodzielnie, jeśli nie, we współpracy z krawcową. Profesjonalistka na pewno doradzi ci, co zrobić z wełnianym płaszczem czy starymi spodniami, albo które z elementów w nich warto wykorzystać w innym stroju lub które mogą przydać się na przyszłość. Będą to np. zdobienia, zamki, koraliki czy fragmenty tkanin.   

Gdzie wyrzucić stare ubrania

Ostatecznością jest wyrzucenie starych ubrań, zwłaszcza tych, które w żaden sposób nie mogą już być wykorzystane. Nie wyrzucaj jednak ubrań po prostu do śmieci i pamiętaj, by poddać je starannej selekcji, jak już podkreślaliśmy. W niektórych miejscowościach działają punkty odbioru odpadów, w których możesz pozbyć się zniszczonych tekstyliów. W Krakowie funkcjonuje np. Lamusowania. Pojemniki na odzież używaną również są jednym z pomysłów – to, co nie będzie nadawało się do powtórnego użytku, zostanie tam przekazane do przerobu na czyściwo przemysłowe. Co zrobić ze starymi ubraniami  – mamy nadzieję, że teraz nie będziesz już mieć problemów z tą kwestią!

Propozycje modnych ubrań i dodatków z katalogu Allani.pl:


fot. Shutterstock.com.

Napisz do autora: malgorzata.bozek@domodi.pl

Szuka modowych inspiracji w sztuce, w sieci i na ulicy. Lubi niecodzienne połączenia, ale ceni też minimalizm – na wybiegu i w życiu. Poza tym, że pisze, nałogowo czyta, ogląda i słucha. Kocha podróże, kawę i sny.