Kategorie

pielęgnacja bujnej brody u mężczyzny

Jak dbać o brodę?

Myślisz o zapuszczeniu brody? A może już możesz pochwalić się bujnym męskim zarostem? Bez względu na to, na jakim etapie jesteś, warto znać tajniki pielęgnacji brody. Sprawdź, jak o nią dbać!

Trudny czas — zapuszczanie brody

Decyzja o zapuszczeniu brody (i wytrwanie w tym postanowieniu) może okazać się trudna. Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość, być konsekwentnym oraz nie zwracać uwagi na sugestie znajomych, którzy będą proponować Ci golarkę. Zarost formuje się i zaczyna okalać twarz przez około 4 tygodnie. W tym czasie z pewnością będzie Ci dokuczał dyskomfort. Pomocne mogą okazać się wtedy nawilżające toniki i olejki, które ukoją Twoją skórę i zminimalizują swędzenie. Natomiast balsam do brody pomoże zmiękczyć Ci początkowo twardy i szorstki zarost.

Pielęgnacja brody od środka

Tak jak u kobiet piękne włosy wymagają dostarczenia witamin, tak u mężczyzn potrzebuje tego broda. Na stan Twojego zarostu duży wpływ ma dieta, stres oraz sen. Dlatego jeśli chcesz być dumnym brodaczem, zadbaj o posiłki bogate w minerały i witaminy (Twojej brodzie będzie sprzyjał magnez, cynk oraz witamina B) oraz unikaj stresu, który może prowadzić do wypadania włosów. Ważne jest również regularne wysypianie się. To właśnie podczas snu Twój organizm regeneruje się, a broda rośnie najszybciej.

Strzyżenie i kształtowanie zarostu

Kiedy wreszcie doczekasz się bujnej brody, pora nadać jej kształt i dopracować schludny wygląd. Wbrew pozorom, zarost wymaga regularnego przycinania i modelowania, gdyż każdy włos rośnie inaczej i w innym tempie. Przydatne będą do tego nożyczki lub łatwiejszy w obsłudze trymer. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie barbera, który dobierze kształt brody do Twojej twarzy i idealnie ją przystrzyże. Wizytę w lokalnym barber shopie polecamy zwłaszcza początkującym brodaczom.

Środki do pielęgnacji brody

Jeśli myślisz, że broda pozostawiona sama sobie będzie idealna i spodoba się kobietom, jesteś w błędzie! Za idealny stan Twojego zarostu odpowiada kilka preparatów. Przede wszystkim potrzebny Ci będzie środek do regularnego mycia brody. Dobierz go według własnych preferencji i wrażliwości skóry. Sprawdzą się tutaj zwykłe szampony do włosów, szampony hipoalergiczne oraz specjalistyczne szampony i mydła dedykowane do zarostu. Kolejnym niezbędnym środkiem pielęgnacyjnym jest olejek do brody, który odżywi ją i zapewni jej zdrowszy wygląd. Jako zamiennik sprawdzi się także olejek arganowy oraz jedwab w płynie nakładany w niewielkich ilościach.

Czesanie i modelowanie

Zwieńczeniem perfekcyjnej pielęgnacji brody jest jej czesanie i modelowanie. Zabieg ten oczyści Twój zarost z zanieczyszczeń i złuszczonego naskórka, a także wzmocni mieszki włosowe. Możesz sięgnąć po przydatne narzędzia: gęsty grzebień czy szczotkę z włosiem, która sprawdzi się przy mniejszym zaroście. Natomiast do modelowania zarostu przydadzą Ci się pasty do brody oraz wosk, za pomocą którego ukształtujesz wąsy.

Fot.: Imaxtree, Shutterstock

Napisz do autora: justyna.majerska@allani.pl

Wielbicielka mody, nie tylko współczesnej, ale i dawnej. Wolny czas najchętniej spędza przy maszynie do szycia, dzięki której urzeczywistnia swoje kostiumowe projekty. Lubi rowerowe wycieczki, literaturę historyczną i gorącą czekoladę.