Kategorie

  • Allani
  • /
  • Męski styl
  • /
  • Jak się ubrać na komunię? Mężczyzna powinien znać te zasady! Stwórz męską stylizację na komunię

Jak się ubrać na komunię? Mężczyzna powinien znać te zasady! Stwórz męską stylizację na komunię

Komunia to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, które jest pełne radości, a zarazem jest uroczyste ze względu na sakrament kościelny. Oba te czynniki wpływają na to, jak ubrać się na komunię. Mężczyzna, który wybiera się na tę okazję, musi zadbać o odpowiedni strój. Jak powinna wyglądać stylizacja na komunię? Objaśniamy najważniejsze zasady.

Męska stylizacja na komunię a zasady etykiety, czyli jak się ubrać na komunię bez wpadki? 

Nie dla każdego jest jasne, jak ubrać się na komunię. Mężczyzna powinien pamiętać o komunijnym dress code, czyli eleganckim stroju dopasowanym do funkcji, jaką pełni – inaczej ubierze się tata, ojciec chrzestny lub inni krewni. Wydawałoby się, że męska stylizacja na komunię to zwykły >>męski garnitur<< i biała koszula. Jednak zasady stylizacji są bardziej rozbudowane i warto je poznać, by nie popełnić gafy, która najprawdopodobniej zostanie uwieczniona na pamiątkowych zdjęciach. Przede wszystkim warto wyróżnić 3 style ubioru dopuszczalne na uroczystości komunijnej. Jakie to są style?

Styl business – nazwa kojarzy się z ubraniem biznesowym, jednak tego typu stylizacja doskonale sprawdzi się na specjalne okazje. Komunia to uroczystość odbywająca się w ciągu dnia, zatem frak lub smoking będzie zbyt formalny. Bardziej adekwatny będzie prosty i elegancki garnitur oraz biała koszula, eleganckie półbuty i krawat bądź muszka. 

Styl smart casual – styl można określić jako półformalny, ponieważ łączy eleganckie elementy garderoby z codziennymi. W tym stylu nie obowiązuje garnitur, można wybrać elegancką marynarkę oraz spodnie chino. Dopuszcza się inne kolory koszul niż białe, jednak wskazany jest krawat. Rekomendowane jest eleganckie, wiązane obuwie, ale można pokusić się również o mokasyny lub loafersy.

Styl casualowy – zaskoczeniem może być wymienienie stylu casualowego, ponieważ jest to najbardziej swobodna propozycja w tym zestawieniu. Stylizacja casualowa zezwala na ubranie marynarki do koszulki polo lub jeansów. Jednakże jest to stylizacja dopuszczalna na komunię tylko w kilku wyjątkowych przypadkach, które omówimy w dalszej części. 

Przeczytaj też:

Znając już podstawowe zasady męskiego stroju wizytowego, będziesz mógł łatwiej skomponować odpowiedni, elegancki zestaw. Jak jednak ubrać się jako ojciec, chrzestny lub inny członek rodziny? Czytaj dalej.

Eleganckie ubranie na komunię dla taty – jak się ubrać na komunię syna lub córki? 

Stylizacja na komunię dla taty jest bardzo istotna, ponieważ tuż po swoim dziecku jest on kolejną ważną osobą na przyjęciu, na równi z mamą. Powinien w takiej sytuacji prezentować się nienagannie. Jak ubrać się na komunię w przypadku taty? Wskazany jest dla niego strój w stylu business. Jego podstawą jest dobrze skrojony garnitur męski. Najlepiej, by miał krój regular, czyli jedynie lekko dopasowywał się do sylwetki, ale nie opinał jej. >>Marynarka<< powinna leżeć komfortowo, bez zagięć; guzik marynarki powinien się zapinać bez problemu i naciągania materiału; rękawy marynarki powinny sięgać nasady kciuka, a w przypadku spodni nogawki powinny układać się prosto i zakrywać kostki podczas stania prosto; materiał nogawek nie powinien opierać się o obuwie.

Garnitur męski na komunię musi mieć odpowiedni kolor. Zalecane barwy to granatowy, grafitowy stalowy oraz odcienie szarości i beżu. Komunia dziecka odbywa się w maju, gdy jest już ciepło, więc warto skierować uwagę na jaśniejsze odcienie wymienionych kolorów, np. beżowy, szary lub jasny odcień granatowego na granicy z niebieskim. Dopuszczalna jest biała koszula, za to można pozwolić sobie na małe szaleństwo przy wyborze koloru krawata lub muszki, które mogą być bordowe, zielone, niebieskie lub w dowolnie wybranym odcieniu, poza czarnym. Obuwie może mieć kolor czarny lub brązowy. Do tego wystarczy kilka drobiazgów, takich jak pasek w kolorze butów oraz zegarek, by męska stylizacja na komunię stała się kompletna.

Ciekawym dodatkiem do eleganckiej stylizacji na komunię będzie kamizelka męska. Zobacz, jak ją nosić nie tylko na wyjątkowe okazje>>

Męska stylizacja na komunię dla ojca chrzestnego – dobieramy idealny garnitur na komunię

Zgodnie z etykietą komunijną, ojciec chrzestny jest po rodzicach kolejną ważną osobą, która odgrywa ważną rolę podczas uroczystości. I tu pytanie: jak się ubrać na komunię? Mężczyzna jako chrzestny musi być równie elegancki i szykowny jak ojciec dziecka, jednak nie powinien go przyćmić swoim strojem. Bezpieczną opcją będzie stylizacja w stylu business, czyli garnitur w kolorze granatowym grafitowym, stalowym i szarym. Do tego >>biała koszula<<, kolorowy krawat oraz eleganckie sznurowane buty.

Biała koszula to must have w każdej męskiej szafie. Zobacz, jak ją stylizować>>

Etykieta dopuszcza jednak, by męska stylizacja na komunię dla ojca chrzestnego zawierała elementy casualowe. Wówczas stylizacja nabiera charakteru smart casual. Oznacza to, że można zrezygnować z garnituru na rzecz spodni chino, ale powinny być one z wysokiej jakości bawełny lub wełny. Podobnie marynarka, u której wysokogatunkowy materiał jest kluczowy. Oba elementy nie muszą być jednolite, ale dobrze, gdy kolory do siebie pasują. Sznurowane buty można zastąpić eleganckimi sztybletami lub wsuwanymi półbutami noszonymi ze skarpetkami (nigdy na gołe stopy!). Do tego oczywiście krawat i pasek.

Jak ubrać się na komunię jako gość? Mężczyzna, który chce wyglądać elegancko, powinien poznać te wskazówki stylistów

Jak się ubrać na komunię? Porady stylistów

Zasady dotyczące tego, jak ubrać się na komunię, najwięcej swobody pozostawiają pozostałym członkom rodziny, czyli dziadkowi, wujkom, kuzynom oraz przyjaciołom rodziny. Nie znaczy to, że nie obowiązuje ich żaden dress code. W przypadku męskiej stylizacji na komunię dla dziadka oraz blisko spokrewnionego wujka zalecany jest mimo wszystko elegancki garnitur, biała koszula, krawat oraz sznurowane obuwie i pasek. Mogą wybrać sobie garnitur w dowolnym kolorze lub wzorze, np. w delikatne paski lub kratkę. Wyjątkiem jest niedozwolona czerń oraz wyjątkowo jaskrawe kolory, np. pomarańczowy. 

Wujkowie i kuzyni o dalszym stopniu pokrewieństwa mogą pozwolić sobie na styl smart casual oraz casual, o ile nie ponosi ich fantazja i nie ubiorą marynarki do koszulki z nadrukiem Batmana. Najbezpieczniejszą i zdecydowanie najmilej widzianą opcją w przypadku mężczyzn z dalszej rodziny, jest marynarka, prosta koszula – niebieska, czarna, zielona, różowa – oraz >>spodnie chino<<. Ważne jest dopasowanie kolorystyczne wszystkich elementów. Przykładem może być granatowa marynarka, jasnoniebieska koszula oraz beżowe spodnie chino. Całość idealnie uzupełniają brązowe buty oraz brązowy pasek.

Błędy i wpadki w stylizacji męskiej na komunię – tego nigdy nie zakładaj na tak elegancką uroczystość!

Jak się ubrać na komunię? Nie popełnij tych błędów!

Najwięcej wpadek może popełnić tata oraz ojciec chrzestny, których obejmuje najwięcej zasad komunijnego dress code, jednak pozostali goście również są narażeni na wtopę. W tym wypadku warto odpowiedzieć na pytanie: jak NIE ubierać się na komunię? Mężczyźni, którzy rzadko noszą garnitury, mogą być zaskoczeni faktem, iż czarny garnitur nie jest dozwolony na komunii. Jedyną okazją do włożenia czarnego garnituru jest pogrzeb. Zgodnie z zasadami gradacji strojów, czarne mogą być jedynie smokingi i fraki. Wtopą w męskiej stylizacji na komunię będzie także ubranie się w koszulę z krótkim rękawem. Nie nosi się jej do garnituru, jedynie do codziennych, casualowych stylizacji, nigdy na specjalne okazje.

Za wpadkę uważa się niedopasowany, adekwatny do okoliczności styl, czyli gdy tata ubierze się zbyt luźno, a elegancją przebije go wujek. Garnitur, t-shirt i sneakersy? Połączenie byłoby ciekawe u Justina Biebera lub na imprezie ze znajomymi, jednak nietaktowne na uroczystości komunijnej. Ważny jest również rozmiar garnituru. Za duży model nieestetycznie wisi na sylwetce, traci kształt, zakrywa dłonie rękawami marynarki, gniecie się w miejscu zapięcia, a nogawki zwijają się na butach. Całość prezentuje się wówczas niechlujnie. Z kolei za mały garnitur będzie niekorzystnie wyglądać ze względu na widoczne kostki przy krótkich nogawkach spodni, naciągnięty materiał przy zapiętym guzika marynarki, ściągnięty materiał na ramionach i krótkie rękawy.

W tej chwili zasady dotyczącego komunijnego dress code powinny być dla Ciebie jasne. Wiesz już, jak ubrać się na komunię jako tata, ojciec chrzestny, wujek lub dalszy członek rodziny. Niezależnie do tego, jaką rolę pełnisz na komunii, najlepsze męskie stylizacje stworzysz dzięki Allani.pl.

Zdjęcia: Adobe Stock, Instagram.