Kategorie

Jak zmieniał się strój kąpielowy na przestrzeni lat

Jesteś ciekawa jakie stroje kąpielowe nosiły największe seksbomby ubiegłego stulecia, takie jak Marilyn Monroe, czy Brigitte Bardot? Zobacz jak podkreślały swoje kobiece kształty i czy współczesna moda plażowa bardzo odbiega od tamtego okresu.

50s’

W latach 50 nabardziej pożądaną kobietą na świecie była krągła blond piękność, aktorka Marylin Monroe. Marilyn uwielbiała pozować przed obiektywem, także na plaży w stroju kąpielowym. Ówczesne kostiumy mimo, że wciąż głównie jednoczęściowe, bardziej podkreślały kobiece kształty niż jakiekolwiek wcześniejsze fasony. Dzięki fiszbinom, usztywnieniom i wkładkom unosiły biust, nadając im specyficzny dla tego okresu, szpiczasty kształt. Szyte głównie z dzianiny, ale też latekstu bardziej przylegały do ciała, dzięki czemu podkreślały wąską talię i krągłe biodra.

60s’

Mimo, że bikini zaprojektowano już w 1946 roku w Paryżu, przez projektanta Jacques Heim i inżyniera Louisa Réard to nie było ono z początku popularne. Problemem było oczywiście zbytnio wyeksponowane ciało, odsłonięty brzuch i pośladki, które nie spotykało się z aprobatą społeczeństwa. W latach 60 bikini było już bardzo popularne, chociaż wycięte majtki wciąż często zastępowało się bardziej zabudowanymi figami. W latach 60 wynaleziono m.in. spandeks, powszechnie znany jako lycra, dzięki której szyto elastyczne, przylegające do ciała kostiumy, które równocześni były bardzo cienkie. Bikini nosiło wiele znanych aktorek i modelek, m.in. Brigitte Bardon, czy Jane Birkin, które chętnie eksponowały swoje szczupłe figury w skąpych strojach.

70s’

Lata 70 przyniosły prawdziwy przełom, gdyż nastała era stroju topless, który składał się jedynie z kąpielowych majtek. Na taki strój decydowały się jednak głównie Panie, które pokazywały się na plażach, słynących z większej swobody, np. w Saint Tropez. Przełom lat 70 i 80 to także moda na podkreślanie szczupłej, wysportowanej sylwetki. Do łask znów wróciły jednoczęściowe stroje kąpielowe, jednak w nieco innej wersji, odsłaniające biodra i pośladki, z dużymi wycięciami na wysokości talii, czyli tzw. monokini. W Brazylii natomiast pod koniec lat 70 przyszła moda na stringi, odsłaniające najważniejszy atrybut kobiecości u latynoskich kobiet – pośladki.

80s’

Lata 80 to era vintage. Na plaży dominowały wysokie, obcisłe figi, sięgające pępka i usztywniane biustonosze na szerokich ramiączkach. Takie fason maksymalnie podkreślał kobiece walory, uwydatniając biust, biodra i ściskając talię. Pod koniec lat 80, w erze kultu wysportowanego ciała, pojawiły się bardzo wysoko wycięte w biodrach, jednoczęściowe kostiumy, które miały wyeksponować szczupłe, ale umięśnione nogi. Góra na cienkich ramiączkach pozbawiona była usztywnień, gdyż podkreślanie piersi nie stanowiło już kluczowego celu, a odkrycie atletycznej sylwetki, w tym pleców. Kolorystyka także ewoluowała, pojawiły się neonowe stroje, przyciągające spojrzenia, a także metaliczne materiały, które ładnie kontrastowały z opaloną skórą.

Fot.: Eastnews

Napisz do autora: klaudia.idzikowska@allani.pl

Nowe technologie, rozwój social mediów i zamiłowanie do mody pozwoliło mi realizować się w Allani. Godzenie studiów psychologicznych, pracy i własnej działalności zdecydowanie rozwinęło u mnie wielozadaniowość. Ciężko oderwać mnie od Instagrama, ale dla przyjaciół, rodziny i spontanicznych podróży od razu się wyloguje!