Kategorie

Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi

Plaamkaa radzi: Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi?

Stresujesz się przed wystąpieniami publicznymi? Nie wiesz, jak radzić sobie z tremą? Poznaj sprawdzone rady Plaamki i pokonaj strach przed przemówieniami!

Prędzej czy później każdego z nas to czeka: wystąpienie publiczne, a co za tym idzie – przemawianie do publiczności. Z doświadczenia wiem, że trema przed tego typu wystąpieniami dotyczy większości z nas. Nie ma w tym nic dziwnego – przemawianie do publiczności to zarówno prezentowanie siebie, jak i swojej wiedzy i doświadczenia, a to nawet w przypadku osób z dużą pewnością siebie bywa stresujące. Chcesz wiedzieć, jak sobie z tym radzić? Poznaj moje sprawdzone sposoby!

Ostatnimi czasy miałam przyjemność przemawiać kilkukrotnie do publiczności – były to zarówno konferencje marketingowe, na których prezentowałam swoją wiedzę, jak i nieco luźniejsze spotkania, na których dzieliłam się swoim 6-letnim doświadczeniem w blogowaniu. Gdy z perspektywy czasu myślę o tych wydarzeniach, w głowie układa mi się idealny przepis na wystąpienia publiczne bez stresu. Oto on…

Dobre przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie do przemówienia to absolutna podstawa. Nie odkładaj tworzenia prezentacji na ostatnią chwilę. Daj sobie czas na zapoznanie się z materiałami, o których będziesz mówić. Ale uwaga! Nie rób tego z dużym wyprzedzeniem, aby nie zapomnieć, o czym właściwie jest Twoja prezentacja.

Zmiana nastawienia

Jeśli myśl o wystąpieniu publicznym doprowadza Cię do białej gorączki, popatrz na nie z nieco szerszej perspektywy. W skali całego życia to drobny ułamek. Kiedyś możesz je miło wspominać lub śmiać się z niego. To nie matura, od jednego przemówienia nie jest uzależniona Twoja przyszłość.

Relaks

Dzień przed wystąpieniem publicznym nie stresuj się, nie myśl o tym co Cię czeka, jak bardzo źle wypadniesz i czy uda Ci się wtedy zapaść pod ziemię czy też nie – a jeśli nie, to co wtedy zrobisz. Zrelaksuj się, obejrzyj ulubiony serial, weź gorącą kąpiel, przeczytaj ciekawą książkę, porządnie się wyśpij. Dobre samopoczucie to podstawa.

Kontakt z publicznością

Na samym wstępie swojej prezentacji postaraj się złapać kontakt z publicznością. Jak to zrobić? Bądź komunikatywna, uśmiechaj się. Ja podczas jednego z ostatnich wystąpień przekupiłam swoją publiczność cukierkami. Serio! Poczęstowałam wszystkich słodyczami, na ich twarzach od razu pojawiły się uśmiechy, a ja tym samym zyskałam przychylność moich słuchaczy. Nie zapomnij również o poczuciu humoru! W trakcie ostatniej prezentacji żartowałam, wstawiałam ciekawostki niekoniecznie związane z tematem. Myślę, że wyszło całkiem nieźle. 🙂

Postawa

Twoja postawa i mowa ciała to kluczowy aspekt tego, jak zostaniesz odebrany przez słuchaczy. Nie garb się, nie patrz nerwowo na zegarek, nie bujaj się na boki. Zdradzę Ci mój sposób – zawsze proszę o krzesło. Wygodniej jest mi siedzieć i przemawiać, aniżeli stać.

Doświadczenie

Pewności siebie podczas wystąpień publicznych nabierzesz z czasem. Uwierz mi – im więcej wystąpień, tym mniej tremy. Do dziś pamiętam swój pierwszy występ na konferencji marketingowej. W trakcie przemówienia denerwowałam się do tego stopnia, że wydawało mi się, że moja prezentacja trwa tylko 3 minuty (a trwała ponad 15!) i… zupełnie nic z niej nie pamiętam!

Ubiór

Na koniec coś, co często jest pomijane, aczkolwiek to bardzo istotny element, o którym nie możesz zapomnieć. Odpowiedni ubiór, czyli elegancki, a zarazem komfortowy i zgodny z zasadami dress code oraz zasadami spotkania, na którym przemawiasz. Postaw na elegancką koszulę, dobrze skrojoną marynarkę oraz spodnie garniturowe lub spódnicę– to mój sprawdzony zestaw na wystąpienia publiczne! Na luźniejsze spotkania możesz oczywiście założyć jeansy i marynarkę.

Powodzenia!

Fot.: Autorstwa Joanny Kieryk